Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ФОП не надав інформацію на адвокатський запит: можливі наслідки

Роз’яснення
14.05.2025

На Хмельниччині адвокат звернувся до суду з позовом до фізособи-підприємця (ФОП) й просив визнати його бездіяльність в ненаданні інформації у відповідь на адвокатський запит протиправною, а також зобов`язати ФОП надати інформацію, розпорядником якої він є.

Адвокат пояснив, що представляв інтереси клієнта у справі про відшкодування шкоди внаслідок дорожньо-транспортної пригоди й з метою надання правової допомоги збирав необхідні документи та інформацію.

З адвокатським запитом про надання інформації звернувся до фізособи-підприємця. Зокрема питав, чи є він працівником суб'єкта оціночної діяльності, чи має договір щодо проведення огляду транспортних засобів і складання відповідних висновків, чи направляли його для огляду автомобіля клієнта, чи проводив він його особисто, чи складав протокол огляду.

Адвокатський запит і додатки до нього підписав електронним цифровим підписом та надіслав на офіційну електронну адресу ФОП. Також надіслав паперовий варіант поштою. Проте підприємець відповіді не надав. Тому за захистом прав та інтересів правник звернувся до суду.

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області визнав його позов безпідставним, позаяк дійшов висновку, що закон передбачає право адвоката звертатися з адвокатським запитом до фізичних осіб лише за їхньою згодою та не встановлює обов’язку фізичної особи – підприємця надавати відповідь на такий запит у визначений строк.

Адвокат оскаржив рішення до апеляційного суду – просив задовольнити позов. Колегія суддів частково погодилася з його доводами.  

Суд зауважив, що адвокат звернувся до ФОП з адвокатським запитом на підставі договору про надання правової допомоги та ордера, тобто в межах визначених законом повноважень. При цьому запитувана інформація стосувалася безпосередньо підприємницької діяльності відповідача, яка не є інформацією з обмеженим доступом. Тому у підприємця не було підстав для відмови в наданні інформації на адвокатський запит.

Відтак апеляційний суд зобов’язав фізособу-підприємця надати адвокату у відповідь на адвокатський запит інформацію з дотриманням вимог законодавства про захист конфіденційної та комерційної інформації, а також інформації щодо персональних даних.

Водночас Хмельницький апеляційний суд зазначив, що задоволення позову в частині вимог про визнання бездіяльності підприємця протиправною не призведе до реального відновлення порушеного права позивача. Тому у цій частині у позові слід відмовити, але не через безпідставність вимог, а через обрання неефективного способу захисту цивільного права.

З постановою апеляційного суду у справі № 676/4602/24 можна ознайомитися у ЄДРСР.

«Судова влада України»

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
30.06.2025
У будь-якому адміністративному акті має бути вказаний спосіб оскарження – Мін’юст
Процедура оскарження стосується не тільки кінцевих рішень, але й процедурних рішень і дій чи бездіяльності органів. Це забезпечує можливість захисту прав на всіх етапах адміністративної процедури. Стаття 18 Закону від 17.02.2022 № 2073-IX «Про адміністративну процедуру» (далі – Зак...
30.06.2025
Шпалери для робочого столу від Uteka – Липень
Прийміть у подарунок шпалери для робочого столу від Uteka! *Завантажте архівний файл, розпакуйте його і встановіть вподобане зображення на робочий стіл комп'ютера. Календар бухгалтера на липень 2025 року ...
30.06.2025
Літній підробіток підлітків: особливості оформлення
Розглянемо, з якого віку можна працювати неповнолітнім, тривалість робочого часу, права неповнолітніх працівників, роботи, на яких заборонено працювати неповнолітнім, а також як підлітка оформити на роботу. Літні канікули – це не лише час для відпочинку, а й можливість для підлітків отримати п...
Кращі матеріали