Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Електронні постанови та направлення на ВЛК: відповіді Міноборони на актуальні запитання

Роз’яснення
13.03.2025

Реформа ВЛК покликана зробити військово-лікарську експертизу максимально зручною, швидкою та прозорою. Це комплексний процес, що передбачає цифровізацію процедур і вдосконалення нормативно-правової бази.

Триває перший етап реформи. У січні Міноборони запустило електронне направлення на ВЛК для військовозобов’язаних у Резерв+. А тепер впроваджує електронні постанови ВЛК для оглядів військовозобовʼязаних і військових, електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ (МІС ЗСУ), а також взаємодію МІС ЗСУ з реєстром «Оберіг».

Міноборони відповідає на найпопулярніші запитання про запровадження реформи ВЛК.

1. Як працює електронне направлення на ВЛК?

Все просто – достатньо авторизуватися у мобільному застосунку «Резерв+», яким користуються вже 4 млн військовозобов’язаних, та подати запит. Більше не треба йти до ТЦК та витрачати час і зусилля, щоб взяти паперове направлення. 

Коли ТЦК підписує електронне направлення, людина отримує сповіщення в Резерв+, і потрібний документ з’являється в розділі «Направлення на ВЛК». Далі можна вирушити напряму до визначеного закладу охорони здоров’я для проходження медогляду.

2. Хто може подати запит на електронне направлення?

Сервісом уже можуть скористатись усі військовозобов’язані – як ті, хто сам бажає пройти огляд, так і ті, хто отримав паперову повістку для проходження ВЛК. Достатньо подати запит у Резерв+.

3. Що буде, якщо згенерувати електронне направлення і не прийти на ВЛК?

Якщо військовозобов’язаний сам бажає пройти ВЛК, але не з’явився, направлення в Резерв+ залишається актуальним протягом 15 днів від призначеної дати огляду. Після цього запит треба подати повторно – і в застосунок надійде направлення з тими ж або оновленими деталями.

Якщо ж військовозобов’язаний отримав повістку на проходження ВЛК, подав запит у Резерв+, отримав електронне направлення та не з’явився протягом 14 днів від призначеної дати огляду – це порушення правил обліку, за яке передбачена адміністративна відповідальність.

4. Що таке електронна постанова ВЛК?

Постанова ВЛК – це висновок, який військово-лікарська комісія формує після огляду.

Раніше постанови писали вручну та надсилали до ТЦК у паперовому вигляді. Це забирало час, а при пересиланні дані могли загубитись.

Міноборони спростило процес, розробивши електронний кабінет ВЛК у МІС ЗСУ. Новий функціонал дозволяє комісіям отримувати й передавати документи онлайн, прискорюючи їхню обробку та мінімізуючи ризик втрати даних.

5. Які переваги електронних постанов для військовозобов’язаних?

Більше не потрібно самостійно передавати постанову ВЛК до ТЦК або чекати, поки комісія надішле паперові документи та їх зафіксують у системі. Електронні дані автоматично надходитимуть до реєстру «Оберіг» – і висновок ВЛК значно швидше відображатиметься в застосунку «Резерв+».

6. Які переваги електронних постанов для військових?

Попередня історія проведених ВЛК як для військовозобов’язаних, так і для військових зберігатиметься в МІС ЗСУ, що забезпечить комплексне оцінювання стану людини під час огляду.

Завдяки електронним постановам військові невдовзі зможуть значно простіше оформлювати виплати, пільги й послуги, пов’язані зі станом здоров’я, безпосередньо в застосунку «Армія+».

Крім того, Міноборони цифровізувало довідку про обставини травми. Командир тепер може формувати її в СЕДО, після чого документ автоматично надходитиме до електронного кабінету ВЛК. Військовослужбовцю більше не потрібно отримувати оригінал довідки у командира та носити паперовий документ – достатньо вирушити на огляд напряму до ВЛК.

Електронний кабінет ВЛК також відкриває можливості для подальшої автоматизації процесів, зокрема спрощення оформлення відпусток на лікування та звільнення за станом здоров’я.

7. Оформлення постанов у електронному вигляді обов’язкове для всіх ВЛК?

З 1 березня 2025 року електронні постанови формують ті ВЛК, які зареєструвалися в електронному кабінеті, пройшли навчання та встигли опанувати функціонал. Протягом місяця до системи мають долучитись усі комісії.

А вже з 1 квітня електронний формат постанов стане обов’язковим для всіх ВЛК.

8. А якщо ВЛК не має доступу до інформаційної системи з технічних причин?

Якщо технічна можливість тимчасово відсутня, ВЛК може оформлювати постанови на папері. Після відновлення технічної можливості працівники ВЛК зобов’язані внести дані в МІС ЗСУ з поміткою про наявність паперового оригіналу.

9. Чи видадуть рішення (постанову) ВЛК на руки після огляду?

Якщо постанова оформлюється довідкою ВЛК (для висновків про придатність до військової служби, а також висновків про потреби у лікуванні, відпустці за станом здоров’я тощо), після огляду комісія може роздрукувати та передати вам друковану копію електронної постанови.

Якщо ж постанова оформлюється свідоцтвом про хворобу (для визнання непридатності до військової служби), комісія має затвердити висновок зі штатною ВЛК (тобто центральною чи регіональною). Таке рішення можна отримати на руки лише після його офіційного затвердження.

10. Чи може ВЛК просити людину особисто віднести папери до ТЦК?

Ні, ВЛК має самостійно передати постанову до ТЦК. Завдяки електронному кабінету постанову тепер оформлюють в електронному вигляді у МІС ЗСУ, після чого вона автоматично надходить до реєстру «Оберіг», а отже, і до ТЦК.

11. Чи може ВЛК вносити висновки в систему без реальних оглядів?

Ні, ВЛК обов’язково проводить огляд. Лікарі у складі ВЛК із закладів охорони здоров’я під час огляду ознайомлюються з медичними записами в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) та з іншими медичними документами, які надає людина, та вносять свої записи до ЕСОЗ.

Після огляду працівники ВЛК – голова комісії, всі члени, які брали участь у засіданні, та секретар – засвідчують електронну постанову кваліфікованими електронними підписами (КЕП). Усі рішення фіксуються в МІС ЗСУ, що спрощує їхній контроль і відстеження. Таким чином цифрова трансформація робить військово-лікарську експертизу прозорішою.

12. Як оскаржити рішення, закріплене в електронній постанові ВЛК?

Процедура оскарження залишається актуальною. Якщо людина не згодна з висновком ВЛК, вона може подати скаргу до штатної ВЛК (центральної чи регіональної) або оскаржити постанову в судовому порядку. Таке право передбачене главою 3 розділу І наказу Міноборони №402.

13. Яким нормативним актом врегульовані електронні постанови ВЛК?

Зміни до наказу Міноборони 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» передбачають впровадження кабінету ВЛК, заміну паперових форм постанов ВЛК на електронні, спрощення паперової звітності.

Міноборони


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
02.07.2025
Інформаційно-роз’яснювальна робота Держпраці – це не перевірка
До вас навідалися представники Держпраці? Можливо це все-таки не перевірка, а інформаційно-роз’яснювальна робота! Більше за темою: Перевірки Держпраці: порядок проведення в період воєнного стану Держслужбовці діють відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 7 Закону від 02.12.2010 № 2735-VI &laq...
02.07.2025
Чи повертаються помилкові авансові внески при виплаті дивідендів на користь ФО
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів). Поряд з цим, законодавством не передбачено обмежень щодо врах...
02.07.2025
РРО, КОРО, ПРРО в разі закриття об’єкта оподаткування
Розкриємо нюанси, про які потрібно знати під час закриття об'єкта оподаткування. Більше за темою: Бібліотека Баланс № 11 «Застосування РРО/ПРРО в разі здійснення готівкових і безготівкових розрахунків» Звільнення від відповідальності за порушення у сфері застосування РРО/ПРРО, допущені...
Кращі матеріали