Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Екоподаток: чи є його платниками відокремлені підрозділи, що здійснюють викиди стаціонарними джерелами забруднення?

26.10.2023 12 0 0

Чи є платниками екологічного податку філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, у разі здійснення ними викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів, розміщення відходів?

Відповідно до п. 240.1 Податкового кодексу (далі – ПК) платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання (далі – СГ), юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

  • викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами  забруднення;
  • скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти; 
  • розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) СГ).

Не є платниками податку за розміщення відходів СГ, які розміщують на власних територіях (об’єктах) виключно відходи як вторинну сировину (п. 240.5 ПК).

Не є платниками екоподатку за викиди двоокису вуглецю суб’єкти, зазначені у п. 240.1 ПК, якими здійснюються такі викиди в обсязі не більше 500 тонн за рік (п. 240.7 ПК).

У разі якщо річний обсяг викидів двоокису вуглецю перевищує 500 тонн за рік, суб’єкти зобов’язані зареєструватися платниками податку у податковому (звітному) періоді, в якому відбулося таке перевищення. Такі платники зобов’язані скласти та подати податкову звітність, нарахувати та сплатити податок за податковий (звітний) період, у якому відбулося таке перевищення, у порядку, передбаченому ПК.

Згідно зі ст. 55 Господарського кодексу (далі – ГК) СГ визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Зокрема, СГ є господарські організації – юрособи, створені відповідно до Цивільного кодексу, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до ГК, а також інші юрособи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Вищевказані СГ мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юрособи.

Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, проте такі відокремлені підрозділи не мають статусу юрособи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством (ч. 4 ст. 64 ГК).

Тобто до платників екоподатку не належать філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, у зв’язку з тим, що вони не мають статусу юрособи.

Платниками екоподатку у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами є підприємства (установи, організації), до складу яких входять такі філії, відділення та інші відокремлені підрозділи.

ГУ ДПС у Черкаській області

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали