Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи зобов'язане підприємство при наданні безвідсоткової позики відмовитися від спрощеної системи оподаткування?

22.12.2021

Не є підставою для переходу на сплату інших податків і зборів здійснення юридичною особою - платником єдиного податку третьої групи операцій з надання іншим юридичним та фізичним особам поворотної фінансової допомоги, якщо такі операції не здійснюються на постійній основі та не відносяться до обраного виду діяльності даного платника.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 18.11.2021 № 4408/ІПК/99-00-18-04-03-06

Державна податкова служба України розглянула запит Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Товариство) щодо умов перебування на спрощеній системі оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відс. та під час здійснення господарської діяльності планує надавати та отримувати безвідсоткову поворотну фінансову допомогу іншим юридичним чи фізичним особам.

Посилаючись на норми чинного законодавства, Товариство просить надати роз'яснення:

  1. Якщо Товариство надасть поворотну фінансову допомогу по договору позики юридичній чи фізичній особі на умовах, які не передбачають нарахування будь-яких процентів або надання інших видів компенсації і це чітко буде зазначено у договорі позики, чи буде така видана позика вважатися фінансовою послугою чи фінансовим посередництвом в розумінні класу 64.19 КВЕД ДК 009:2010?
  2. Чи буде зобов'язане Товариство при наданні такої позики відмовитися від спрощеної системи оподаткування та перейти на сплату інших податків і зборів та якими нормами Кодексу це передбачено?

Щодо першого питання

Визначення та кодування основних та другорядних видів економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців в Україні відбувається згідно Класифікації видів економічної діяльності суб'єктів КВЕД (ДК 009:2010).

Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010) затверджена наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 N 457.

Об'єктами класифікації КВЕД є види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, що їх на вищих рівнях класифікації групують у галузі.

Наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 N 396 затверджено Методичні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності.

Враховуючи викладене, стосовно віднесення діяльності з надання безвідсоткової поворотної допомоги по договору позики юридичним та фізичним особам до фінансового посередництва в розумінні класу 64.19 КВЕД ДК 009:2010 Товариству необхідно звернутися до Державної служби статистики України.

Щодо другого питання

Особливості застосування спрощеної системи визначено гл. 1 розд. XIV Кодексу.

Згідно з п. 291.3 ст. 291 Кодексу юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному гл. 1 розд. XIV Кодексу.

Види діяльності, за умови здійснення яких юридичні особи не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи, визначені у п. 291.5 ст. 291 Кодексу.

Умовою, за якою суб'єкт господарювання не може бути на спрощеній системі оподаткування, є обрані цим суб'єктом види діяльності, зазначені у пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу та заявлені ним при державній реєстрації, зокрема діяльність у сфері фінансового посередництва.

Відповідно до п. п. 4 та 6 п. 4.1 ст. 4 розд. II Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 року N 2664-III фінансовими вважаються послуги, зокрема, пов'язані з залученням фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення та надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту.

Частиною третьою ст. 333 Господарського кодексу України передбачено, що фінансовим посередництвом є діяльність, пов'язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством. Фінансове посередництво здійснюється установами банків та іншими фінансово-кредитними організаціями.

Отже, не є підставою для переходу на сплату інших податків і зборів здійснення юридичною особою - платником єдиного податку третьої групи операцій з надання іншим юридичним та фізичним особам поворотної фінансової допомоги, якщо такі операції не здійснюються на постійній основі та не відносяться до обраного виду діяльності даного платника.

Додатково повідомляємо, що п. 528 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, ст. ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
18.07.2025
Чи можлива відпустка після закінчення трудового договору
Чи може працівник по закінченню строкового трудового договору, взяти відпустку з подальшим звільненням? Більше за темою: Виїзд заброньованих працівників за кордон у відпустку: чи можливо? Надання відпустки після звільнення з військової служби Чи може працівник по закінченню строкового трудово...
18.07.2025
Як через Електронний кабінет отримати Довідку про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи)
Отримати Довідку про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи) або обґрунтовану відмову у її видачі можна через приватну частину Електронного кабінету (вкладка «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи»). Більше за темою: Дивіденди нерезидентам в інвал...
18.07.2025
Працівник уклав трудові угоди з трьома роботодавцями: як оплачуватимуть лікарняні
Нові норми застосовуються до страхових випадків, які настали з 4 квітня 2025 року. Більше за темою: Лікарняні та декретні сумісникам у 2025 році: коли та як оплачувати Моя донька одночасно працює на умовах трудового договору на трьох підприємствах. Чи має вона право на допомогу по тимчасовій н...
Кращі матеріали