Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дія яких положень колективного договору призупиняється на період воєнного стану

20.12.2023 191 0 0

На «гарячу профспілкову лінію» Федерації профспілок України (далі – ФПУ) звертаються з питанням: чи автоматично призупиняється дія положень колективного договору в частині перерахування профспілковій організації коштів роботодавцем на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу у період воєнного стану

Згідно зі ст. 10 КЗпП, колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань із метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів. 

Відповідно до ст. 13 КЗпП та ст. 7 Закону 01.07.1993№ 3356-XII «Про колективні договори і угоди» (далі – Закон № 3356) зміст колективного договору визначається сторонами. 

Статтею 13 КЗпП визначено, що у колективному договорі встановлюються взаємні обов`язки роботодавця та працівника, зокрема, щодо встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати і інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій і т. д.). Колективним договором встановлюються додаткові, порівняно з чинним законодавством і угодами, гарантії. 

Норми Закону від 15.09.1999 № 1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі – Закон № 1045) та Закону № 3356 узгоджені з вимогами Податкового кодексу (ст. 133), які встановлені для неприбуткових організацій (громадських формувань, до яких належать профспілкові організації), в частині вимог, що неприбуткова організація має витрачати усі отримані доходи для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (статутами). 

Профспілкові організації мають керуватися в своїй діяльності найперше своїм Статутом. Саме у статутах визначено напрями використання доходів профспілкової організації, серед яких значаться також і кошти роботодавця на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу. 

У відповідності до ст. 44 Закону № 1045, ст. 250 КЗпП, роботодавці зобов'язані відраховувати кошти первинним профспілковим організаціям на культурно- масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективними договорами та угодами, але не менше ніж 0,3 % фонду оплати праці з віднесенням цих сум на валові витрати, а у бюджетній сфері – за рахунок виділення додаткових бюджетних асигнувань. 

Отже, у колективному договорі повинно бути зазначено конкретний розмір відрахувань та періодичність (строк) їх перерахування. Такі норми містяться і в Галузевій угоді. 

Оскільки зазначені кошти перераховуються на підставі колективного договору та відповідно до ст. 9 Закону № 3356 поширюються на всіх працівників підприємства незалежно від того, чи є вони членами профспілки, відтак і заходами по культурно-масовій, фізкультурній і оздоровчій роботі охоплюються усі працівники підприємства незалежно від членства у профспілці. Тим більше, відрахування роботодавець проводить, виходячи із загального фонду оплати праці працівників підприємства. 

У відповідності до п. 2 ст. 14 Закону від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»  (далі – Закон № 2136) на період дії воєнного стану призупиняється дія ст. 44 Закону № 1045 та відповідні норми колективних договорів. 

Відповідно до ст. 11 Закону № 2136 на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця. 

У Коментарях Мінекономіки до Закону № 2136 зазначено, що з метою забезпечення захисту трудових прав працівників роботодавцю доцільно перед прийняттям такого рішення провести відповідні консультації зі стороною працівників та поінформувати її про прийняте рішення. 

Випадки та порядок призупинення (зупинення) повинні визначатися у самому колективному договорі та повинні бути оформлені відповідними локальними документами. 

У випадку відсутності такого локального документу (наказу або розпорядження), норми колективного договору не будуть вважатися призупиненими або поновленими. 

ФПУ звертає увагу, що на період воєнного стану сторони колективного договору можуть також домовитися та про зменшення розміру перерахування коштів первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу. Обов’язково необхідно це оформити локальним документами. 

Федерація профспілок України 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали