Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Що зміниться у порядку ведення касових операцій в Україні?

27.05.2020

До Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148), унесено чергові зміни. Цього разу – постановою Правління НБУ від 07.05.20 р. № 59 (далі – Постанова № 59). 

Зміни почнуть діяти через 10 днів після офіційного опублікування Постанови № 59. Як повідомив регулятор 15 травня на своєму сайті, це відбудеться 25 травня 2020 року. Примітно, що на сайті Верховної Ради зазначено іншу дату – 26.05.20 р. Але це не принципово, оскільки для більшості змін Постановою № 59 установлені конкретні, пізніші дати набуття чинності, а саме: 

  • пп. 1, 2, 4, 6, 7, 8 п. 2 та п. 4, 5 – запрацюють з 1 липня;
  • пп. 2 п. 1, пп. 3, 5 п. 2 та п. 3 – з 1 серпня.

Розповімо про найбільш важливі зміни в Положенні № 148. 

Зміни в термінології та порядку готівкових розрахунків

Перш за все завважимо, що тепер порядок проведення й оформлення операцій з переказу готівки або обміну валюти операторами поштового зв’язку і небанківськими фінустановами регулюється окремими нормативними актами НБУ, а не Положенням № 148 (новий п. 21).

У зв’язку з початком застосування з 1 серпня програмних РРО (далі – ПРРО) доповнено визначення касових документів (пп. 11 п. 3). Із зазначеної дати до них належатимуть і електронні розрахункові документи.

Також з 1 серпня оприбуткуванням готівки вважатиметься їх урахування в касі в повній сумі фактичних надходжень, зокрема за електронними фіскальними чеками (пп. 18 п. 3). Аналогічним чином це повинно відбуватися в касах відокремлених підрозділів, що застосовують ПРРО (п. 11).

Як і раніше, суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами (п. 6):

  • між собою – на суму не більше 10 000 грн;
  • з фізичними особами – на суму не більше 50 000 грн.

Проте з 1 липня платежі понад установлені граничні суми можна буде проводити не тільки через банки або небанківські фінустанови, але й через юросіб, які не є фінустановами, але мають право надавати такі фінансові послуги на підставі отриманої ліцензії на грошові перекази в гривнях без відкриття рахунка. 

Разом із суб’єктами господарювання таку саму можливість отримають звичайні фізособи (нова редакція абзацу п’ятого п. 6 та абзацу третього п. 7).

РРО замість банкомату

З 1 серпня держателям електронних платіжних засобів (наприклад, платіжних карток) стане простіше отримувати (за бажанням) готівку з кас підприємств торгівлі, громадського харчування і послуг, що застосовують РРО. Регулятор прийняв таке рішення відповідно до норм законів з детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг (ідеться про Закон від 20.09.19 р. № 128-IX, яким унесено зміни до Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР, і про Закон від 20.09.19 р. № 129-IX, яким унесено зміни до Податкового кодексу. Про суть цих змін – див. «Детінізація готівкових розрахунків і нові обмеження для єдинників: що змінилося в Податковому кодексі та Законі про РРО», «РРО: терміни запровадження нових правил переносяться»

Для цього НБУ вдосконалив порядок здійснення та обліку таких операцій (п. 9). Так, з 1 серпня не тільки підприємства і підприємці, але й відокремлені підрозділи підприємств (важливе уточнення!) матимуть право видавати на касі покупцям, які розраховуються карткою, готівку з їх картки (якщо покупець цього бажає і така послуга передбачена правилами відповідної платіжної системи, наприклад правилами систем Visa, Mastercard). Тобто покупцеві, який хоче зняти з картки готівку, не треба буде шукати банкомат. Розраховуючись у магазині або кафе карткою, він зможе попросити видати йому енну суму готівки з його картки (мабуть, у межах установленого торговцем ліміту).

Крім того, спроститься документальне оформлення таких операцій. Зараз на кожну операцію з видачі готівки покупцеві з його картки необхідно друкувати квитанцію терміналу. А з 1 серпня як альтернатива, у разі застосування торговцем ПРРО, можна буде вислати покупцеві відповідний розрахунковий документ на наданий ним абонентський номер або адресу електронної пошти. І, крім цього, не треба буде складати видаткові касові ордери на загальну суму проведених за день операцій і робити запис про видачу грошей у касовій книзі. Достатньо роздрукувати квитанцію терміналу (або розрахунковий документ) і зареєструвати такі операції в розрахункових документах РРО та РК (нова редакція абзацу четвертого п. 27).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці
Передбачено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та матеріальну відповідальність у разі порушення працівниками законодавства про охорону праці. Закон від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці» передбачає кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та матеріальну відповідальніст...
01.07.2025
Чи потрібна ФОП електронна трудова книжка
Електронна трудова книжка може спростити процедуру підтвердження стажу та нарахування пенсійних виплат. Більше за темою: Електронні та паперові трудові книжки: що краще обрати та як використовувати Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Зміни до законодавства про трудові відно...
01.07.2025
Чи припиняються трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання
Трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання не припиняються, а продовжуються з набувачем. Більше за темою: Правомірність продовження дії строкового трудового договору Чи можна достроково розірвати трудовий договір із практикантом? Зміни до законодавства про трудові відносини в ум...
Кращі матеріали