Амортизація ОЗ: 3 головних висновки для підприємств, які ведуть облік за міжнародними стандартами
Часто наявні на підприємстві основні засоби тимчасово не використовуються через різні обставини, такі як капітальний ремонт, їх поліпшення тощо. Як бути з їх амортизацією під час простою підприємствам, що ведуть облік за міжнародними стандартами?
Відповідно до § 52 МСБО 16 «ремонт та технічне обслуговування активу не звільняє від необхідності нараховувати амортизацію».
Висновок 1
Під час ремонтів, навіть якщо об’єкт виведено з експлуатації, амортизацію нараховують.
За § 55 МСБО 16 амортизувати актив починають, коли він стає придатним для використання, тобто коли його доставлено до місця розташування та приведено до стану, у якому він придатний до експлуатації у спосіб, визначений управлінським персоналом. Тобто ті, хто звітують за Міжнародними стандартами фінансової звітності (далі – МСФЗ), починають нараховувати амортизацію, не чекаючи фактичної дати введення об’єкта в експлуатацію.
Амортизацію активу припиняють на одну з двох дат, яка відбувається раніше: на дату, з якої актив класифікують як утримуваний для продажу (або включають до ліквідаційної групи, яку класифікують як утримувану для продажу) згідно з МСФЗ 5, або на дату, з якої припиняють визнання активу.
Висновок 2
Амортизацію не припиняють, коли актив не використовують або він вибуває з активного використання, доки актив не буде амортизований повністю (§ 55 МСБО 16). Однак згідно з використаними методами амортизації амортизаційні відрахування можуть дорівнювати нулю, якщо немає виробництва.
За МСБО амортизацію нараховують і під час ремонту, і під час поліпшень (добудови, дообладнання, модернізації, модифікації), і під час консервації незалежно від того, використовувався об’єкт у цей час чи ні. Свого часу з цим погоджувалися й контролери (ІПК ДФСУ від 19.07.2018 р. № 3171/6/99-99-15-02-02-15/ІПК і від 06.02.2018 р. № 496/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Та й суди були за амортизацію основних засобів МСФЗ-шниками під час ремонтів/поліпшень (постанова Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 р. у справі № П/811/4187/14).
Висновок 3
Податківці вважають, що період капремонту, добудови, дообладнання, модернізації, модифікації не є строком корисного використання, а тому й амортизація, на їх переконання, у цей час не нараховується.
Проте нічого подібного в МСБО 16 не сказано. Навпаки – амортизацію нараховують навіть під час неексплуатації об’єкта.
devisu.ua
Коментарі до матеріалу