Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи вигідно ставити лічильники і коли вони окупляться

Редакція

22.03.2017 630 1 0

Український парламент на цьому тижні розгляне законопроект «Про комерційний облік тепла». Якщо документ підтримають парламентарії, вже до жовтня наступного року всі багатоповерхівки мають обладнати теплолічильниками.

За даними Мінрегіонрозвитку, в середньому багатоквартирний будинок з приладом обліку платить за опалення на 34,8% менше. За опалювальний сезон це дозволяє заощадити 400 тисяч гривень. Було з'ясовано, як швидко окупитися теплолічильник і як ще можна економити на опаленні.

Коли лічильник окупиться

Теплолічильники на будинок можуть встановлювати за рахунок постачальника послуг, міського бюджету або ж самих мешканців. Залежить це від того, чи закладені в інвестиційній програмі компанії кошти на встановлення лічильників.

Якщо ж ні місто, ні компанія-постачальник не встановлюють лічильники безкоштовно, мешканцям доведеться збирати кошти самостійно. У столиці тепловий лічильник відомої європейської компанії разом з установкою обійдеться в 50-70 тисяч гривень, підрахували в «Київенерго«. У вартість входить сам лічильник, проектна документація, монтаж і налагодження. У будинку на 100 квартир кожної доведеться заплатити в середньому 600 гривень. Прилад обліку окупитися як мінімум за два місяці.

Але якщо квартира платить за опалення з субсидією, стимулу для покупки лічильника немає. «Нам поставили лічильник на будинок безкоштовно. До цього я билася півроку, намагалася зібрати на цей лічильник. Розповідала, що будемо платити менше. А потім почалося: в кожній другій квартирі оформили субсидію, вони і так платять за опалення 200 гривень, навіщо їм цей лічильник? А якщо це пенсіонерка, вона живе на 1300 гривень сама, де їй взяти 600-700 гривень на лічильник?», – розповідає голова ОСББ в Запоріжжі Олена.

«А потім почалося: в кожній другій квартирі оформили субсидію, вони і так платять за опалення 200 гривень, навіщо їм цей лічильник? А якщо це пенсіонерка, вона живе на 1300 гривень сама, де їй взяти 600-700 гривень на лічильник?», – розповідає голова ОСББ в Запоріжжі Олена.

У Києві в будинках з лічильниками суми в платіжках за опалення в середньому на 30% менше, розповідає експерт Національного екологічного центру Андрій Залізний. Якщо лічильника немає, мешканцям доводиться платити не тільки за Гкал тепла, які насправді використовує будинок, але і оплачувати втрати в мережах. Правда, бувають і випадки, коли після встановлення лічильника за тепло доводиться платити більше, якщо, приміром, будинок втрачає багато тепла через «дірявих» стін, вікон, щілин.

Якщо будинок споживає більше нормативу і втрачає тепло, то потрібно задуматися про стан будинку, інженерних комунікацій, проаналізувати ситуацію і спланувати енергоефективні заходи. Багато заходи можуть бути проведені без якихось суттєвих інвестицій, і можуть дати економію до 20%.

В Міністерстві регіонального будівництва і ЖКГ підрахували: в середньому по країні в будинках без лічильників за потоплення платять на 34,8% менше. За опалювальний сезон (з жовтня по квітень) один багатоквартирний будинок тільки за рахунок приладу обліку може заощадити 400 тисяч гривень.

Приміром, у Харкові за опалення квартири площею 50 квадратних метрів за нормативом доведеться заплатити 1590 гривень, а з лічильником – приблизно 1037 гривень. Встановлення будинкового лічильника в такій квартирі дозволить заощадити 3873 гривні за опалювальний сезон.

Всіх українців зобов'яжуть встановити лічильники

На даний момент 2/3 багатоповерхівок – з тепловими лічильниками, решта платять за нормативами. У деяких містах, наприклад у Львові, лічильники встановлені більш ніж у 90% будинків, зазначає Андрій Залізний, в той же час є міста, де цей показник знаходиться на рівні декількох відсотків.

Наприкінці минулого року Кабмін прийняв постанову №865, згідно з яким в містах, де як мінімум в 50% багатоповерхівок встановлені лічильники, рахунки за опалення формують за усередненим показником. Підприємства підраховують середнє споживання тепла в будинках з лічильниками і за цим показником формують платіжки в будинках без приладів обліку.

Однак, постанова буде діяти тільки до наступного року. Вже на цьому тижні парламент розгляне законопроект «Про комерційний облік комунальних послуг». Якщо документ ухвалять, до першого жовтня 2018 року по всіх житлових багатоповерхівках повинні будуть встановити лічильники. В законопроекті є спірний момент – українців з боргами за комуналку зобов'яжуть платити пеню. «У разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплачувати пеню у розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,1 відсотка за кожний день прострочення від суми боргу. Так, за рік борг може зрости на 36,5%. Максимальна пеня не може становити більше 100% від суми боргу. Пеня нараховується після 20 числа кожного місяця. Так, якщо прострочити платіжку на 10 днів, доведеться заплатити всього на 1% більше.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали