Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

В Україні почали відшкодовувати ПДВ автоматом: як це працює

Редакція

04.04.2017 133 0 0

В Україні в тестовому режимі розпочав роботу відкритий автоматичний електронний реєстр відшкодування податку на додану вартість (ПДВ).

Кожен бажаючий отримав доступ до реєстру Госфискальной служби, а це значить, що черговість відшкодування стала прозорою, чого раніше не було — ПДВ повертався в ручному режимі, що створювало проблеми бізнесу. Правда, фінаналітики говорять, що людський фактор як і раніше залишився, тому говорити про повну перемогу над корупцією поки рано.

ЕКСПЕРТИ. Поки е-реєстр відкрили на три місяці, але очікується, що з другого півріччя він почне працювати в повну силу. Проблема відшкодування ПДВ — одна з наболілих, так як чиновники самі вирішують, кому віддавати гроші, а кому ні, корупція в цій сфері процвітає. На ринку існує відсоток від суми ПДВ (від 10 до 30% і вище), який треба сплатити у вигляді «корупційного податку» для отримання відшкодування ПДВ. В автоматичному режимі ПДВ повинен відшкодовуватися без участі чиновників, якщо заявник виконає всі вимоги, встановлені законом. Але головні проблеми — відсутність грошей у бюджеті для виплат усім заявникам і можливість втрутитися в роботу систему «руками».

Як це працює: що таке ПДВ

ПДВ — це податок на додану вартість. Він діє в більшості країн світу — 137 з 197-ми. В Україні ПДВ для виробника зазвичай дорівнює 20% від доданої вартості, але може бути і менше. Наприклад, ПДВ на ліки дорівнює 7%, на експортовані товари — 0%. В інших країнах відсоток ПДВ коливається від 5% (Японія) до 27% (Угорщина). Для споживача товар автоматично стає дорожче на величину ПДВ. Зібрані зі споживачів гроші йдуть у держбюджет, але частина їх держава має повернути виробникам.

Додана вартість. Це частина вартості продукту, яка створюється будь-якої бізнес-структурою. Вона дорівнює різниці між вартістю товарів і послуг, вироблених компанією (тобто виручка від продажу) і вартістю товарів і послуг, придбаних компанією у інших бізнес-структур, — це витрати на сировину, енергоносії. Наприклад, хлібокомбінат купив на 10 тис. грн борошна та інших інгредієнтів, спік хліб і продав його за 20 тис. грн за ціною 10 грн за буханець, або 2000 буханців. Додана вартість хлібокомбінату дорівнює 10 тис. грн, або 100%. Магазин продав хліб по 12 грн буханець, заробивши 24 тис. грн. Додана вартість магазину дорівнює 4000 грн, або 20%.

Що обкладається ПДВ. Цим податком обкладають продаж товарів і послуг (крім внесених в пільговий список, наприклад важливе для країни обладнання); безкоштовну передачу послуг, робіт чи товарів, для чого оцінюється їх середня ринкова вартість; виконання будівельних робіт для власних потреб; імпорт товарів, крім тих, на які поширюється пільга (наприклад, гумпомощь).

Детальніше: http://hyser.com.ua/economics/182312-...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали