Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Рівень інфляції в липні 2018 року: коментар НБУ

13.08.2018

У липні 2018 року тривало уповільнення споживчої інфляції – до 8,9% у річному вимірі (порівняно з 9,9% у червні). У місячному вимірі ціни знизилися на 0,7%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики.

Подальше зниження інфляції в річному вимірі було очікуваним, і її показник у липні відповідав траєкторії прогнозу, опублікованому в «Інфляційному звіті» за липень 2018 року. Насамперед, цьому сприяло уповільнення зростання цін на продукти харчування завдяки відчутному розширенню їх пропозиції. Крім того, менш суттєво зросли ціни на окремі непродовольчі товари у результаті зміцнення курсу гривні до валют країн – торговельних партнерів у попередні місяці, що зокрема було зумовлено жорсткою монетарною політикою Національного банку.

Базова інфляція в липні дещо уповільнилася – до 8,8% р/р і в цілому відповідала прогнозу. Однак цей показник залишається високим унаслідок стійкого споживчого попиту, який підтримують високі темпи зростання реальної заробітної плати.

Знизилися темпи зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки (до 10,6% р/р). Цьому сприяло уповільнення зростання цін на сировину, у тому числі через розширення вітчизняної та імпортної пропозиції, а також зниження світових цін на продовольчі товари. Зокрема, тривало уповільнення зростання цін на вироби з м’яса та молочні продукти, у тому числі на вершкове масло.

Менші темпи зростання цін продемонстрували і непродовольчі товари. Цьому серед інших чинників сприяло зміцнення курсу гривні до валют країн – торговельних партнерів у попередні місяці. Це позначилося на цінах на одяг та взуття та інші непродовольчі товари (деякі ліки, окремі види дрібної побутової техніки, мобільні телефони та телевізори).

Також знижувалися темпи зростання вартості послуг (до 13,8% р/р). Так, зростання вартості послуг закладів громадського харчування уповільнилося завдяки зниженню темпів зростання цін на продукти харчування. Крім того, завдяки вичерпанню ефекту високої бази порівняння тривало уповільнення зростання тарифів на утримання будинків та прибудинкових територій. Водночас через подальший тиск з боку споживчого попиту прискорилося зростання вартості послуг закладів по особистому догляду, послуг пов’язаних з тимчасовим проживанням, окремих побутових послуг тощо.

Темпи зростання цін на сирі продукти харчування в липні суттєво знизилися (до 1,0% р/р). Найбільший внесок у таке сповільнення мало зниження цін на овочі та фрукти. Зокрема впали ціни на більшість овочів борщового набору (капуста, картопля, цибуля), а також овочі, вирощені з їхнього насіння (огірки, помідори), що пов’язано з розширенням внутрішньої та імпортної пропозиції. Сприятливі погодні умови привели до збільшення пропозиції вітчизняних фруктів та ягід. Крім того, зниження світових цін на м'ясо та скорочення експорту свинини та яловичини сприяло уповільненню зростання цін на сире м'ясо в Україні. Під впливом таких же причин також знизилися темпи зростання цін на молоко. Водночас вищими темпами зростали ціни на яйця внаслідок значного зовнішнього попиту та зростання експортних цін.

Зростання адміністративно регульованих цін прискорилося (до 13,8% р/р). Зокрема, збільшилися темпи зростання вартості послуг міського транспорту в результаті підвищення тарифів на проїзд у Києві. Крім того, прискорилося зростання тарифів на водопостачання та каналізацію через їх підвищення в окремих містах. Попри сповільнення, ціни на тютюнові вироби надалі зростали високими темпами.

Зростання цін на паливо прискорилося (до 19,0% р/р), у тому числі внаслідок суттєвого підвищення цін на скраплений газ.

Попри послаблення тиску з боку цін на продукти харчування та окремі непродовольчі товари, фундаментальний інфляційний тиск залишається високим на тлі стійкого споживчого попиту. Водночас монетарні умови є достатньо жорсткими, щоб забезпечити збереження динаміки споживчої інфляції у відповідності до прогнозу Національного банку (8,9% р/р на кінець 2018 року) та її повернення в цільовий діапазон у IV кварталі 2019 року.
 

https://bank.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Коли працівник може вимагати запровадження для нього дистанційної роботи
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього були вчинені дії, що містять ознаки дискримінації. Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи Чи може працівник вимагати зап...
04.07.2025
Державне агентство з управління резервами України розпочинає діяльність
Уряд дав «зелене світло» початку діяльності Державного агентства з управління резервами України (ДАУР) як центрального органу виконавчої влади.  Його діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра екон...
04.07.2025
Судова процедура санації боржника: що це і як відбувається
Коли підприємство не справляється з фінансовим зобов’язаннями – це ще не вирок. Законом передбачений реальний інструмент для збереження бізнесу – санація. БІльше за темою: Ліквідація у зв’язку з банкрутством: правові аспекти Коли підприємство не справляється з фінансови...
Кращі матеріали