Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Україну очікує різке подорожчання електроенергії

16.08.2018 199 0 0

Ціна кіловат-години в Україні – найнижча в Європі. При цьому витрати на модернізацію електростанцій в тарифі майже не враховуються. Уже в найближчі роки це може призвести до енергетичного колапсу.

ТАРИФИ. Ціна кіловат-години для населення в Україні становить 1,68 гривень або 5 євроцентів. Ті, хто споживає менше 100 кВт/год на місяць, платять уже 90 копійок або 3,5 євроцента. Всього на оплату електроенергії йде менше 3% бюджету українських сімей.

В ЄС електроенергія дорожча у кілька разів. Найнижчі тарифи встановлені в Болгарії, Литві, Угорщині та Румунії. У 2017 році кіловат-година в цих країнах коштувала для населення від 10 до 13 євроцентів (3-4 гривні). У Польщі та більшості інших країн ЄС – ціна була вищою (близько 15 євроцентів – майже 5 гривень), а в Данії і Бельгії – 26 і 28 відповідно (близько 9 гривень).

Удвічі дорожче, ніж в Україні, електроенергія коштує в Туреччині, Молдові та Чорногорії. Найнижчі тарифи на континенті встановлені в Сербії і Косово, але і там кіловат-година обходиться населенню в 2,5 гривні.

РЕСУРСИ. Низькі тарифи на електроенергію в Україні багато в чому пов’язані з розвитком атомної енергетики. Вона дає більше половини всієї енергії в Україні, а її вартість становить всього 54 копійки. Для порівняння, кіловат-година, вироблена на Київській ТЕЦ, коштуэ вже 1,78 гривні.

Утім, поняття «вартість» – дуже умовне. Витрати на оновлення обладнання та розвиток електростанцій в нього майже не закладаються. У результаті українська енергетика працює на потужностях, введених в 1960-1980-і роки минулого століття.

ЗАГРОЗИ. На думку експертів Українського інституту майбутнього, вже через 10 років нашій країні доведеться імпортувати електроенергію, а до 2035 року можуть закритися усі існуючі атомні енергоблоки. Причина – зношеність виробничих потужностей.

Ще гірша ситуація на теплових станціях, які виробляють 40% електроенергії. Із 77 блоків на ТЕС – 80% вже відпрацювали свій термін експлуатації. На кожному з них у будь-який момент може статися аварія. І, швидше за все, це може статися в зимовий час, коли навантаження найвищі.

Уникнути аварій на теплових (і тим більше – атомних) станціях можна, вкладаючи великі гроші в їх модернізацію. Це дозволить зберегти українську енергетику, проте призведе до значного підвищення тарифів.

ДО РЕЧІ. Ще один стимул для перегляду тарифів – відтік фахівців-енергетиків за кордон у пошуках кращих зарплат, житла і перспектив.

З цією проблемою вже зіткнулася атомна енергетика. Від’їзд кваліфікованих кадрів став масовим з початком будівництва АЕС в Білорусі. Там українським атомникам пропонують в 1,5-2 рази вищу зарплату. Фахівцям високої кваліфікації надається житло.

Активно переманюють наших атомників у Польщу, Росію і Туреччину. У цілому, в профспілці працівників АЕС України прогнозують, що наша країна може втратити 30% профільних фахівців вже в найближчі роки. Щоб цього не сталося, на станціях потрібно підвищувати зарплати, а молодим співробітникам – виділяти житло. Ці витрати, знову-таки, ляжуть на споживача.

Україна – країна з бідним населенням і багатими олігархами. Про це йдеться кожен раз, коли ставиться питання про підняття тарифів на електроенергію. Тим часом їх низький рівень призвів до того, що українська енергетика опинилася на межі виживання і може повністю вичерпати свій ресурс уже в найближчі 10-15 років. Тоді нам доведеться споживати імпортну електроенергію, і теж за високими цінами.

https://etcetera.media

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали