Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Україну очікує різке подорожчання електроенергії

16.08.2018

Ціна кіловат-години в Україні – найнижча в Європі. При цьому витрати на модернізацію електростанцій в тарифі майже не враховуються. Уже в найближчі роки це може призвести до енергетичного колапсу.

ТАРИФИ. Ціна кіловат-години для населення в Україні становить 1,68 гривень або 5 євроцентів. Ті, хто споживає менше 100 кВт/год на місяць, платять уже 90 копійок або 3,5 євроцента. Всього на оплату електроенергії йде менше 3% бюджету українських сімей.

В ЄС електроенергія дорожча у кілька разів. Найнижчі тарифи встановлені в Болгарії, Литві, Угорщині та Румунії. У 2017 році кіловат-година в цих країнах коштувала для населення від 10 до 13 євроцентів (3-4 гривні). У Польщі та більшості інших країн ЄС – ціна була вищою (близько 15 євроцентів – майже 5 гривень), а в Данії і Бельгії – 26 і 28 відповідно (близько 9 гривень).

Удвічі дорожче, ніж в Україні, електроенергія коштує в Туреччині, Молдові та Чорногорії. Найнижчі тарифи на континенті встановлені в Сербії і Косово, але і там кіловат-година обходиться населенню в 2,5 гривні.

РЕСУРСИ. Низькі тарифи на електроенергію в Україні багато в чому пов’язані з розвитком атомної енергетики. Вона дає більше половини всієї енергії в Україні, а її вартість становить всього 54 копійки. Для порівняння, кіловат-година, вироблена на Київській ТЕЦ, коштуэ вже 1,78 гривні.

Утім, поняття «вартість» – дуже умовне. Витрати на оновлення обладнання та розвиток електростанцій в нього майже не закладаються. У результаті українська енергетика працює на потужностях, введених в 1960-1980-і роки минулого століття.

ЗАГРОЗИ. На думку експертів Українського інституту майбутнього, вже через 10 років нашій країні доведеться імпортувати електроенергію, а до 2035 року можуть закритися усі існуючі атомні енергоблоки. Причина – зношеність виробничих потужностей.

Ще гірша ситуація на теплових станціях, які виробляють 40% електроенергії. Із 77 блоків на ТЕС – 80% вже відпрацювали свій термін експлуатації. На кожному з них у будь-який момент може статися аварія. І, швидше за все, це може статися в зимовий час, коли навантаження найвищі.

Уникнути аварій на теплових (і тим більше – атомних) станціях можна, вкладаючи великі гроші в їх модернізацію. Це дозволить зберегти українську енергетику, проте призведе до значного підвищення тарифів.

ДО РЕЧІ. Ще один стимул для перегляду тарифів – відтік фахівців-енергетиків за кордон у пошуках кращих зарплат, житла і перспектив.

З цією проблемою вже зіткнулася атомна енергетика. Від’їзд кваліфікованих кадрів став масовим з початком будівництва АЕС в Білорусі. Там українським атомникам пропонують в 1,5-2 рази вищу зарплату. Фахівцям високої кваліфікації надається житло.

Активно переманюють наших атомників у Польщу, Росію і Туреччину. У цілому, в профспілці працівників АЕС України прогнозують, що наша країна може втратити 30% профільних фахівців вже в найближчі роки. Щоб цього не сталося, на станціях потрібно підвищувати зарплати, а молодим співробітникам – виділяти житло. Ці витрати, знову-таки, ляжуть на споживача.

Україна – країна з бідним населенням і багатими олігархами. Про це йдеться кожен раз, коли ставиться питання про підняття тарифів на електроенергію. Тим часом їх низький рівень призвів до того, що українська енергетика опинилася на межі виживання і може повністю вичерпати свій ресурс уже в найближчі 10-15 років. Тоді нам доведеться споживати імпортну електроенергію, і теж за високими цінами.

https://etcetera.media

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Коли працівник може вимагати запровадження для нього дистанційної роботи
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього були вчинені дії, що містять ознаки дискримінації. Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи Чи може працівник вимагати зап...
04.07.2025
Державне агентство з управління резервами України розпочинає діяльність
Уряд дав «зелене світло» початку діяльності Державного агентства з управління резервами України (ДАУР) як центрального органу виконавчої влади.  Його діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра екон...
04.07.2025
Судова процедура санації боржника: що це і як відбувається
Коли підприємство не справляється з фінансовим зобов’язаннями – це ще не вирок. Законом передбачений реальний інструмент для збереження бізнесу – санація. БІльше за темою: Ліквідація у зв’язку з банкрутством: правові аспекти Коли підприємство не справляється з фінансови...
Кращі матеріали