Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Український бізнес продовжує очікувати пожвавлення ділової активності

13.07.2017

Третій квартал поспіль підприємства всіх видів економічної діяльності очікують на пожвавлення ділової активності. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком України у II кварталі 2017 року.

Оптимістичні очікування базуються на поліпшенні прогнозів респондентів щодо інвестиційних видатків, фінансово-економічного стану підприємств, а також збереженні високих очікувань щодо загальних обсягів реалізації продукції.

Опитані керівники підприємств продовжують очікувати поліпшення макроекономічної ситуації в Україні. В основі їх оптимістичних прогнозів – очікування прискорення зростання обсягів виробництва, пожвавлення ділової активності, продовження уповільнення темпів інфляції та послаблення девальваційних процесів.

За збереження стабільності на валютному ринку у ІІ кварталі 2017 року відбулося послаблення інфляційних та девальваційних очікувань бізнесу. За оцінками керівників підприємств зростання споживчих цін у наступні 12 місяців становитиме 9.9%. При цьому, чотири з десяти респондентів прогнозують, що інфляція не перевищить 9.0% або знизиться. Майже удвічі зросла кількість респондентів, які очікують, що курс гривні до долара США залишиться без змін або зміцниться (з 13.5% у І кварталі до 24.6% у ІІ кварталі 2017 року).

Уперше з І кварталу 2014 року бізнес називає вплив курсового фактора не ключовим для зростання споживчих цін. Натомість, основним чинником, що визначатиме зміну споживчих цін в Україні, бізнес вважає витрати на виробництво – 70.5% відповідей (у І кварталі 2017 року – 70.9%).

Індекс ділової активності підвищився до 114.3% (у попередньому кварталі – 113.3%). Найбільш оптимістично налаштовані сільськогосподарські виробники (120.6%), представники сфери торгівлі (118.8%) та переробної промисловості (118.3%).

Респонденти очікують прискорення зростання обсягів виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців – баланс очікувань становить 14.2% (у І кварталі 2017 року – 6.1%). Найбільш оптимістично налаштовані компанії переробної промисловості, енерго- та водопостачання.

Як і в попередньому кварталі найвагомішими чинниками, що обмежують спроможність нарощувати обсяги виробництва, бізнес визнав занадто високі ціни на енергоносії, сировину та матеріали.

Вже рік як керівники зберігають позитивні оцінки фінансово-економічного стану своїх підприємств – баланс відповідей підвищився до 6.1% (у І кварталі 2017 року – 2.3%).

П’ятий квартал поспіль бізнес високо оцінює перспективи зростання загальних обсягів реалізації власної продукції – баланс очікувань становить 25.2% (у І кварталі 2017 року – 27.7%). Найбільш оптимістично налаштовані керівники підприємств сільського господарства та торгівлі. При цьому, підприємства усіх основних видів діяльності очікують збільшення обсягів реалізації продукції (послуг) на зовнішньому ринку.

Зберігаються позитивні очікування бізнесу і щодо обсягів майбутніх інвестицій – збільшення видатків на машини, обладнання та інвентар прогнозують керівники підприємств усіх видів економічної діяльності – баланс відповідей становить 18.7% (у І кварталі 2017 року – 15.5%). Найбільш оптимістичні очікування серед керівників підприємств транспорту та зв’язку.

Суттєво зросли у ІІ кварталі очікування підприємств щодо зростання обсягів залучення іноземних інвестицій – баланс відповідей 10.3%, порівняно з 6.0% у І кварталі поточного року.

Другий квартал поспіль бізнес очікує збільшення чисельності працівників на своїх підприємствах – баланс відповідей 2.3% (у І кварталі 2017 року – 1.8%). Розширення штату працівників прогнозують керівники підприємств галузей будівництва, переробної промисловості та торгівлі.

Респонденти третій квартал поспіль підвищують свої очікування щодо зростання потреби в позикових коштах найближчим часом: баланс відповідей – 38.5% (у І кварталі 2017 року – 36.7%). Найбільша потреба у запозиченнях у підприємств будівної галузі. За джерелами залучення коштів – 38.2% підприємств планують брати банківські кредити (у І кварталі 2017 року – 34.0%). З них 85.6% мають наміри залучати фінансування у національній валюті. Традиційно, найбільш налаштовані брати кредити у національній валюті керівники підприємств сільського господарства, торгівлі, транспорту та зв’язку та будівництва.

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Зовнішня торгівля України товарами за І квартал 2025 року
За І квартал 2025 року експорт товарів становив 9 952,7 млн дол. США, або 93,1 % порівняно із І кварталом 2024 року, імпорт – 18 467,5 млн дол. США, або 114,7 %. Негативне сальдо склало 8 514,8 млн дол. США (за І квартал 2024 року також негативне – 5 399,1 млн дол. США).  ...
16.05.2025
Як реформи в сфері захисту довкілля вплинуть на бізнес
«Зелений» перехід, сталі рішення та впровадження найкращих доступних технологій – це не перешкоди для роботи економіки, а вимога часу та нові можливості розвитку. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук обговорила найбільш гострі питання з представни...
16.05.2025
Стратегія розвитку фінансового сектору: Рада з фінансової стабільності схвалила зміни
Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на засіданні 13 травня зосередилася на підготовці до восьмого перегляду програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом та ухвалила низку рішень.  По-перше, РФС схвалила зміни до Стратегії розвитку фінансового сектору України, з...
Кращі матеріали