Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Українські банки продовжують знижувати ставки по депозитах

19.09.2017

Національний банк через високу інфляцію утримує облікову ставку незмінною з травня на рівні 12,5%, але банки все літо продовжували знижувати депозитні ставки для населення. І хоча середня прибутковість річних гривневих вкладів перевищує 14%, найбільші банки вже залучають вклади за нижчими ставками. І вони бачать потенціал подальшого їх зниження.

Стабільність облікової ставки

Національний банк в минулий четвер в черговий раз залишив без змін ключовий індикатор вартості своїх ресурсів - облікову ставку. Якщо в I півріччі він активно знижував її з 14% до 12,5%, то з травня НБУ не переглядала ставку жодного разу.

Відсотки за роздрібними вкладами в банківській системі такою стабільністю похвалитися не можуть. Індекс UIRD, який моніторить ситуацію в 20 банках з найбільшими депозитними портфелями, показує за цей же період більш істотне зниження прибутковості, який не припинявся навіть влітку: 12-місячні внески подешевшали з початку року з 17,74% до 14,65%, в тому числі з червня більш ніж на 1 п.п. Паралельний підрахунок НБУ по всіх банках і всіма видами вкладів показує зниження середньої прибутковості гривневих вкладень з 17,3% до 13,7%.

За підсумками I півріччя, на 21 банк, у кожного з яких було більше 1 млрд грн гривневих депозитів, доводилося 125,7 млрд грн, або 93,8% всіх гривневих депозитів. Серед цих банків 80,4% вкладів - 101,1 млрд грн - були накопичені в десяти банках, які зараз пропонують за річними депозитами менше 14%. І лише 11 великих банків з менш ніж 20% вкладів залучають їх під ставки в 14-17%.

Найбільший банк країни ПриватБанк ще недавно пропонував клієнтам ставки вище за ринок, але зараз ситуація протилежна. В кінці серпня він знизив прибутковість річного гривневого вкладу з 16,3% до 13%.

В НБУ неодноразово говорили, що їх монетарна політика спрямована на те, щоб облікова ставка стала реальним інструментом управління вартістю гривні на ринку. Але керівник департаменту заощаджень ПриватБанку Андрій Шульга говорить, що розмір облікової ставки зараз не є визначальним у вартості депозитів. Банки беруть до уваги розмір облікової ставки НБУ, але прямої залежності між обліковою ставкою і ставками по депозитах немає. Облікову ставку не можна віднести до основних критеріїв, які впливають на формування ставки по депозитах. Депозитна ставка традиційно визначається можливостями банків заробити на залучених вкладах, зокрема, на кредитуванні, і готовністю «відпустити» вкладників, які прийшли в банк тільки заради високих відсотків.

До облікової ставки НБУ прив'язані стандартні інструменти регулювання ліквідності Нацбанку: депозитні сертифікати, кредити овернайт і довгострокове рефінансування. На зміну облікової ставки також реагує прибутковість ОВДП на вторинному ринку.

Депозитний коридор

Розкид ставок на ринку величезний. Найменшу прибутковість пропонують банки з іноземним капіталом - УкрСиббанк (до 5,7%), Райффайзен Банк Аваль (8,75%) і Креді Агріколь Банк (10%). За 13% обіцяють державні ПриватБанк, Ощадбанк і Укргазбанк. Правда, кожна установа шукає можливості зберігати «акції» надбавки до ставки. Наприклад, Укргазбанк за вкладом на 367 днів готовий платити на 0,5% більше. Таку ж надбавку пропонує ПриватБанк при пролонгації вкладів.

ОТП Банк також залучає гривню під 13%, але пропонує і акції 15,21% за вкладом на 366 днів з жорсткими умовами: один вкладник може розмістити тільки один внесок на суму до 50 тис. Грн. Або, наприклад, Кредобанк залучає гроші під 12,5%, але в інтернет-банкінгу додає ще 1 п.п.

Але є банки, які навіть без акцій пропонують високі відсотки, наприклад, Альфа-Банк і Укрсоцбанк уніфікували ставки на рівні 15%, хоча Укрсоцбанк дає її тільки в інтернет-банкінгу - у відділеннях депозити на 1 п.п. дешевше. А-Банк, який болісно «розлучається» з аутсорсингом ПриватБанку, пропонує рекордні серед великих банків 17% річних. І не зупиняється на цьому: банк готовий лояльному клієнту додати при пролонгації 1 п.п.

Детальніше: http://www.capital.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
14.05.2025
Уряд залучить кошти для кредитування МСБ через два державні банки
Кредитування малого та середнього бізнесу: що пропонує Кабмін? Більше за темою: Доступні кредити під 5, 7, 9 % і дисконтування Кабмін ухвалив низку важливих рішень щодо доступності кредитування бізнесу. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Уряду 13 травня.   ...
14.05.2025
До 18.06.2025 СГ потрібно отримати дозвіл на зовнішню рекламу
Розширено Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану, зокрема, розміщення зовнішньої реклами! Більше за темою: Акт на списання товарів, використаних для рекламної безкоштовної роздачі Рекламні послуги: облік у замовника ...
13.05.2025
Платіжне шахрайство з картками: огляд НБУ
У 2024 році спостерігалося зменшення кількості незаконних дій та шахрайських операцій з використанням платіжних карток, за якими були понесені збитки. Цей показник порівняно з 2023 роком знизився на 2 тис. операцій (або на 1 %) – до 270 тис. операцій. Більше за темою: Зарплатну картку працівн...
Кращі матеріали