Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Облікову ставку збережено на рівні 15,5 %

06.06.2025

НБУ зберіг облікову ставку на рівні 15,5 %.

П'ять ключових меседжів про рішення:

1. Інфляція у травні, ймовірно, сягнула локального максимуму і далі почне знижуватися завдяки новим врожаям, ліпшій ситуації в енергетиці, здешевленню нафти в світі, впливу монетарної політики. Значний статистичний ефект матиме і висока база порівняння минулого року.

Швидкість зниження інфляції також залежатиме від фактичних наслідків весняних заморозків та погоди влітку.

2. Ключовим ризиком для економіки та інфляції залишається перебіг повномасштабної війни та пов'язані з нею ризики додаткових бюджетних потреб, пошкоджень інфраструктури, поглиблення міграції. Окремий ризик – суттєвіший негативний вплив погодних умов на врожаї.

3. Очікується, що зовнішнє фінансування надходитиме в достатніх обсягах, що даватиме змогу зберігати макрофінансову стійкість. Надходження з початку року сягнули 18 млрд дол. США.

4. Завдяки попереднім заходам НБУ – підвищенню облікової ставки в грудні – березні, змінам до операційного дизайну процентної політики у квітні та підтриманню стійкості валютного ринку – інтерес населення до гривневих заощаджень пожвавився.

Місячний приріст гривневих депозитів населення на строк понад 3 місяці сягнув у квітні – травні 5-6 млрд грн порівняно з менш ніж 2 млрд грн у грудні – лютому.

Загалом на кінець травня такі строкові депозити населення зросли на 19 млрд грн, а вкладення в гривневі ОВДП – на 11 млрд грн.

Чистий попит населення на валюту суттєво зменшився. У квітні та травні він був більш ніж на 1 млрд дол. США нижчим, ніж у січні. Ситуація на валютному ринку залишалася стійкою, а очікування – контрольованими, що стримувало ціновий тиск.

5. Рішення зберегти ставку на рівні 15,5% дасть змогу і надалі забезпечувати належні монетарні умови для повернення інфляції до зниження в найближчі місяці. Це підтримає стійкість валютного ринку та контрольованість очікувань. Водночас очікується, що це рішення не матиме негативного впливу на динаміку кредитування.

У разі посилення загроз для стійкого зниження інфляції до цілі 5 % НБУ утримуватиме облікову ставку незмінною довше, ніж прогнозувалося у квітні. Якщо виникне потреба посилити монетарні умови, НБУ буде готовий до додаткових заходів.

НБУ

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
02.06.2025
Важливе у травні для платників ПДВ
Ознайомлюйтеся з важливими матеріалами для платників ПДВ у травні. Більше за темою: Спецпроєкт «ПДВ: ситуації з практики» Спецпроєкт «Електронне адміністрування ПДВ: правила, ризики, рішення» Спецпроєкт «Особливості оподаткування ПДВ в умовах воєнного часу»...
Нове
21.07.2025
Припинення членства в громадському об’єднанні зі статусом юрособи: як повідомити держреєстратора
В умовах зростання активності громадянського суспільства в Україні дедалі більше людей долучаються до громадських об’єднань. При цьому важливо знати свої права та можливості щодо того, як не лише як вступити до об’єднання, а й як вийти з його складу за власним бажанням. Більше за темою: ...
21.07.2025
Зовнішня торгівля України за січень – травень 2025 року
За січень – травень 2025 року експорт товарів становив 16 946,8 млн дол. США, або 94,6 % порівняно із січнем – травнем 2024 року, імпорт – 31 540,3 млн дол. США, або 113,9 %. Більше за темою: Посередницькі послуги у сфері ЗЕД Лист-обґрунтування до ЗЕД-контракту для...
21.07.2025
Створення в Україні Виплатної агенції: що це дасть агровиробникам
Виплатна агенція стане ключовим інструментом євроінтеграції українського агросектору: вона відкриє прямий доступ до фінансової допомоги ЄС та сприятиме прозорому управлінню коштами і розвитку фермерства за європейськими стандартами. Більше за темою: Як кошти державної підтримки впливають на частку ...
Кращі матеріали