Трудові відносини: як правильно оформити
Закон України «Про зайнятість населення» визначає працевлаштування як «комплекс правових, економічних та організаційних заходів, що спрямовані на забезпечення реалізації права людини на працю».
У широкому сенсі працевлаштування об'єднує всі форми трудової діяльності, що не суперечать закону, включаючи самостійне забезпечення роботою - індивідуальну трудову діяльність, підприємництво, фермерство. У вузькому сенсі під працевлаштуванням розуміють такі форми діяльності, що встановлюються при сприянні органів держави або недержавних організацій на основі ліцензування.
Українці мають право на працевлаштування і вибір місця роботи, звернувшись в організацію або при безплатному сприянні Держслужби зайнятості. При цьому іноземці, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності дозволу, виданого нашої Держслужбою зайнятості, якщо інше не передбачено міждержавними договорами України.
Які є види трудових відносин
Трудові відносини між роботодавцем і працівником оформляються трудовим договором - терміновим і безстроковим, контрактом, цивільно-правовою угодою і усною угодою. В останньому випадку мова йде про оформлення працівника за штатним розкладом. І тому потрібно заяву про прийом на роботу, без укладення труддоговора. Після видається наказ про прийом на роботу, що і є оформленням взаємної згоди сторін укласти трудовий договір в усній формі. Ще можлива робота за сумісництвом - вона не передбачає укладення договору.
При цьому важливо відзначити, що для українців є болючим питання грамотного оформлення трудових відносин. А все тому, що якщо працівники офіційно не працевлаштовані, тоді є ризики невиплати зарплати. В такому випадку можна захищати свої права, звернувшись до Держслужби з питань праці (Держпраці), а вже потім до суду.
Що таке штатний розклад і навіщо він потрібен при працевлаштуванні або звільненні
Штатний розклад - документ, що встановлює структуру, штати і посадові оклади працівників для конкретного підприємства. У ньому містяться назви посад, чисельність персоналу, оклади за посадами. Документ стверджує кожне підприємство.
Навіщо потрібен цей порядок? Наприклад, згідно із законом, трудовий договір, укладений на невизначений строк або строковий, може бути розірвано з ініціативи власника до закінчення терміну дії. Причинами можуть стати зміни в організації виробництва і праці: ліквідація, реорганізація, банкрутство, перепрофілювання, скорочення чисельності або штату працівників. Тобто штатний розклад необхідно для звільнення працівників у зв'язку із зазначеними умовами. Але звільнення працівника, наприклад, зі зміни обсягів діяльності, не є підставою для видалення з розкладу його посади. Якщо ж в структурі відсутні вакантні посади роботодавець не може прийняти на роботу нових співробітників. В цілому, працевлаштування в штат треба розуміти як працевлаштування при наявності вільних посад в штатному розкладі юрособи.
Що таке трудовий договір і яким він може бути
Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Це обов'язково при організованому наборі працівників; контракті; роботі в районах з особливими географічними умовами, умовами ризику для здоров'я; працевлаштуванні неповнолітніх або фізосіб; у випадках, коли працівник наполягає на укладенні письмового договору. При оформленні громадянин пред'являє паспорт, трудкніжку, документ про освіту, стан здоров'я та ін.
Працівник не допускається до роботи, коли договір не укладено. А якщо співробітника запросили на роботу з перекладу з іншого підприємства і це погоджено керівниками, йому не можна відмовити в укладенні труддоговора. У той же час забороняється оформлення договору з особою, якій робота протипоказана за медвисновком. Заборонено і необгрунтована відмова в прийомі на роботу. Важливо пам'ятати, що не допускається обмеження прав або встановлення переваг при укладенні, зміні та припиненні договору, коли це залежить, скажімо, від походження, національності, статі, мови. Але вимоги за віком, освітою, здоров'ю працівника можуть встановлюватися законами.
Труддоговор може бути: безстроковим (укладений на невизначений строк); на певний термін (встановлений за погодженням сторін); укладається на час виконання робіт. При цьому строковий договір укладається у випадках, коли трудотношенія не можуть бути встановлені на невизначений термін через характер роботи, умов виконання, інтересів працівника. При оформленні договору термін визначається конкретним терміном, часом настання події (наприклад, повернення з відпустки у зв'язку з вагітністю), виконанням певного обсягу робіт.
Навіщо оформляють договір підряду і що це таке
Трудові відносини в цивільно-правовому договорі з надання послуг (або договори підряду) регламентуються трудовим законодавством, а цивільним. Це означає, що дві рівноправні сторони домовляються про виконання робіт, надання послуг із зазначенням їх вичерпного переліку в договорі. Документ містить ряд позицій. По-перше, в ньому вказані опис і перелік робіт, які зобов'язується виконати виконавець. Адже тут замовник, на відміну від оплати за труддоговору, платить не за робочий процес, а за результат. При цьому працівника не вносять до штатного розпису і він не підкоряється трудовому розпорядку. По-друге, важливо вказати терміни, за які виконавець виконає обсяг роботи. По-третє, в договорі прописуються умови і терміни оплати. Винагорода зазвичай виплачують після закінчення терміну документа і підписання акту виконаних робіт. Але якщо виконання робіт вимагає тривалого терміну, допускається складання проміжних актів і виплата частини винагороди.
Варто відзначити, що з виплати винагороди за цим договором утримуються та нараховуються всі податки і збори, а також в розмірах, як у випадку з зарплатами (ПДФО, військовий збір і ЄСВ). І відповідальність виконавця роботи за порушення договору повинен встановлювати сам документ (пеня, штраф тощо). У трудових відносинах таких санкцій не допускають.
kurs.com.ua
Коментарі до матеріалу