Трудовий Кодекс: кому не потрібен, а кому - вигідний новий звід законів про працю?
19.10.2017 293 0 0
Профільний комітет рекомендує депутатам Верховної Ради проголосувати за проект Трудового кодексу. Однак серед тих, кого цей проект безпосередньо стосується - тобто працівників і роботодавців, - він викликає дуже неоднозначні оцінки. Хто і за що підтримує або критикує нову «трудову конституцію».
РОБОТОДАВЦІ
ЗА. Якщо почитати офіційні заяви Федерації роботодавців України, може здатися, що великий бізнес (а саме його інтереси відстоює федерація) не схвалює проект Трудового кодексу. Однак факти свідчать про протилежне. У Парламенті проект найактивніше просувають саме депутати, пов'язані з великим капіталом. Воно й не дивно - новий кодекс значно розширює права роботодавця. Наприклад, він полегшує процедуру звільнення працівника, дозволяє встановлювати відеокамери та інші «технічні засоби» на робочому місці і дозволяє укладати строкові договори на всіх підприємствах без винятку.
Крім того, за пропозицією Федерації роботодавців, в проект внесли ще кілька норм, вигідних господарям підприємств. Роботодавці домоглися права звільняти голову профспілки без згоди самого профспілки і самим регулювати навчальні відпустки.
ПРОТИ. Більшість представників малого бізнесу проект Трудового кодексу розчарував. З одного боку, вони отримали кілька переваг. Наприклад, дрібний підприємець може повідомити працівника про звільнення або зниження зарплати пізніше, ніж господар великої фірми.
У той же час продовжують діяти багато норм старого КЗпП, невигідні малому бізнесу, - зокрема, про обов'язкові квоти для працівників з інвалідністю.
Але найбільше підприємців лякає перспектива платити передбачені проектом значні штрафи за те, що працівники не оформлені офіційно або отримують зарплату нижче мінімальної. В таких умовах, вважають вони, багато дрібних підприємств просто змушені будуть закриватися, оскільки не зможуть ні виконати вимоги закону, ні виплатити штраф.
ПРАЦІВНИКИ
ЗА. У Федерації профспілок України новий проект Трудового кодексу не просто схвалюють, але і вважають багато в чому своїм досягненням. Федерація домоглася внесення в проект 112 поправок.
Найважливішою з них профспілкові працівники називають положення про те, що працівник отримав право не виконувати роботу в зв'язку з невиплатою зарплати в установлений термін або не в повному розмірі. Тобто, якщо роботодавець затримує зарплату більше тижня - ви сміливо можете не ходити на роботу, і вас за це не звільнять. У проекту є і інші достоїнства, кажуть у федерації.
Наприклад, заборона змінювати умови трудового договору без згоди працівника, заборона відмовляти в прийомі на роботу без переконливих причин і збереження оплачуваної відпустки при народженні дитини.
ПРОТИ. Інший крупний профоб'єднання - Конфедерація вільних профспілок України - навпаки, критикує новий Трудовий кодекс. У конфедерації кажуть, що проект написаний виключно в інтересах роботодавців. Він обмежує права профспілок і дає більше підстав для звільнення працівника. Наприклад, якщо кодекс вступить в силу, то вас зможуть звільнити за несвоєчасне проходження медогляду.
Особливо обурив профспілка пункт про те, що в разі простою роботодавець може перевести працівника до іншого роботодавця на строк до трьох місяців. Незважаючи на те, що така «передача» дозволяється тільки за згодою самого працівника, в конфедерації її порівнюють з кріпосним правом.
Є І ТАКЕ ДУМКА. В цілому слід визнати, що зміни в трудовому законодавстві не викликають такого суспільного резонансу, як, наприклад, пенсійна або медична реформи. І цьому є пояснення. Справа в тому, що норми чинного КЗпП в повному обсязі виконувалися хіба що на державних підприємствах. Українці звикли, що в приватному секторі дотримання трудового законодавства було швидше мірою заохочення співробітників, ніж повсякденною практикою. Тому і старий КЗпП, і передбачувані нововведення працівники часто сприймають як якусь формальність.
Джерело: https://etcetera.media/ne-bez-truda-k...
Коментарі до матеріалу