Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Темпи девальвації гривні у серпні сповільнились – Гетманцев

Аналітика

09.09.2024 15 0 0

У липні 2024 року платіжний баланс зведено із дефіцитом 2,95 млрд дол. Це другий найгірший результат за місяць із початку війни (більше було тільки у травні цього року – 3,42 млрд дол.). Про це зазначив Д. Гетманцев. 

Обидва ключові рахунки платіжного балансу у липні були зведені із дефіцитом: 

  • рахунок поточних операцій – «мінус» 2,24 млрд дол., у тому числі зовнішньоторговельний дефіцит 3,62 млрд дол.; 
  • фінансовий рахунок – «мінус» 0,73 млрд дол., у тому числі дефіцит за операціями державного сектору – 0,15 млрд дол., приватного – 0,58 млрд дол. 

Гетманцев зауважує, що неодноразово розбирали чинники тиску на платіжний баланс. Вони не змінились, це:

  • значний зовнішньоторговельний дефіцит. По товарах найбільше негативне сальдо ми маємо у зовнішній торгівлі машинами, устаткуванням і обладнанням (у липні «мінус» 1,82 мдрд дол.; за 7 місяців з початку року – 9,04 млрд дол.). По послугах найбільший дефіцит продовжує формуватись за статтями «особисті подорожі», на які припадають витрати українських мігрантів за кордоном; 
  • неритмічні і відносно менші (порівняно із минулим роком) обсяги надходження зовнішньої фінансової допомоги (поворотної і безповоротної); 
  • в цілому за січень – липень сальдо платіжного балансу сформовано на рівні «мінус» 5,42 млрд дол. (проти +10,37 млрд дол. за аналогічний період минулого року). Дефіцит було профінансовано за рахунок міжнародних резервів (далі – ЗВР) і кредитів МВФ (останні за методологією складання платіжного балансу рахуються окремо і разом із ЗВР є балансуючою статтею). 

Які наслідки? 

Негативне сальдо платіжного балансу трансформується у дефіцит іноземної валюти. Це посилює пресинг на гривню і волатильність на валютному ринку. Водночас ситуація залишається контрольованою. Керована гнучкість курсу та валютні інтервенції НБУ є інструментами, що абсорбують надлишковий попит на валюту. 

Очікується, що у серпні сальдо платіжного балансу буде профіцитним, а кумулятивно за 8 місяців дефіцит суттєво скоротиться на тлі залучення значних обсягів зовнішнього фінансування. Як результат – темпи девальвації гривні у серпні сповільнились. 

«За оновленим прогнозом НБУ дефіцит зведеного балансу у липні – грудні скоротиться до 0,3 млрд дол., відповідно за підсумками року – до 2,6 млрд дол. При цьому міжнародні резерви залишатимуться на комфортному рівні, збільшившись із 37,9 млрд дол. у червні до 41,2 млрд дол. на кінець року, що є достатнім для проведення інтервенцій і підтримки стійкості валютного ринку», – висновує депутат 

Д. Гетманцев


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали