Штрафи за порушення прав споживачів
21.12.2016 12343 0 0
Якщо ви займаєтеся торгівлею чи надаєте послуги, вам потрібно знати права й обов’язки покупців, щоб не порушувати їх та уникнути штрафів.
Перевіряє дотримання прав покупців продавцями Держспоживінспекція. За результатами перевірки складається акт, у ньому описується порушення, на його підставі потім може бути прийнято рішення про застосування штрафних санкцій. Розмір штрафу залежить від порушення і може вилитися в досить велику суму, тому краще організувати свою роботу так, щоб законодавство не порушувати.
Неякісний товар чи послуга
Порушення. Якщо покупець придбав у вас неякісний товар і протягом гарантійного строку звернувся з проханням усунути недоліки, відшкодувати витрати на усунення недоліків, знизити ціну, ви зобов'язані зробити це. Також покупець може вимагати, щоб йому повернули гроші за товар або замінили його на якісний.
Навіть якщо товар якісний, але не влаштовує покупця кольором, розміром чи формою, він має право обміняти його протягом 14 днів.
При виявленні недоліків у виконаній роботі замовник може вимагати від вас безкоштовно усунути недоліки, знизити ціну або виготовити таку саму річ, повторно виконати роботу, відшкодувати збиток. Вимагати це клієнт може під час приймання роботи або упродовж гарантійного строку, встановленого договором. А якщо гарантійний строк не обумовлено — протягом двох років від дати приймання робіт.
Штраф. За відмову в реалізації цих прав доведеться сплатити штраф у десятикратному розмірі вартості продукції виходячи з цін, що діяли на момент придбання продукції, але не менше 85 гривень.
Порушення при продажу сертифікованої продукції
Порушення. Якщо продаєте товари, які підлягають сертифікації, але в документах на них немає реєстраційних номерів сертифіката відповідності, немає свідоцтва про визнання відповідності.
Штраф. 50% вартості партії такого товару (виконаної роботи, наданої послуги), але не менш як 170 гривень. Якщо продавець не веде обов’язковий облік доходів і витрат — 170 гривень.
Продаж небезпечної для життя та здоров’я продукції
Порушення. Виготовлення або продаж продукції, яка не відповідає вимогам нормативно-правових актів і документів про безпеку.
Штраф. 300% вартості виготовленої чи отриманої для продажу партії товару, виконаних робіт, наданих послуг, але не менше 425 гривень. А якщо суб’єкт господарювання не веде обов’язковий облік доходів і витрат — 850 гривень.
Продаж забороненої продукції
Порушення. Продаж продукції, яку відповідний держорган заборонив виготовляти і продавати.
Штраф. 500% вартості отриманої для реалізації партії забороненого товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше 1700 гривень.
Продаж товарів без маркування
Порушення. Продаж небезпечних товарів, таких як отрути, пестициди, вибухо- та вогненебезпечні речовини тощо. Без попереджувального маркування та інформації про те, як правильно та безпечно використовувати і зберігати такі товари.
Штраф. 100% вартості партії товару, отриманої для реалізації, але не менше 340 гривень.
Відсутність інформації про товар
Порушення. Продавець не надав покупцеві необхідну і достовірну інформацію про товар (наприклад, немає інструкції з використання товару, неповна інформація).
Штраф. 30% вартості партії товару, отриманої для реалізації, виконаної роботи, наданої послуги, але не менш ніж 85 гривень.
Ухилення від перевірки
Порушення. Перешкоджання у проведенні перевірки якості товару та дотримання правил обслуговування клієнта. Перевіряти можуть: органи виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів і підрозділи з питань захисту прав споживачів.
Штраф. Від 1 до 10% вартості продукції, яка була реалізована за календарний місяць, що передує перевірці, але не менше 170 гривень.
Неусунення порушень
Порушення. Продавець/виконавець отримав припис усунути порушення прав споживачів, але не зробив цього.
Штраф. 340 гривень.
Продаж прострочених товарів
Порушення. Продаж товару, в якого закінчився строк придатності.
Штраф. 200% вартості залишку партії простроченого товару, отриманої для реалізації, але не менше 85 гривень.
Порушення договору між продавцем і клієнтом
Порушення. Невиконання умов договору між споживачем і виконавцем про виконання роботи, надання послуги.
Штраф. 100% вартості робіт/послуг. А якщо порушення було відносно групи споживачів — від 1 до 10% вартості виконаних робіт (наданих послуг) у попередньому календарному місяці, але не менше 85 гривень.
Нав’язування придбання і форми оплати
Порушення. Примушування до купівлі непотрібної покупцеві продукції чи неякісних товарів. Зокрема, мовиться про ситуації, коли одночасно з продажем техніки чи побутового обладнання покупцю нав'язують придбання гарантії, засобів догляду за цією технікою тощо.
Якщо продавець зобов’язаний приймати до оплати електронні платіжні засоби, він не повинен обмежувати покупця в можливості зробити це.
Штраф. 8500 гривень.
Обман покупця
Порушення. Обмірювання, обважування, обраховування та інший обман покупця.
Штраф. Від 85 до 425 гривень.
Сплата штрафів
Після отримання постанови про накладення штрафу, треба сплатити до держбюджету зазначену в ній суму протягом 15 днів від моменту отримання постанови. Відтак протягом трьох днів про сплату потрібно повідомити Держспоживінспекцію чи територіальний орган, який наклав штраф. У повідомленні вказується номер і дата платіжного доручення.
Не сплатите штраф у добровільному порядку — його можуть стягнути примусово. Крім штрафних санкцій, до порушника можуть застосувати й інші заходи у зв'язку з порушенням прав споживачів. Аж до припинення відвантаження і виробництва продукції, опломбування торгових, складських і виробничих приміщень, тимчасового припинення діяльності та ін.
Якщо постанову про накладення штрафу не передали порушнику упродовж одного року від дня, коли її прийнято, то штрафи за нею він має право не сплачувати.
У разі якщо постанова про застосування штрафних санкцій, на вашу думку, винесена з порушеннями, можете оскаржити її в Держспоживінспекції чи адміністративному суді.
Зверніть увагу: крім закону про захист прав споживачів, порядок ведення діяльності у сфері торгівлі/послуг/виробництва регулює КпАП і Кримінальний кодекс, закони «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та ін.
Джерело: https://help.smcs.com.ua/
Коментарі до матеріалу