Роботи, що виконуються у сiльському господарствi, мають низку особливостей, якi суттєво вiдрiзняють їх вiд робiт у промисловому виробництвi та впливають на санiтарно-гiгiєнiчнi умови працi.
Кожна з галузей має також чимало специфічних шкідливих (вплив яких за певних умов може призвести до захворювання, зниження працездатності і (або) негативного впливу на здоров'я потомства) і небезпечних виробничих факторів (вплив яких на працівника в певних умовах призводить до травм, гострого отруєння або іншого раптового різкого погіршення здоров'я або до смерті).
Так, властивими для рослинництва є різноманітні роботи, пов'язані із застосуванням пестицидів і мінеральних добрив. Боротьба з бур'янами, шкідниками і хворобами рослин, приготування робочих розчинів, протруювання насіння, опилювання, обприскування, фумігація рослин, грунту і приміщень, підживлення рослин, внесення мінеральних добрив. Більшість пестицидів і мінеральних добрив є токсичними для людського організму. Потрапляючи в організм людини такі речовини можуть викликати порушення його нормальної життєдіяльності і виступати причиною гострих або хронічних інтоксикацій. Високий рівень небезпеки мають і механізована робота в рослинництві, оскільки працівники піддаються тривалому впливу підвищеного рівня шуму, вібрації, підвищеної температури в кабіні тракторів і комбайнів, нервовим перенапруженням, що призводить до найвищого показника виробничого травматизму серед трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва. Завдяки дії різних факторів у сiльському господарствi й нині iснує потенцiйна небезпека виникнення низки професiйних захворювань під дією:
На підприємствах повинен бути забезпечений контроль рівнів шуму та вібрації, досліджень повітря робочої зони, метеорологічних факторів на робочих місцях з періодичністю, встановленою згідно з вимоами чинного законодавства.
Важливе значення у попередженні розвитку професійних захворювань мають попередні (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» таким оглядам підлягають особи, які працюють на виробництвах, де шкідливі фактори перевищують гранично допустимий рівень, тобто умови праці є шкідливими згідно наказу Міністерства охорони здоров’я України від 08.04.2014р.№248 Про затвердження Державних санітарних норм і правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища , важкості та напруженості трудового процесу».
uz.dsp.gov.ua