Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Реформа ЖКГ: ЖЕКи поки що не йдуть

Редакція

27.06.2017 140 0 0

1 липня минає два роки відтоді, як набув чинності закон "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку", який повинен був поліпшити надання компослуг жителям багатоповерхівок. Головне нововведення документа – введення інституту управителів будинками, в яких не створені ОСББ.

Керуючі повинні були забезпечити умови, щоб у мешканців були теплі батареї, гаряча і холодна вода, чисті під'їзди тощо, уклавши договори з постачальниками послуг і контролюючи їх виконання. На жаль, два роки по тому експерти роблять висновок, що реформа буксує. Чому це сталося і як житимемо далі.

ЩО ПРИЙНЯЛИ. Ст. 13 Закону говорить, що якщо за рік з дати набуття чинності закону (1 липня 2015 року) співвласники будинку, в якому не створено об'єднання співвласників (ОСББ), не прийняли рішення про форму управління будинком, туди призначається керуючий. Призначити його повинен місцевий орган влади на конкурсній основі, а зарплату кербуду планувалося включити до рахунку за компослуги, що автоматично підвищувало суми в платіжках.

Через рік Рада була змушена відкласти на 6 місяців, або до 1 січня 2017 р., цю норму. Зараз вона знову діє, але тільки на папері. На сьогодні її не можна правильно виконати. Кабмін не розробив нормативи, тому органи місцевого самоврядування діють на свій страх і ризик. Крім того, норму про примусову передачу будинку в управління якійсь структурі треба вилучити із закону. Якщо люди зрозуміють, що ОМСД їм вигідніше, ніж жек, вони самі його створять. А загнати їх до ОСББ страшилками про "злих кербудів, які в рази піднімуть тарифи", не вийшло.

В місцевих бюджетах не виявилося зайвих грошей для проведення конкурсів і достатньої кількості бажаючих, які відповідали б вимогам, що пред'являються до кербуда: профільну освіту, досвід роботи в сфері ЖКГ.

ПЕРСПЕКТИВИ. В Мінрегіонбуді та ЖКГ визнають, що закон не працює на повну силу. Щоб його дія стало максимально ефективною, Раді треба ухвалити у другому читанні та в цілому закон "Про житлово-комунальні послуги", де прописана відповідальність, права споживача і постачальника послуг, їх якість. Днями закон спрямований до Ради на повторне друге читання.

Але процес поступово все ж йде. За даними Мінрегіонбуду на 1 червня 2017 р. в 30% житлових будинків, або понад 42 тис., вже є "власники". У тому числі – 27,4 тис. ОСББ, в 8,6 тис. мешканців вибрали управителя, в 6,2 тис. його призначила місцева влада. Ще в 18,5 тис. будинках оголошений конкурс на кербуда. Допоможе децентралізація: Великі територіальні громади, які об'єднують кілька десятків невеликих громад, дозволять реалізувати більше інфраструктурних проектів.

Джерело: http://ukr.segodnya.ua/economics/gkh/...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали