Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Просо як напрям розвитку нішевої агропродукції

10.01.2018

«Що вирощувати?» - це питання може бути набагато складнішим, ніж ви очікували. Це поєднання економіки, агрономії та трохи географії, що безпосередньо застосовується фермерами при прийнятті рішення. Ми всі намагаємось збалансувати очікувані ризики та вигоди відповідно до власних ідей та досвіду.

Якщо ви хочете, щоб ваше фермерське господарство було успішним бізнесом і приносило дохід, уважно обміркуйте ринки для вашого товару та проведіть дослідження, щоб з'ясувати, чи існує на нього попит. Іноді сільське господарство може здатися досить напруженим - спочатку потрібно вирішити, що ростити на фермі, далі – потрібно зібрати врожай і, нарешті, - потурбуватися про його продаж. Фермерство через ризики часто нагадує гру випадку, як-то покер, наприклад. Але, як і покер, сільське господарство робить вас більш проникливим та вчить, як мислити аналітично. Це змушує вас завжди думати про те, як краще виконувати свою роботу. Отже, як і гравець в покер, без належної стратегії фермер, швидше за все, теж програє.

Згідно з дослідженням асоціації «Українського клубу аграрного бізнесу», аналіз ринку проса в Україні показав, що він являється одним з перспективних нішевих аграрних ринків. Незважаючи на невеликі обсяги врожаю проса в Україні (близько 150-200 тис тонн щорічно), ми є світовим лідером експорту цієї продукції.

Просо - одна з основних круп'яних культур в світі. Цей яровий злак цінується за високі смакові якості зерна (пшоняної крупи). Він стійкий до посухи, є культурою короткого світлового дня, відрізняється швидкою вегетацією. Завдяки цим властивостям його часто висівають як пожнивну культуру (проміжну культуру, яка обробляється після збирання іншого виду зернових в цьому ж році).

Вирощування проса вигідно в тих районах, де інші зернові страждають від посухи. Просо жаростійке, формує хороший урожай навіть при високих температурах. Цей злак є страховою культурою: навіть в найбільш несприятливі роки він дає врожайність від 10 ц/га. Якщо ж дотримані прийоми агротехніки, густота посіву оптимальна, то врожайність складе 15 - 17 ц/га.

Вирощування проса буде найбільш ефективним після зернобобових, багаторічних трав, чистих від бур'янів озимих і просапних культур. Не рекомендується висівати просо після кукурудзи (а також перед нею), оскільки обидві рослини піддаються ураженню стебловим метеликом.

Просо, в свою чергу, підходить в якості попередника майже для всіх культур.

Головні завдання обробки ґрунту під просо - очищення від бур'янів, накопичення і утримання вологи.

Для отримання високих врожаїв вирощування проса потрібно проводити з використанням органічних і мінеральних добрив. На 1 центнер зерна (плюс відповідний обсяг соломи) витрачається:

- 1,4 кг фосфору;

- 3 кг азоту;

- 3,3 кг калію;

- 1,0 кг кальцію.

Для посіву використовуються крупне насіння I і II класів. Щоб підвищити енергію проростання, насіння потрібно розсипати тонким шаром на повітрі і залишити на 5 - 7 днів, часто перелопачуючи. Перед посівом проводиться профілактика зараження сажкою:

- фенорам, 70% с.п .;

- байтан, 15% с.п., Або Бенлат, 50% с.п. по 2 кг на 1 т .;

- формалін, 40% в.р, розведений в 300 частинах води (від летючої сажки, витрата 0,38 л розчину на 1 т насіння).

Для посіву проса ґрунт повинен бути прогрітим до 12 - 15 ° С. Його потрібно висівати, коли остаточно мине небезпека заморозків.

Норми висіву та глибина загортання проса:

- Широкорядний посів в посушливих степових районах - 2, 5 млн. схожих зерен на 1 га

- Звичайний пересічний, вузькорядний посів - 3 млн. на 1 га.

- Лісостепова зона - 3,5 млн. на 1 га.

Якщо умови для польової схожості несприятливі, норму висіву слід збільшити на 15 - 25%.

Якщо у верхньому ґрунтовому шарі досить вологи, насіння закладається на глибину 4 - 5 см. У разі підсихання верхнього шару можна збільшити цей показник до 7 - 8 см, а на легких ґрунтах і до 10 см. Просо добре витримує глибокий посів завдяки наявності епікотилю.

Вирощування проса ускладнюється тим, що воно дозріває недружно і дуже обсипається. Найчастіше цю культуру прибирають роздільним способом. Коли в колосках дозріває 80% зерен, просо скошують жатками. Зерна в верхній частині повністю стиглі, в середній вони досягають воскової стиглості, а в нижній ще знаходяться в молочному стані. Саме тому пшоно після збирання дозріває в валках.

Під час скошування потрібно залишити стерню не нижче 15см. Валки укладаються поперек рядків. Підбір і обмолот проводяться при 14 - 15% вологості зерна за допомогою загерметизованих комбайнів.

При надходженні на тік зерно відразу ж очищається від соломистих і інших домішок, а потім висушується.

Джерело: http://agronews.ua/node/86709

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
21.05.2025
Наукові парки – нові можливості для бізнесу
Science City – це частина Стратегії цифрового розвитку інновацій WINWIN 2030, що об’єднує науку, освіту та бізнес. Міністерство освіти і науки спільно з Міністерством цифрової трансформації розробляють новий правовий режим Science City, який має на меті трансформувати наукові парки в суч...
21.05.2025
Яким був фінансовий ринок у 2024 році: звіт НБУ
Основну увагу регулятор приділяє насамперед системно важливим та важливим суб’єктам інфраструктури фінансового ринку, порушення безперервності діяльності яких може бути джерелом системного ризику. Національний банк, дотримуючись принципів прозорості виконання функції з оверсайта, опублікував ч...
21.05.2025
ДПС не вдалося вирішити проблему зростання залишку невідшкодованих сум ПДВ
Більше за темою: Питання про ПДВ: огляд листа ДПС Імпорт товарів та основних засобів: особливості сплати ПДВ і відображення права на податковий кредит На жаль, фінансовим органам не вдалося вирішити проблему зростання залишку невідшкодованих сум ПДВ. Зростання продовжилося. У січні – квітні...
Кращі матеріали