Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Правові аспекти оренди земельного паю

27.06.2019 8447 0 1

Оренда земельних ділянок підприємцями-аграріями у власників паїв – поширена практика для України. За користування землею орендарі повинні сплачувати орендну плату й відповідно оформлювати цю діяльність. Розглянемо правові аспекти оренди земельного паю.

Земельний пай та його оренда

Об’єктами земельних відносин в Україні є землі в межах території держави, а також земельні ділянки та права на них. До прав на земельні ділянки, зокрема, віднесено й права на земельні частки (паї).

Ці об’єкти не ототожнено, а виділено ч. 3 ст. 2 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) в окремі групи. Тому й облік операцій оренди землі та земельних часток різний.

Земельний пай – це лише право вимагати виділення земельної ділянки в натурі, тобто на місцевості, із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам. Сертифікат на земельний пай не встановлює права власності фізичної особи, а лише дає їй можливість після проведення відповідних дій одержати належну земельну частку на місцевості з отриманням права власності на землю.

Договір оренди

Договір оренди земельного паю із фізичними особами аграрії укладають у письмовій формі. За бажанням однієї зі сторін його можна посвідчити нотаріально (ст. 14 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161-XIV; далі – Закон № 161). Типову форму договору оренди земельної частки (паю) затверджено наказом Держкомзему «Про затвердження форми Типового договору оренди земельної частки (паю)» від 17.01.2000 р. № 5 (далі – Наказ № 5).

Строк дії договору оренди землі визначають за згодою сторін (ст. 19 Закону № 161). Для визначення строку оренди земельної частки (паю) слід дотримуватись максимальних і мінімальних строків оренди землі. Максимальний строк, на який можна здати земельну частку (пай) в оренду, становить 50 років. Його встановлено для всіх видів землі. Щодо мінімального строку оренди, то для земельних ділянок сільськогосподарського призначення він не може бути меншим за сім років. Якщо йдеться про меліоровані землі, то мінімальний строк становить 10 років.

У договорі, крім інформації про фізичну особу, яка надає земельний пай в оренду, необхідно вказати номер сертифіката, орган, який його видав, і дату.

На відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, тому й розмір її визначено в умовних кадастрових гектарах. Фактичне місцезнаходження та межі земельної частки не встановлено (лист Державної реєстраційної служби від 15.01.2013 р. № 10-06-15-13). Тому розмір земельної частки (паю) в договорі вказують в умовних кадастрових гектарах, а також зазначають інформацію про кадастрові та інші характеристики земельної ділянки. До договору необхідно додати кадастровий план, на якому можна визначити місцезнаходження частки (паю).

Як зареєструвати

Земельні паї не належать до об’єктів нерухомого майна, тому речові права на них не підлягають державній реєстрації (Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р. № 1952-IV; далі – Закон № 1952).

Реєстрацію договорів оренди здійснює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (п. 2 Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 р. № 119; далі – Порядок № 119).

Щоб зареєструвати договір оренди, фізособа-орендодавець повинна подати до органу місцевого самоврядування:

  • договір оренди у двох примірниках;
  • сертифікат на право на земельну частку (пай).

Подані документи виконавчий комітет органу місцевого самоврядування перевіряє у дводенний строк. За результатами перевірки виконавчий комітет або реєструє договір, або надає обґрунтований висновок про відмову в реєстрації.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали