Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Підводні камені при інвестуванні за кордон

Редакція

20.07.2017 275 0 0

З початку липня Національний банк спростив інвестиції фізичних осіб за кордон. Відтепер українці можуть перераховувати за межі країни до $ 50 000 щорічно на підставі електронної ліцензії, яку можна безкоштовно отримати в будь-якому банку. Електронна ліцензія дає право вкладати кошти в активи, розміщувати гроші в зарубіжних банках, укладати договори страхування життя з іноземними компаніями.

Раніше зарубіжні інвестиції були обмеженими і більш обтяжливими для фізичних осіб. До недавніх пір, щоб вкластися в міжнародні фінансові інструменти, потрібно було отримувати індивідуальні ліцензії в Національному банку. Для цього необхідно було особисто звернутися в НБУ, заздалегідь визначитися з сумою і кількістю активів на покупку, обгрунтувати необхідність операції, пройти співбесіди в правоохоронних органах. Термін оформлення ліцензії для проведення однієї угоди займав 30 днів і більше. Через складність процедур багато потенційних інвесторів навіть не розглядали легальний шлях зарубіжних вкладень.

Зараз фізособам як і раніше потрібно одноразова ліцензія, але тепер її можна отримати набагато швидше. Документ в електронному вигляді можна запросити в банку, де у клієнта відкритий валютний рахунок для подальших перекладів. Далі банк робить запит в Національний банк. Головна умова для клієнта - довести, що кошти, призначені для виведення за кордон, зароблені офіційно і законно.

Оформлення ліцензії займає добу, але на початковому етапі терміни залежать від технічних можливостей банку і регулятора.

Привабливі папери

Після пом'якшення вимог НБУ багато потенційних інвесторів звернули увагу на можливість покупки акцій всесвітньо відомих компаній. Торгівля цінними паперами гігантів на кшталт Google, Facebook, Apple, Microsoft проходить на міжнародних біржах. Фізособи не можуть безпосередньо здійснювати операції на біржах, для цього необхідні послуги брокера. Брокери надають клієнту перелік позицій, доступних для торгівлі, і, відповідно, біржові майданчики, які їм доступні. Як правило, перелік інструментів широкий. Він включає глобальні ринки Америки, Європи та Азії. Таким чином, можна торгувати акціями, облігаціями, деривативами, іншими інструментами.

В українських брокерських компаній немає доступу до міжнародних бірж. Але деякі з них можуть виконувати функцію субброкера - посередників, які допомагають інвестору вивести кошти на рахунок іноземної брокерської компанії, підключеної до бірж. Наприклад, прямий договір з європейським брокером є у Універ. Ряд інших українських брокерських компаній вже активно розглядають нові можливості для розширення бізнесу.

Інвестору варто враховувати, що покупка цінних паперів навіть найдорожчих компаній не завжди гарантує дохід. Щоб правильно вибирати інвестиції, необхідні знання, досвід або аналітична допомога. На ринку відбуваються злети і падіння, а трейдинг - це низка прибуткових і збиткових угод. Тому необов'язково інвестор отримає дохід по акціях або розмір доходу буде достатнім, щоб покрити комісійні витрати на брокерське обслуговування та банківські перекази. На тривалих горизонтах інвестування можна говорити про прибуток.

Депозити без ризику

Відкривати депозитні рахунки в іноземних банках українці могли і раніше. Для цього треба було безпосередньо звертатися в фінансові регулятори для отримання дозволів та подати в обраний банк документи, що підтверджують дохід.

Після спрощення процедур у громадян України з'явилася легальна можливість поповнювати депозит в іноземному банку, не виїжджаючи з країни. Варто враховувати, що прибутковість валютних вкладів в Україні зазвичай набагато вище, ніж за кордоном. У банках країн ЄС депозитна ставка часто дорівнює нулю. В надійних українських банках валюту можна розмістити під 1-3% річних. Сенс депозитів за кордоном скоріше не в прибутковості, а в зручності розпорядження іноземною валютою і надійності збереження, якщо говорити про суми, що перевищують розмір гарантії ФГВФО. Низький відсоток - це плата за менші ризики.

Нерухомість на курорті

Ще один варіант вкладення за кордоном - покупка іноземної нерухомості. За $ 50 000 житлову площу можна придбати в деяких країнах ЄС і в курортних регіонах. "Найбільш бюджетне житло можна купити в Болгарії, Угорщині, Єгипті - там квартири стартують від 10 000-15 000 євро. Найдорожче - Туреччина, Іспанія, де в середньому за 50 000-70 000 євро можна купити двокімнатну квартиру. Курортна нерухомість, як правило , купується для здачі в оренду. Заробіток коливається від 4-5% річних.

Перші спроби

Поки Національний банк видав лише 65 індивідуальних ліцензій. Фінансисти очікують, що операцій з інвестування коштів за кордон незабаром побільшає. Клієнти вже звертаються за отриманням електронних ліцензій.

Інтерес клієнтів до даного виду операцій ми вже спостерігаємо, однак говорити про масовість ще передчасно. Попит на інвестування за кордон і поповнення власних рахунків з часом буде зростати. Раніше такі операції теж були затребуваними, але нечастими.

Незважаючи на спрощення процедур, фізособам як і раніше можуть відмовити у видачі ліцензії. Моніторинг прозорості операцій залишається жорстким. Банк зобов'язаний відмовити у видачі ліцензії, якщо клієнт надає недостовірну інформацію про доходи. Якщо людина перебуває в розшуку. Якщо банк виявляє ознаки фінансових злочинних дій або дій на користь держави-агресора.

Джерело: https://bin.ua/news/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали