Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чому порушення у сфері публічних закупівель залишаються безкарними? 

11.08.2020 37 0 0

Робота Держаудитслужби із перевірки публічних закупівель є незадовільною. Такий висновок можна зробити з нещодавнього дослідження Transparency International щодо моніторингу роботи цієї служби. Згідно з даними Transparency International, за період із вересня 2018-го до кінця 2019 року служба перевірила 1,79 % усіх тендерів у системі ProZorro, щодо яких можна було провести моніторинг. У 92 % випадків було виявлено порушення.

«Можна припустити, що в разі загального збільшення кількості моніторингів, вірогідно, зростатиме й кількість процедур із виявленими порушеннями», – зазначається у дослідженні Transparency International. Також середнє навантаження на одного аудитора Держаудитслужби є недостатнім: три моніторинги протягом місяця замість оптимальних дев’яти–десяти. 

Протягом минулого року лише 43 посадові особи отримали адміністративні штрафи за порушення в системі ProZorro. Після набрання чинності оновленого Закону від 25.12.15 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» аудитори Держаудитслужби отримали можливість застосовувати штрафні санкції без рішення суду. Проте, за даними ГО «Громадський контроль», за три місяці цього року було накладено тільки 64 штрафи. 

Нагадаємо: щороку в системі ProZorro закуповують товари, роботи та послуги близько 30 тис. органів державної влади, ще близько 300 тис. комерційних підприємств є постачальниками у цій системі. Загальна сума витрат держави на публічні закупівлі становить близько 600 млрд грн. 

Сьогодні ми змушені визнати, що ефективного контролю у сфері закупівель не існує. Незважаючи на те що Держаудитслужбі надано відповідні інструменти та повноваження, якісних змін у її діяльності не відбувається. Ми не бачимо стратегії розвитку служби, ефективних заходів із превенції порушень, підвищення якості роботи аудиторів тощо. Саме безкарність у сфері публічних закупівель перекреслює всі досягнення у цій сфері та заважає її розвитку і зростанню довіри бізнесу до системи.

ДП «Прозорро» висловлює занепокоєність через відсутність справедливого притягнення до відповідальності порушників у публічних закупівлях та сподівається на конструктивне розв’язання ситуації разом із Мінфіном, якому підпорядковується Держаудитслужба, з аудиторами та громадянським суспільством.

www.prozorro.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали