Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Передання майна громадам: поділ майна на частки між декількома власниками неприпустимий

12.03.2021 58 0 0

Перерозподіл ресурсів, повноважень та обов’язків є невіддільною складовою децентралізації. На вимогу законодавства районні ради повинні передати майно спільної власності тим територіальним громадам (далі – тергромада), на території яких це майно розташоване. Неприпустимий поділ майна на частки між декількома власниками. Порядок та спосіб визначення та виділення в натурі часток кожного із співвласників спільного майна законом не визначено.

На це звертають увагу райрад у Міністерстві розвитку громад та територій (далі – Мінрегіон), посилаючись на дані моніторингу процесу передання майна спільної власності тергромад сіл, селищ, міст у власність тергромад. У міністерстві констатували непоодиноку практику передання райрадами ліквідованих районів майна спільної власності тергромад без урахування нового районування територій та вимог законодавства.

Як визначено абзацом четвертим п. 10 розд. V Закону від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон № 280), правонаступник райради району, ліквідованого ВРУ, після припинення відповідних районних рад як юросіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов’язаний передати у комунальну власність тергромад усі об’єкти спільної власності тергромад району, які розташовані на території цих громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, установлених Бюджетним кодексом (далі – БК). Нагадаємо, цю норму введено Законом від 17.11.20 р. № 1009-IX.

Крім того, Законом № 280 передбачено, що майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю тергромад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи (абзаци другий і третій п. 10 розд. V). Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передання до комунальної власності відповідних тергромад окремих об’єктів, спільної власності тергромад, які розміщені на їхній території і задовольняють колективні потреби виключно цих громад.

Правовий режим майна спільної власності тергромад визначається законом (абзац п’ятий п. 10 розд. V Закону № 280). Це означає, що для випадків, коли зміна правового режиму передбачає обов’язок передати майно спільної власності тергромад району у комунальну власність конкретної тергромади, згода інших тергромад для такого передання не потрібна.

Обов’язок передання об’єктів цивільних прав, що перебувають в управлінні райрад, укрупненим тергромадам відповідно до розподілу видатків між бюджетами, установлених БК, передбачено Законом № 280 (абзац четвертий п. 10 розд. V). Ця норма підкріплена також у п. 39 розд. VІ БК, згідно з яким райради здійснюють передання із спільної власності тергромад сіл, селищ, міст у власність сільських, селищних, міських тергромад установ та закладів, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного БК. Із 1 січня 2021 року видатки на функціонування зазначених установ і закладів плануються та здійснюються із бюджетів таких тергромад.

У Мінрегіоні наголошують: оскільки передавати трансферти на забезпечення цих видатків із бюджету тергромади до бюджету райради з 1 січня не можна, виконати вимогу БК інакше, ніж прийнявши відповідні права, рада громади не може. У відомстві закликали всіх учасників процесу до злагодженої співпраці, яка важлива для якнайшвидшого досягнення якісних результатів і належного забезпечення інтересів членів тергромад.

Детальніше про всі юридичні моменти передання майна суб’єктом управління майном, яке належить до комунальної власності відповідних тергромад, читайте у «Передання комунального майна: правові підстави та особливості оформлення»

www.decentralization.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали