Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Звідки в Україну йдуть інвестиції

Редакція

10.03.2017 317 0 0

Іноземний капітал не поспішає в Україну. У 2016 році в країну, за даними Держстату, надійшло $4,4 млрд прямих іноземних інвестицій (ПІІ). Це на 17 % більше, ніж у 2015 році. Левова частка іноземного капіталу спрямована в промислову галузь і фінансовий сектор. Офіційна статистика вселяє оптимізм, але про істотний приплив живих грошей в країну не говорить. Такий обсяг ПІІ забезпечений, насамперед, докапіталізацією дочок російських та інших іноземних банків за рахунок конвертації кредитів материнських компаній. За розрахунками Нацбанку, без урахування рекапіталізації в Україну в минулому році надійшов лише $1,1 млрд.

Корисні дані: Білорусь в 2016 році залучила $8,5 млрд іноземних інвестицій. За даними Центробанку РФ, в Росії за три квартали минулого року надійшло $11,1 млрд прямих зарубіжних інвестицій, Молдова за цей же період, за даними Національного банку Молдови, залучила $109 млн, Грузія - $1,3 млрд.

Стверджувати, що країна і зовсім не цікава іноземцям - неправильно. Перспективними секторами в Україні для іноземних інвесторів залишається сільське господарство, енергозбереження та IT. У минулому році ряд західних компаній вклали гроші в українську економіку. Наприклад, влітку американська Bunge запустила виробничо-перевантажувальний комплекс вартістю $180 млн. Європейська компанія Unilever побудувала чайну фабрику на 8,3 млн євро. Але це точкові вливання - інвестиційного буму немає.

Стратегічного інвестора відлякують корупція, економічна невизначеність, військовий конфлікт, зволікання з ключовими реформами (насамперед, судової та земельної), обмеження НБУ на виведення капіталу. Іноземці все частіше заходять в Україну опосередковано, через інші юрисдикції. Придбання українського активу може структуруватися через купівлю юрособи в офшорі, яка володіє активами в Україні. Також можлива схема, при якій іноземна юридична особа надає кредит українському, при цьому не входить в акціонерний капітал. Обидві схеми не потраплять в статистику іноземних інвестицій.

Основними країнами-інвесторами в Україну в минулому році стали Росія, Кіпр, Великобританія. Приплив інвестицій з кіпрських компаній, які, як правило, контролюють резиденти України, відчутно скоротився, відтік капіталу в цю країну також зменшився. Більш ніж на третину зросли українські інвестиції в офшорні Віргінські острови.

Два роки тому уряд презентував Стратегію розвитку країни до 2020 року, яка стала картою економічних реформ. За планом, ПІІ за період 2015 -2020 років повинні були скласти $40 млрд. Але фактичний рівень зарубіжних інвестицій дуже далекий від цього показника. Стимулювати приплив іноземного капіталу могла б велика приватизація, надходження від якої три роки поспіль закладаються в бюджеті на рівні 17 млрд грн. Але після ряду невдалих спроб продати крупні об'єкти, в масштабну розпродаж майна в цьому році мало хто вірить.

Зможе чи в 2017 році Україна здійснити прорив у залученні іноземного капіталу? Сильного зростання ПІІ в 2017 не очікуємо, що вони будуть приблизно на колишньому рівні, якщо відняти докапіталізацію банків.

В кращому випадку - $2,0 - 2,5 млрд. Але, якщо у нас нарешті почнеться велика приватизація, то може бути більше. У 2019 році україна має виплатити за зовнішніми боргами близько $6 млрд. Без стабільного припливу прямих іноземних інвестицій це буде зробити складно. В 2019 році, коли програма МВФ закінчиться, без ПІІ та з урахуванням величезних зовнішніх виплат, буде складно підтримувати валютні резерви на прийнятному рівні.

Христина Болотова

Джерело: http://finance.liga.net/economics/201...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали