Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Звіт про фінансову стабільність НБУ

21.06.2017

З початку 2017 року системні ризики для української банківської системи в цілому зменшилися, і така тенденція продовжиться у другому півріччі. Про це йдеться у третьому Звіті про фінансову стабільність.

Макроекономічне середовище в першому півріччі було сприятливим для економіки та банківського сектору, хоча припинення торгівлі з неконтрольованими територіями сповільнює економічне зростання та збільшення доходів підприємств.

Завершено очищення банківського сектору, що тривало протягом трьох останніх років. Ключовою подією після публікації попереднього Звіту про фінансову стабільність (грудень 2016 року) став перехід Приватбанку у державну власність. Щоб зберегти фінансову стабільність, держава уже витратила на поповнення капіталу Приватбанку еквівалент майже 5% ВВП.

Банківський сектор очікувано став прибутковим з початку 2017 року. Збільшуються чисті процентні доходи, оскільки фондування стає дешевшим, та чисті комісійні доходи, адже підвищується попит населення й бізнесу на банківські послуги.

Ситуація в реальному секторі та секторі домогосподарств сприятлива для відновлення банківського кредитування. Прибутковість компаній реального сектору підвищується, минулого року підприємства більшості галузей збільшили обсяги капітальних інвестицій. Відтак є підстави для зростання попиту бізнесу на середньострокове кредитування. Реальний наявний дохід населення також збільшується завдяки зниженню інфляції та підвищенню мінімальної зарплати. Це підвищує привабливість споживчого кредитування для банків, яке поки що переважно зосереджене в сегментах карткових кредитів та кредитів на поточні потреби. Починає повільно відновлюватися іпотека.

Найсуттєвішою перешкодою для відновлення кредитування лишається слабкий захист прав кредиторів. Прогрес у цьому напрямку фактично відсутній протягом останнього року, значна кількість рішень судів нівелює права кредиторів на стягнення проблемної заборгованості та застави за нею. Необхідні зміни законодавства та судових практик, спрямовані на захист прав кредиторів та добросовісних позичальників, інакше розраховувати на суттєве зростання обсягів кредитування практично неможливо.

Ключовими ризиками фінансового сектору сьогодні є значна присутність держави в банківському секторі та висока частка непрацюючих кредитів.

Після переходу Приватбанку у державну власність частка держави у банківському секторі сягнула 56% за чистими активами та 62% за депозитами населення. Протягом наступних кількох років держава має зменшити присутність у банківському секторі. Першим кроком у реформуванні та підготовці держбанків до приватизації має стати ухвалення закону, який запровадить незалежні наглядові ради та виведе банки зі сфери впливу політичних інтересів.

Висока частка непрацюючих кредитів (57% від загального обсягу) є баластом для банківської системи. Фінустанови мають активніше реструктурувати кредити добросовісним позичальникам, фінансовий стан яких відновлюється. Обслуговування решти проблемних кредитів вже не буде відновлено, тому їх доцільно повністю зарезервувати та списати. Для цього необхідно внести зміни в податкове законодавство, щоб усунути негативні наслідки такого кроку на податкові зобов’язання банків.

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Коли працівник може вимагати запровадження для нього дистанційної роботи
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього були вчинені дії, що містять ознаки дискримінації. Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи Чи може працівник вимагати зап...
04.07.2025
Державне агентство з управління резервами України розпочинає діяльність
Уряд дав «зелене світло» початку діяльності Державного агентства з управління резервами України (ДАУР) як центрального органу виконавчої влади.  Його діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра екон...
04.07.2025
Судова процедура санації боржника: що це і як відбувається
Коли підприємство не справляється з фінансовим зобов’язаннями – це ще не вирок. Законом передбачений реальний інструмент для збереження бізнесу – санація. БІльше за темою: Ліквідація у зв’язку з банкрутством: правові аспекти Коли підприємство не справляється з фінансови...
Кращі матеріали