Нестримний Bitcoin: що за нього можна купити
15.11.2016 177 0 0
Криза банківської системи України, масове виведення банків з ринку, нестабільність національної валюти, неможливість повернути депозити або скористатися коштами, які зависли на рахунках – лише частина вкрай негативних обставин, з якими довелося зіткнутися юридичним та фізичним особам в Україні за останні роки. З іншого боку – час не стоїть на місці, технології постійно розвиваються, змінюються ресурси обслуговування бізнесу, з'являються нові хмарні технології, які дозволяють створити й запропонувати суспільству альтернативні засоби платежу (валюти), і, можливо, за їх рахунок зберегти і примножити свій капітал.
Одним з таких засобів пропонується так звана валюта Биткоин (Bitcoin, BTC), або як її ще називають: криптовалюта, віртуальна валюта.
Наскільки законна ця «валюта» в Україні, чи можна в неї інвестувати і з якими ризиками доведеться зіткнутися тим, хто вирішить її використовувати в якості платежу.
Перше, що слід знати – Bitcoin, хоча і має всі характерні риси платіжної системи, грошей (валюти), але з точки зору національного законодавства України не є такими. Ще в листопаді 2014 року НБУ надав роз'яснення, що він розглядає «віртуальну валюту/криптовалюту» Bitcoin як грошовий сурогат, який не забезпечений реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це суперечить нормам українського законодавства.
Гривня як грошова одиниця України є єдиним законним платіжним засобом у країні.
Але незважаючи на це роз'яснення операції з Bitcoin в Україні прямо не заборонені законом. При цьому відсутність нормативно-правових актів, які б встановлювали прядок і гарантії звернення Bitcoin, призводить до того, що в таких випадках активно застосовується крилатий вислів «Дозволено все, що не заборонено законом», яке до того ж закріплено в Конституції України як основоположний принцип.
Так, перерахування Bitcoin не можна вважати пересиланням грошей, але відповідно така операція не підпадає під поняття «фінансові послуги» та «незаконні грошові перекази», які вимагають необхідних дозволів. Для операцій з Bitcoin не потрібно та ліцензія НБУ на право проведення валютно-обмінних операцій. Тому, при відсутності будь-яких заборон ринок Bitcoin в Україні існує і, навіть, активно розвивається.
Оподаткування
По своїй суті Bitcoin може розглядатися і як товар, і як гроші (валюта), і як система платежу (послуга). Тому при легалізації або заборону Bitcoin необхідно врегулювати на законодавчому рівні всі перераховані вище напрямки.
Тим не менш, якщо взяти окремі операції з Bitcoin, які сьогодні здійснюються фізичними особами (громадянами України) та приносять дохід у національній валюті, то чинний Податковий кодекс зобов'язує при отриманні доходу задекларувати його, подавши відповідну декларацію до органів державної фіскальної служби, і заплатити податок. Незважаючи на те, що дана декларація подається в добровільному порядку (за винятком чиновників), несплата податку з доходів фізичних осіб розглядається як ухилення від сплати податків, з притягненням винних до адміністративної та кримінальної відповідальності. З іншого боку, адмініструвати дані операції податковим органам практично неможливо, що створює сприятливе поле для зловживань з боку платників податків.
Щодо юридичних осіб ситуація складніша. Припустимо, ви – власник або керівник компанії, який зважився за рахунок фірми купити якусь кількість Bitcoin. І перша проблема, з якою доведеться зіткнутися, – можна вважати Bitcoin товаром, роботою чи послугою. Адже як декларується, «Біткойни можуть використовуватися для обміну на товари або послуги у продавців, які згодні їх прийняти». Тому, якщо Bitcoin – це товар, тоді він підпадає під бартерні (товарообмінні) операції в розумінні Податкового, Цивільного та Господарського кодексів України.
Суди вважають, що Bitcoin не має ознак матеріального світу, не є річчю, продукцією, а також майновими правами. Тобто, Bitcoin як би немає. Тим не менш, Bitcoin успішно продаються і купуються в Україні, і ніхто цьому не перешкоджає
Якщо піти далі, тоді Bitcoin можна передати, наприклад, у заставу або використовувати його в господарському обороті. Але основна проблема в тому, що національне законодавство не дає нам чіткого визначення Товару як такого, а означає лише частина даного поняття для конкретних правовідносин. Наприклад, «товар в обороті» – для заставних операцій; «товар як вироблена продукція (товарні запаси), виконані роботи і послуги» – для товарів у складі майна суб'єктів господарювання; для митниці, інших органів – окремі усічені поняття Товару. Якщо піти від протилежного – що не є Товаром, то Bitcoin теж не відноситься до такої категорії, так як зазвичай це товари, виключені з цивільно-правового обігу, про що прямо повинно бути передбачено в законі.
У тих випадках, коли нові правовідносини ще не врегульовані нормами чинного законодавства України, право допускає застосування законів за аналогією (аналогія закону).
За своєю суттю операції з Біткойнами найбільше схожі на операції з програмним забезпеченням, яке особливо не відрізняється від іншого товару з точки зору оподаткування.
При цьому, слід мати на увазі, коли норми чинного податкового законодавства України припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення як на користь платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Незважаючи на те, що два вищевказаних тези захищають бік платників податків – в силу відсутності конкретних норм права або роз'яснень податкових органів, що регулюють обіг Bitcoin, – велика ймовірність того, що податковий орган буде трактувати дані операції не так, як бачить їх платник податків.
Наприклад, податковий орган, пославшись на роз'яснення НБУ, буде вважати Bitcoin незаконним засобом платежу, а платник податків – Товаром, який був обміняний (бартер) на інший товар (роботи, послуги). У результаті такої податкової перевірки буде складено акт, в якому операції (угоди) з Bitcoin будуть визнані нікчемними, з валових витрат будуть зняті суми, витрачені на придбання Bitcoin, відповідно для платника податків збільшена база оподаткування, донараховано прибуток, ПДВ та штрафні (фінансові) санкції. В такому разі платнику податків нічого іншого не залишиться, як доводити свою правоту в суді.
Захист прав
Припустимо, ви купили за Bitcoin товар, замовили роботи або послуги як фізична особа. Іншими словами: поміняли Bitcoin на Товар. Товар не підійшов за розміром, кольором або фасоном. В даному випадку згідно із Законом України «Про захист прав споживачів» покупець має право повернути товар протягом 14 календарних днів з дати покупки і отримати назад те, що оплатив (гроші), а в нашому варіанті – Bitcoin. Якщо продавець не поверне Bitcoin або у нього не виявиться їх достатньої кількості, то покупець повинен буде звернутися в суд з вимогою повернення Bitcoin, а якщо їх немає, то вимагати відшкодування збитків у національній валюті.
Для законності будь-якої угоди законодавець встановив мінімальний набір істотних умов: предмет, ціна і строк. Якщо якогось елемента немає, наприклад, ціни Bitcoin в гривнях, або якщо не вважати Bitcoin товаром, то правочин є нікчемним.
Те ж саме стосується товару, який виявився неналежної якості, коли покупець має право на пропорційне зниження ціни. При цьому, стороні, яка оплатила товар допомогою Bitcoin, потрібно буде довести суду, що операція з Bitcoin пройшла успішно. Це буде вкрай складно зробити, якщо між продавцем і покупцем не буде укладено окремий договір, в якому буде встановлено порядок взаєморозрахунків сторін з фіксацією ціни товару і Bitcoin в національній валюті. Інакше боку зіткнуться з проблемою курсової вартості Bitcoin, яка змінюється по кілька разів на день. Складності виникнуть і з виконанням рішення суду.
Крім того, не слід нехтувати окремою позицією судів, які вже встигли розглянути поодинокі позови покупців до продавців Bitcoin з вимогами передати товар (Bitcoin) в натурі. Суди вважають, що Bitcoin не має ознак матеріального світу, не є річчю, продукцією, а також майновими правами. Тобто, Bitcoin як би немає. Тим не менш, Bitcoin успішно продаються і купуються в Україні, і ніхто цьому не перешкоджає.
Для юридичних осіб існує додатковий ризик того, що операції з Bitcoin можуть вважатися нікчемними. Для законності будь-якої угоди законодавець встановив мінімальний набір істотних умов: предмет, ціна і строк. Якщо якогось елемента немає, наприклад, ціни Bitcoin в гривнях, або якщо не вважати Bitcoin товаром, то правочин є нікчемним. Тому, операції з Bitcoin вимагають особливої опрацювання положень договорів. Окремої уваги заслуговують умови повернення переданого/отриманого товару назад при настанні негативних наслідків.
Докладніше дивись за посиланням: http://forbes.net.ua/opinions/1423509...
Коментарі до матеріалу