Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Податкова система України: як оптимізувати податки і не порушити закон

21.02.2017

Чи не кожен бізнесмен хоче отримувати прибутку побільше, а сплачувати за свій бізнес поменше. На жаль, не усі підприємці знають, як грамотно оптимізувати витрати на поповнення бюджету країни,  не порушивши при цьому закон.

Навколо питання відмінностей між оптимізацією податків та ухилення від них уже не один рік точаться дискусії. Не тільки в Україні, а й в інших державах намагаються окреслити, що ж таке ухилення, а що – ні.

Приміром, створюється величезна кількість підприємств, які задля оптимізації один одному надають послуги. Насправді ж вони просто «ганяють» ПДВ по-колу і не сплачують різноманітні податки. Чи є це ухиленням? У деяких країнах вважається, що подібна оптимізація є нормальною практикою для підприємств і що шукати способи зменшення податків є цілком нормальним. Україна ж вважає таку схему неприйнятною і злочинною. Подібні підприємства після перевірки зразу ж визнають недійсними.

Однак, якщо оптимізація ретельно пропрацьовується, то з нею важко посперечатися, оскільки, згідно з положеннями Цивільного та Господарського кодексів, кожен має право на господарську діяльність. Якщо ж ці підприємства дійсно створені фіктивно без нормальних директорів, підписаних угод і лише для цілей зменшення податків одного підприємства, то така схема може бути визнана ухиленням від оподаткування, а всі підприємства, задіяні в ній, — фіктивними.

Оптимізація податків: як це відбувається в Україні

У добре розвинутих країнах є такі поняття, як холдинги і корпорації — для них є окремі податки. У нас же холдинги, а тим більше корпорації, явище непоширене.

Щоправда, є деякі податкові пільги, передбачені податковим та митним законодавством, —звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, або ж сплата ним податку та збору в меншому розмірі. Однак це можливо лише за наявності певних підстав і поширюється не на всі підприємства. Вони детально прописані у Податковому кодексі. До таких пільг належать:

    знижка, що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;

    зменшення податкового зобов’язання після нарахування податку та збору;

    встановлення зниженої ставки податку та збору;

    звільнення від сплати податку та збору;

Окрім цього існують ще різноманітні пом’якшувальні умови майже для кожного з податків.

Проте такі пільги надаються не усім підприємствам. Прикладом узаконеної оптимізації можна вважати зміни до перехідних положень Податкового кодексу для IT-підприємств, впроваджені у 2013 році на 10 років. Відповідно до нововведень, операції з постачання програмної продукції тимчасово звільнили від сплати ПДВ, а ставку податку на прибуток встановили на рівні 5%.

Також податкову лояльність часто проявляють до сільгоспвиробників. Що ж до оптимізації для усіх і кожного, то на кожному підприємстві має бути юрист, який розроблятиме законні схеми оптимізації податків.

Ухилення від податків

Схем ухилення від оподаткування нечесними підприємцями існує безліч. Зокрема, такими незаконними інструментами є:

    приховування доходів;

    завищення витрат;

    незаконне використання пільг;

    приховування кінцевого бенефіціара.

Використання таких методів тягне за собою кримінальну відповідальність, тож набагато простіше знайти хорошого юриста, який запропонує добросовісну схему договірних відносин, що допоможе оптимізувати податкові навантаження.

Юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права»

Олена Садовець

Джерело: http://ckp.in.ua/articles/16015

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
15.05.2025
Україна завершила внутрішньодержавні процедури для відкриття перемовин з ЄС
Кабмін під час свого засідання затвердив Дорожні карти трансформацій що визначають ключові орієнтири державної політики у сферах верховенства права, реформи державного управління та функціонування демократичних інституцій. Розробка цих стратегічних документів передбачена переговорною рамкою Євросою...
15.05.2025
Держреєстрація за адресою масової реєстрації: на які ризики чекати
1 654 адреси масових реєстрацій компаній зафіксовано в Україні станом на травень 2025 року за даними Єдиного державного реєстру. Загалом 180 тис. компаній зазначили свою юридичну адресу у таких місцях. Більшість з них перебуває у Києві. Також у столиці засвідчено рекордсмена: адресу, за якою зареєст...
14.05.2025
Уряд залучить кошти для кредитування МСБ через два державні банки
Кредитування малого та середнього бізнесу: що пропонує Кабмін? Більше за темою: Доступні кредити під 5, 7, 9 % і дисконтування Кабмін ухвалив низку важливих рішень щодо доступності кредитування бізнесу. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Уряду 13 травня.   ...
Кращі матеріали