Оподаткування бухпослуг. Оптимізація і самозайнята особа-бухгалтер
13.03.2017 3698 1 0
КОРОТКО:
1. На першому місці з самими низькими податковими витратами варіант, коли бухгалтерські послуги надає бухгалтер, який є ФОП-єдинником 2 групи, але може знадобитися відстояти законність цього варіанту з-за наявності 2 основних недоліків цього варіанту. Витрати за цим варіантом можуть становити від 1 024 грн в місяць: єдиний податок від 320 грн/місяць +ЄСВ 22% може бути від мінзарплати, тобто на сьогодні-704 грн/місяць.
2. На другому місці по економії на податкових витратах варіант з ФОП - єдинником 3 групи, але тут залишиться 1 недолік.
ДЕТАЛЬНО:
Спочатку наведемо юридичні обґрунтування того, хто повинен вести бухгалтерський облік і в яких формах він повинен бути організований.
1) Бухгалтерський облік зобов'язані вести ТІЛЬКИ юридичні особи.
Фізичні особи-підприємці не зобов'язані вести бухгалтерський облік, а тому не можуть нести відповідальність за його відсутність.
Це випливає з вимог:
1.1. абз.1 ч. 8 ст. 19 Господарського кодексу України:
усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
1.2. абз.3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»: бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
АЛЕ, звичайно ж, ніхто не може заборонити ФОП вести бухгалтерський облік. Такої заборони закон не містить. А що не заборонено, то дозволено.
2) Форми організації бухгалтерського обліку на підприємстві.
Виходячи з вимог ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» можливі наступні форми організації бухгалтерського обліку на підприємстві.
1. Штатний бухгалтер/штатна бухгалтерська служба
2. ФОП-не аудитор (на загальній системі оподаткування)
3. ФОП-аудитор (на загальній системі оподаткування)
4. Централізована бухгалтерія чи аудиторська фірма (на загальній системі оподаткування)
5. Керівник/власник
АЛЕ цей перелік можна розширити за рахунок варіантів, чия допустимість є дискусійною з урахуванням вимог п. п. 291.5.2 ст. 291 Податкового кодексу України та ч. 2 ст. 4 Закону України «Про аудиторську діяльність»:
6. ФОП-єдинник 3 групи
(код КВЕД 69.20 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту; консультування з питань оподаткування» включає такий заборонений для єдинників вид діяльності як аудит)
7. ФОП-єдинник 2 групи
(код КВЕД 69.20 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту; консультування з питань оподаткування» включає такий заборонений для єдинників вид діяльності як аудит)
8. ЮО-єдинник 3 групи
(код КВЕД 69.20 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту; консультування з питань оподаткування» включає такий заборонений для єдинників вид діяльності як аудит
+ ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» не передбачає такої форми організації бухобліку)
9. ФОП-не підприємець
(ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» не передбачає такої форми організації бухобліку).
Цей варіант прямо не заборонений законом, а тому його можна розглядати як допустимий. Ризик: податковий орган може намагатися знімати витрати на оплату бухгалтерських послуг за такого варіанту мотивуючи тим, що він не передбачений у ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» як форма організації бухобліку. Але цей ризик малоймовірний з часу як для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств стали застосовуватися правила розрахунку прибутку за даними бухгалтерського обліку.
Максим Кварацхелія
адвокат, член Національної асоціації адвокатів України
член Асоціації правників України
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 1