Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Нацбанк прокоментував рівень інфляції в жовтні

13.11.2018

У жовтні 2018 року споживча інфляція прискорилася до 9,5% р/р з 8,9% р/р у вересні. У місячному вимірі ціни зросли на 1,7%. 

Показник індексу споживчих цін в жовтні відповідав прогнозом, опублікованому в «Інфляційному звіті (жовтень 2018)» Національного банку.

Як і очікувалося, фундаментальний інфляційний тиск залишився значним, що пов'язано зі збільшенням витрат, у тому числі на оплату праці, та стійким внутрішнім попитом. Також очікувано посилився вплив на внутрішні ціни унаслідок підвищення світових цін на енергоресурси та зернові.

Базова інфляція

Базова інфляція у жовтні прискорилася незначно – до 8,8% р/р, що також відповідало прогнозу Національного банку. Динаміку цього показника зумовило, перш за все, зростання цін на послуги під впливом подальшого зростання виробничих витрат, зокрема на оплату праці, а також тиску з боку споживчого попиту. Так, прискорилося зростання вартості послуг перукарень, кабельного телебачення, окремих послуг з ремонту та утримання житла, мобільного зв’язку тощо.

Незмінними в жовтні були темпи зростання цін на непродовольчі товари. Подорожчання окремих товарів тривалого споживання (будівельних матеріалів, побутової хімії, ювелірних виробів тощо) було нівельоване здешевленням інших товарних позицій з цієї ж категорії (зокрема, телевізорів та мобільних телефонів).

Динаміка цін на продукти харчування з високим ступенем обробки також практично не змінилася в жовтні. З одного боку, через подорожчання борошна прискорилося зростання цін на макаронні, кондитерські, здобні вироби. З іншого – уповільнилися темпи подорожчання м’ясних і молочних продуктів.

Ціни на сирі продукти харчування

Зростання цін на сирі продукти харчування у жовтні прискорилося до 1,6% р/р, однак було не таким швидким, як було закладено в прогнозі Національного банку. Так, зберіглося падіння цін на фрукти завдяки гарному врожаю цих культур, передусім яблук.

Крім того, меншим, ніж очікувалося, було зростання цін на овочі, у тому числі через розширення пропозиції тепличних овочів. Однак у жовтні збільшилися темпи зростання цін на овочі борщового набору, оскільки протягом першої половини місяця все ще спостерігався їх дефіцит на ринку через більш пізній збір врожаю.

Адміністративно регульовані ціни

Темпи зростання адміністративно регульованих цін збільшилися до 14,6% р/р та були вищими за жовтневий прогноз.

Через підвищення мінімальних цін прискорилося подорожчання алкогольних напоїв, а вартість проїзду у автодорожньому транспорті зросла унаслідок підвищення світових цін на паливо та подальшого тиску з боку витрат на оплату праці.

Крім того, з 1 жовтня були підвищені тарифи на залізничні пасажирські перевезення.

Ціни на паливо

Зростання цін на паливо прогнозовано прискорилося до 24,5% р/р на тлі стрімкого зростання світових цін на нафту та послаблення обмінного курсу гривні у попередні періоди.

Прогноз НБУ

Національний банк вважає ризики для прогнозу інфляції, оприлюднені в Інфляційному звіті за жовтень 2018 року, збалансованими та відповідно очікує, що на тлі підвищення адміністративно-регульованих цін і тарифів інфляція досягне 10,1% р/р на кінець 2018 року.

У середньостроковій перспективі передбачається поступове зниження інфляції до цільового рівня в 5% р/р ± 1 в.п.

http://bank.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Оподаткування доходів ФОП, який одночасно провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином нараховується та сплачується ПДФО з доходів, що одночасно отримуються ФОП від діяльності на загальній системі оподаткування та від провадження незалежної професійної діяльності? Відповідно до норм Податкового кодексу (далі – ПК) фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діял...
08.05.2025
Як подати заявку на гранти для переробних підприємств: нагадує Мінекономіки
Грантові програми від Мінекономіки та Держслужби зайнятості: як подати, які строки та кого це стосується? Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Мінекономіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств». Після виконання...
08.05.2025
ДПС розроблює підходи щодо врахування особливості ведення господарської діяльності в різних регіонах
Про умови ведення бізнесу, податкове навантаження та ветеранську політику говорили голова ДПС Руслан Кравченко та представники понад 60 підприємств і бізнес-асоціацій. До діалогу також долучився народний депутат Марʼян Заблоцький.  Учасники обговорили стандартні питання від бізнесу – бло...
Кращі матеріали