Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

На що варто звернути увагу, розміщуючи депозит

Редакція

26.10.2016 167 0 0

Депозит - найпростіший варіант інвестиції. І це правда. Як зробити його ще й вигідним?

Щоб банківський депозит був не тільки найпростішим видом інвестиції для нас, але і найвигіднішим, від нього вимагається лише три якості:

А) гарантія повернення основної суми і відсотків за вкладом;

Б) висока прибутковість разом із захистом заощаджень від інфляції та девальвації;

В) мінімум витрат часу на операції з внеском.

Почнемо з самого головного - з гарантій. Напевно це вже десь чули-читали, але повторю: держава гарантує відшкодування в межах 200 тисяч гривень в еквіваленті, якщо банк лопне. З одного банку. На одну людину. Незалежно від числа вкладів. Є виняток - Ощадбанк (належить державі). По ньому гарантується вся сума вкладу. За іншими держбанкам (Укрексімбанк і Укргазбанк) такий безлімітного гарантії немає, вони стоять по частині гарантування вкладів в одному ряду з іншими комерційними банками. Чому так? Не можу сказати, ця норма є в законі «Про банки і банківську діяльність» з моменту його написання.

Що це означає?

Правило 1: не затримуємо в одному банку депозит більш 160-170 тис гривень в еквіваленті. Теж саме стосується банківських рахунків.

 «Капітан Очевидність», скажете? Якби за кожен випадок, коли до мене звертаються за порадою «як нам витягти 300 тис грн?», Я отримував би хоча б по сотці баксів, то був би вже на півдорозі до мільйона доларів. Так що нагадувати - не зайве.

Чому 160-170, а не 200? Тому що є ще дохід за відсотками. Є для валютного вкладу збільшення його еквівалента в гривні, якщо курс гривні падає. Тут все дуже просто: при курсі 20 грн / долар внесок на 10 тис доларів важив 200 тис грн, а зараз - вже понад 250 тис грн. Тобто 50 тис грн раптово опинилися поза гарантій відшкодування в разі обвалу банку. І це ми ще про дохід по депозиту не говорили.

А як же Ощадбанк - запитаєте мене? Так, цей банк досі гарантував і ще довгий час буде гарантувати будь-які суми, що цікавило і цікавить небідних людей, незважаючи на не самий крутий рівень обслуговування. Але штука в тому, що Ощадбанк збираються частково приватизувати і прибрати у нього повне гарантування вкладів. Найближчі півроку це навряд чи трапиться, а що буде потім - побачимо.

Правило 2: не намагаємося знайти банк з найвищим відсотком по депозиту. Це небезпечно для вкладу. А ось депозит з надмірно низьким відсотком не говорить ні про що - ні про надійність, ні про безнадійність.

Статистика невблаганна: занадто високі ставки за залученими вкладами призводять банк до краху - рано чи пізно. Низька, істотно нижче середньоринкової ставка по депозитах нічого не говорить про надійність банку. У сенсі 5% в гривні - це не ознака надійності, це ознака, що банку тут і зараз не потрібні гривні. Те ж саме можу сказати про вклади у валюті під ставку менше 1% річних. Чому таке трапляється - окрема історія, точно не для сьогодні.

Проте, в країні вже склався шар вкладників, які бігають від одного банку з захмарними відсотками до іншого. Так, вони змушені щоразу бігти в черговий уповноважений банк отримувати компенсацію з Фонду гарантування за вкладом в звалилася банку. Але у них проста тактика - покласти на якийсь час гроші під надвисокий відсоток, а потім висмикувати свої заощадження разом з доходом за вкладом з Фонду гарантування. Але це заняття - клопітно, нервове. А з урахуванням провисання з виплатами може виявитися куди менш вигідним, ніж депозит в стійкому банку під помірний відсоток.

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали