Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Курсові прикмети 2017 року

Редакція

03.01.2017 166 0 0

Курсові прикмети року: яким буде курс гривні до долара? Які ознаки віщують зниження гривні, а які – обіцяють її зростання? Чи можна буде колись міняти гривню на долари за курсом 15? А коли за долар доведеться віддавати 40 гривень? І чим корисний дефолт.

Почнемо з головного – з того, від чого залежить курс гривні до твердих валют, до того ж долара. Він залежить від стану української економіки, від активності експорту, від кваліфікації членів уряду і керівників НБУ, а також – від війни, стихійних лих і політичних криз. Стільки багато впливають причин – як у них розібратися?

Чому «8» вже не буде

Почнемо з того, що Україна – країна з поки ще дуже слабкою економікою. У нас інфляція вимірюється двозначними цифрами. За офіційними оцінками ціни за 2016 рік зросли приблизно на 12%. Більш чесні виміри показують, що споживчі ціни зросли приблизно на 15,5% — більш точні дані ми дізнаємося в початку січня 2017 року.

Якщо взяти офіційну статистику за період з 1996 року, з моменту запровадження гривні, то виявиться, що ціни зросли приблизно в 16 разів. А курс щодо долара впав приблизно в 14 разів. Якщо врахувати, що купівельна спроможність долара впала за той же період в 1,54 разу, то, начебто, що гривня у нас досить сильно недооцінена. Але це не зовсім так. Можна почати брязкати розумними словами на кшталт «паритет купівельної спроможності», обґрунтовуючи, чому у нас саме 27 гривень за долар, хоча повинно бути не більше 18. Але найважливіше – інше: якщо в країні уряд багато років допускає високі темпи зростання цін (як було і є в Україні), то курс національної грошової одиниці – гривні, — стабільним бути не може.

У нас був період, коли споживчі ціни рвалися в небо, а гривня навіть зміцнювалася – в 2006-2008 рр. Або те ж саме в 2012-2013 роках. Рано чи пізно слідом за інфляцією (читай – зростанням цін) приходить девальвація – паление курсу гривні.

Висновок: поки ми не отримаємо відносну цінову стабільність, у нас гривня буде повзти вниз.

Важливо розуміти, що комфортною і навіть корисною для економіки є інфляція до 3-4% на рік – якщо йдеться про Україну. Для розвинених економік краще було б 1-2%. При таких рівнях інфляція штовхає економіку, але зростання цін ще її не пригнічує.

О, а чому ж тоді курс був стабільний у 2006-2008 і в 2012-2013 роках при досить високих темпах зростання цін? Відповідаю: за рахунок зростання зовнішнього боргу. Держава і корпорації (в тому числі – банки) позичали за кордоном валюту в борг. Ця валюта продавалася на внутрішньому ринку і утримувала гривню від зниження. Але рано чи пізно такі борги доводиться віддавати – тоді гривня падає з потроєною силою, як у 2014-2015 рр, наприклад.

Тобто в довгій перспективі (найближчі 5-7 років) у нас немає шансів побачити зміцнення гривні на скільки-небудь пристойному відрізку часу. Протягом півроку – може бути, – якщо зірки вже дуже круто стануть. Але не більше того. Після чого неминучий відкат донизу.

А що буде завтра?

З довгостроковою перспективою все зрозуміло. Що буде в найближчому році? З абсолютною точністю не скаже ніхто – навіть голова НБУ. Тому що на курс впливають численні позитивні та негативні чинники, а також «чорні лебеді» — раптові нові фактори, які вистрибують як чорт з табакерки в самий невідповідний момент.

Почнемо з «чорних лебедів». Ну, наприклад, для України таким фактором виявилася агресія з боку РФ. До кінця ніхто не був впевнений, що все відбудеться саме так, як сталося в липні-серпні 2014 року. Саме тоді війна створила досі чинний знижувальний тренд для української гривні. Для РФ «чорним лебедем» виявилася агресія проти України – за нею послідували обвал цін на нафту, антиросійські санкції, обвал рубля і далі за списком.

Тобто силові, військові, політичні події можуть стати найпотужнішим фактором для курсу. І, звернемо особливу увагу на це, такі фактори майже завжди негативними за своєю суттю. Приклади позитивних «чорних лебедів» важко пригадати.

Висновок? Будь-яке різке загострення на сході країни, агресивні дії РФ на інших напрямках – все це потенційно здатне боляче бити по курсу гривні.

Звичайні, природні негативні і позитивні курсові фактори є куди більш передбачуваними і їх можна навіть назвати.

Детальніше огляд за посиланням: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали