Курс для ФОП на єдиному податку: що повинен знати кожен
24.10.2017 23501 2 1
Вся підприємницька діяльність оподатковується. Однак не всі підприємці зобов'язані платити податок на прибуток, ПДВ і податок на доходи фізосіб (ПДФО).
В Україні для резидентів передбачена спрощена система оподаткування, коли підприємці замість всіх цих податків можуть платити єдиний податок.
У ПК України передбачено 4 групи суб'єктів господарювання, які сплачують єдиний податок. У цій статті розглянемо перші три групи.
Хто може бути платником єдиного податку.
Фізособи можуть бути в будь-який з перших 3-х груп платників єдиного податку.
Якщо ФОП торгують на базарі або надають побутові послуги населенню, то це І група. Їх дохід не повинен перевищувати 300 тис. грн. на рік.
Якщо ФОП надають послуги населенню (як побутові, так і інші), займаються ресторанним бізнесом або торгують товарами, то це 2-я група. При цьому, ФОП ІІ групи заборонено надавати послуги юрособам. Їх дохід не повинен перевищувати 1.5 млн. Грн. на рік.
ФОП ІІІ групи спокійно можуть працювати з юрособами, без обмежень, передбачених для 2-ї групи. Їх річний ліміт становить 5 млн. грн.
Побутові послуги.
У ПК України передбачено перелік з 40 побутових послуг, які можуть надавати платники І та ІІ груп ЄП. Серед них: виготовлення і ремонт одягу, взуття та меблів; ремонт автомобілів і велосипедів, побутової техніки і годин; прокат побутових товарів; послуги перукарень, з прибирання приміщень і домашньої прислуги та інше. Повний перелік передбачений в п. 291.7 ПК України.
Що не може робити підприємець на єдиному податку.
Існують види діяльності, якими не можуть займатися всі платники єдиного податку. Цей перелік досить об'ємний, тому наведемо лише кілька прикладів: азартні ігри, лотереї, обмін валют, підакцизні товари, корисні копалини та інше. Детальніше в п. 291.5 ПК України.
Розрахунки і доходи ФОП на єдиному податку.
Ті, хто платять єдиний податок на І, ІІ, ІІІ групах, зобов'язані розраховуватися виключно в грошовій формі. Можна готівковим, можна безготівковим розрахунком. Тобто, обмін товару на товар, послуги на послугу, переуступка боргу і так далі заборонені.
У той же час, якщо СПД отримає безкоштовні товари або послуги, то це буде вважатися його доходом. А якщо ФОП передали товар на збереження, а він замість цього його використовував, то це також піде в дохід.
При цьому, до складу доходів не входять пасивні доходи фізосіб у вигляді відсотків, дивідендів, роялті, страхових виплат і відшкодування.
Крім того, продаж рухомого і нерухомого майна, яке належить фізособі і використовується ним у господарській діяльності, також не вважається доходом ФОП на єдиному податку.
Але це не означає, що фізособа не має сплачувати ПДФО з таких продажів. Повинно.
Ставки єдиного податку.
ФОП на І групі ЄП заплатить за кожен місяць максимум 10% прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто не більше 160 грн. в місяць в 2017 році.
ФОП на ІІ групі заплатить максимум 20% мінімальної зарплати, тобто не більше 640 грн. в місяць в 2017 році. Ми говоримо про верхній ліміт податку, тому що точну ставку визначає місцева влада. Тому в кожній області ставки можуть бути різними, але не повинні перевищувати зазначений максимум. Також, розмір ставки податку може залежати від виду господарської діяльності, але в межах ліміту.
ФОП на ІІІ групі платить 5% зі свого доходу, а якщо буде платити ПДВ, то ставка єдиного податку знизиться до 3%.
Фізособи всіх трьох груп ЄП сплачуватимуть податок за ставкою 15%, якщо перевищать ліміти доходів. Підвищена ставка застосовується тільки до тієї суми, яка перевищила максимально дозволений дохід. Крім того, платники єдиного податку І та ІІ груп в разі перевищення ліміту, повинні будуть перейти в наступну групу ЄП. А платники ЄП ІІІ групи втрачають право на спрощену систему і зобов'язані перейти на загальну.
Єдиний соціальний внесок.
Крім ЄП, все ФОП зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок. Мінімальний розмір ЄСВ за місяць для ІІ і ІІІ груп становить 704 грн. Для І групи - половина, тобто 352 грн.
Платити треба завжди, навіть якщо бізнес не приносить доходи або діяльність припинена. ФОП на єдиному податку має право самостійно визначати базу для оподаткування ЄСВ. Однак його розмір не може бути менше мінімального страхового внеску, який визначається шляхом множення мінімальної зарплати (3 200 грн.) На розмір ЄСВ (22%).
Єдинники сплачують ЄСВ поквартально: до 20 числа місяця, що настає після закінчення кварталу. Звіт подається один раз за рік.
Реєстрація платником єдиного податку.
Для того, що б потрапити в спрощену систему оподаткування, ФОП повинен подати в ДФС відповідну заяву.
Якщо новостворений ФОП бажає стати платником І чи ІІ групи і подав заяви в ДФС в той же місяць, коли його зареєстрували як СПД, то платником ЄП він стане з наступного місяця.
Якщо новостворений ФОП бажає стати платником ІІІ групи та подав заяви в ДФС в перші 10 днів після його реєстрації як СПД, то платником ЄП він стане з дня держреєстрації.
Якщо ФОП був на загальній системі, тобто платив ПДФО, і вирішив перейти на єдиний податок, то заяву треба подати в ДФС не пізніше, ніж за 15 днів до початку наступного кварталу.
Податковий (звітний) період і терміни сплати податку.
Податковий (звітний) період - період, за який платник зобов'язаний розрахувати суму податку, подати декларацію і заплатити податки.
Для І та ІІ груп такий період - рік. Для ІІІ групи - квартал.
Тобто, ФОП на І, ІІ групи повинні подавати 1 декларацію в рік, протягом перших 60-ти днів нового року, тобто за 2017 рік - до 1 березня 2018 року.
Однак, кожен день ФОП зобов'язані вести Книгу обліку доходів, заповнюючи її за підсумками дня.
Раз податковий період для І та ІІ груп становить 1 рік і вони подають річну декларацію, то логічно було б платити єдиний податок раз на рік за весь податковий період.
Однак, законодавець придумав авансові платежі і вказав, що ФОП І та ІІ груп зобов'язані сплачувати єдиний податок авансовими платежами щомісяця до 20 числа.
Так, ФОП може заплатити податок за весь рік, але також авансом, а не за фактом закінчення податкового періоду.
ФОП ІІІ групи подає квартальні декларації, тобто 4 штуки за рік. Кожну декларацію треба подати протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу.
Третя група ЄП зобов'язана заплатити податок протягом 10 днів після граничного строку подання податкової декларації за звітний квартал.
Таким чином, 4 рази на рік через 40 днів після закінчення кварталу ФОП ІІІ групи зобов'язані подати декларацію, а ще через 10 днів сплачувати ЄП.
Касовий апарат (РРО).
Перша група ФОП взагалі не зобов'язана використовувати РРО. Друга і третя групи зобов'язані використовувати РРО, якщо заробили понад 1 млн. грн. за рік. При реалізації технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту, використовувати РРО зобов'язані все (п. 296.10 ПКУ).
Припинення підприємницької діяльності.
Якщо ФОП перестав займатися бізнесом, обов'язково треба піти до держреєстратора і подати заяву про припинення підприємницької діяльності.
Це треба зробити в першу чергу, інакше податки продовжать нараховуватися, хоча прибуток від бізнесу надходити перестала. Припинивши підприємницьку діяльність фізособи, держреєстратор повідомляє про це ДФС. І в цей же день податкова служба анулює реєстрацію ФОП платником ЄП (п. 299.10 ПКУ).
Останній місяць, за який доведеться заплатити єдиний податок, це місяць, в якому ДФС анулювала реєстрацію платником єдиного податку. Навіть, якщо заяву подано на початку місяця, єдиний податок треба буде заплатити за весь цей місяць (п. 295.8 ПКУ). Аналогічно зі сплатою ЄСВ - останній місяць, за який треба заплатити єдиний соціальний внесок, місяць, в якому ФОП подав реєстратору заяву про припинення діяльності.
Останній податковий період для ФОП - період, в якому ДФС отримала від держреєстратора повідомлення про припинення діяльності ФОП (п. 294.6 ПКУ).
Також, ФОП треба подати податкову декларацію за рік, в якому була припинена його підприємницька діяльність, тобто декларація подається в наступному році.
Зняття з обліку ФОП, як платника ЄСВ, можливо тільки після його документальної перевірки та повного розрахунку з бюджетом.
Крім того, ГФС може «вигнати» ФОП з єдиного податку з наступних причин: перевищення річного ліміту по доходу; розрахунок з контрагентами не в грошовій формі; зайняття забороненими для ЄП видами діяльності; перевищення ліміту найнятих за трудовим договором співробітників; заняття діяльністю, яка не передбачена в реєстрі платників ЄП; наявність податкового боргу протягом двох кварталів поспіль.
Повернутися до спрощеної системи ФОП зможе після 4 послідовних кварталів «у вигнанні» (п. 299.11 ПКУ).
Джерело: http://sud.ua/
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 2