Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Хто у 2018 році замість пенсії отримає соціальну допомогу

31.01.2018

(изложено на языке оригинала)

Замість пенсії - тимчасова допомога

З 1 січня 2018 року далеко не всі громадяни, яким виповнилося 60 років, можуть піти на відпочинок і отримувати пенсію. Тим, хто досяг пенсійного віку, але не має відповідного стажу, пенсію не призначать. Вони можуть розраховувати лише на тимчасову соціальну допомогу. І то не всі, а лише ті, хто має не менше 15 років трудового стажу.

Куди звертатися, аби отримати соціальну допомогу? Які документи слід подати? На який максимальний розмір цієї допомоги можна розраховувати?

Відповіді на ці та інші запитання ZAXID.NET знайшов з допомогою начальника відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог департаменту соціального захисту ЛОДА Василя Гельбича.

Хто може розраховувати на тимчасову соціальну допомогу?

Пенсійна реформа суттєво підвищила вимоги до страхового стажу, необхідного для того, аби оформити пенсії. Тож з нового року доволі багато українців позбавлені можливості вийти на заслужений відпочинок, навіть якщо вони досягли пенсійного віку. Але вони за рішенням уряду можуть отримувати тимчасову допомогу (з 1 січня 2018 по 31 грудня 2020 року), а тоді при досягненні віку 63 роки їм нарахують пенсію.

Однак на тимчасову соціальну допомогу, відповідно до постанови Кабміну, можуть розраховувати не всі громадяни, яким виповнилося 60 років, а лише ті, хто має не менше 15 років страхового стажу, і які на час оформлення допомоги є безробітними.

Які документи потрібні для призначення тимчасової допомоги?

Особам, які досягли пенсійного віку, але не мають відповідного стажу, слід звернутися в органи соціального захисту населення за місцем прописки або за адресою фактичного проживання. Вони повинні написати заяву і додати такі документи:

- документ, що засвідчує особу пенсіонера, його місце проживання та ідентифікаційний код,

- довідку про страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит пенсіонера впродовж п’яти робочих днів),

- заповнити декларацію про доходи і майновий стан на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї (чоловіка, дружини) за останні півроку, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги.

Якщо тимчасова грошова допомога оформляється не за адресою прописки, а за місцем фактичного проживання пенсіонера, то до перерахованих вище документів, слід додати ще довідку про те, що людина не отримує такої допомоги в управлінні праці та управлінні соціального захисту за місцем реєстрації.

На який розмір тимчасової допомоги можуть розраховувати пенсіонери?

Чітко визначеної суми державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, нема. У кожного вона буде різною і визначатиметься як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Якщо середньомісячний середній дохід на одну особу становить, скажімо, 1000 грн, то соціальна допомога становитиме 373 грн (1373-1000). Коли в людини дохід на одного члена родини менший, для прикладу 500 грн, тоді соціальна допомога становитиме 873 грн (1373-500).

Тобто, максимальний розмір соціальних виплат пенсіонерам у 2018 році становить: з 1 січня 2018р. – 1373 грн, з 1 липня 2018 року - 1435 грн, з 1 грудня 2018 року - 1497 грн.

Перерахунок розміру грошових виплат проводиться кожні півроку з урахуванням змін майнового стану та середньомісячного сукупного доходу одержувача допомоги.

Тимчасова допомога щомісяця перераховується на рахунок у банку чи виплачується через оператора поштового зв’язку. Вибір способу отримання виплат вибирає отримувач допомоги.

З якого часу виплачується тимчасова соціальна допомога пенсіонерам?

Особи, яким виповнилося 60 років, можуть звертатися за призначенням тимчасової допомоги відразу на другий день після святкування ювілею. Якщо зробити це з певних причин не виходить, то це можна зробити впродовж трьох місяців від дня народження. Тобто, якщо людині виповнилося 60 років , скажімо, 20 січня, а вона звернеться по допомогу лише на початку березня, то їм допомогу все одно призначать з 1 січня.

Якщо вони звернуться пізніше, ніж через три місяці, то їм допомога призначатиметься з дня звернення, тобто, з дати подання всіх необхідних документів та довідок.

Кому з пенсіонерів тимчасова допомога не призначається?

Далеко не всі пенсіонери, яким бракує страхового стажу для оформлення пенсії, можуть розраховувати на тимчасову фінансову допомогу від держави.

Соціальна допомога, згідно з законодавством, не призначається, якщо:

- особа отримує пенсію, скажімо, по інвалідності, працює або веде іншу діяльність, від якої отримує дохід,

- хтось з членів сім’ї (чоловік, дружина) протягом року перед зверненням по допомогу здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тис. грн,

- середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, тобто 1373 грн. Іншими словами, якщо у чоловіка непогана пенсія, скажімо, 3,5 тис. грн і він працює і має зарплату 3 тис. грн, то матеріальна допомога дружині не вийде, бо середньомісячний сукупний дохід на одну особу у них більший, ніж прожитковий мінімум для непрацездатних (3,5 тис+3 тис.грн: 2=3тис.250 грн),

- під час вибіркової перевірки виявлені додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (здавання в оренду житлового приміщення (будинку), заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані тощо),

- у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок), загальна площа якої перевищує 21 кв. м на одного члена сім’ї та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю, чи більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму).

Утім, фінансова допомога пенсіонерам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може призначатися всупереч деяким вищеперерахованим обмеженням за висновком комісії, якщо в складі сім’ї є людина з інвалідністю. Рішення приймається після обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася за призначенням такої допомоги. Оскаржити рішення соціального захисту можна в органі виконавчої влади вищого рівня або у суді.

Рішення - призначити пенсіонеру тимчасову допомогу чи ні - приймає управління соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подачі заяви. Про відмову повідомляють письмово у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення.

Коли виплату тимчасової допомоги можуть скасувати?

Якщо стане відомо, що отримувач допомоги приховав чи надав недостовірні дані про доходи та майновий стан, то виплату допомоги скасують.

Підставою для припинення виплат може бути працевлаштування отримувача допомоги або його підприємницька діяльність, виїзд на постійне місце проживання за кордон , оформлення пенсії або якщо протягом півроку він не забирає нараховані кошти. Аби відновити надходження коштів, треба звернутися в управління соціального захисту з письмовою заявою, в якій пояснити причину неотримання грошей.

Джерело: https://zaxid.net/komu_z_1_sichnya_za...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
15.07.2025
Мінагрополітики посилює захист вітчизняних виробників овочів
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення на підтримку українських овочівників. Більше за темою: Переробка овочів та фруктів на сільгосппідприємстві: організація бухобліку та калькулювання Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль повідомив, що Міжвідомча ко...
14.07.2025
Продане чи передане за рішенням суду майно не підлягає витребуванню після його скасування – Верховний Суд
При «віндикаційному імунітеті», що закріплений для майна, проданого чи переданого в порядку виконання судового рішення, не тільки не має, але й не може мати значення, чи відбулося вибуття майна з володіння власника з його волі, чи поза нею, оскільки відчужувачем є не власник майна, а вик...
14.07.2025
Які перетворення чекають юросіб у державному та комунальному секторах із 28 серпня
Очікуємо удосконалення корпоративного управління в юрособах, заснованих на державній і комунальній власності, підвищення інвестиційної привабливості країни та наближення законодавства до законодавства ЄС та Керівних принципів ОЄСР. Більше за темою: Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у...
Кращі матеріали