Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Кредити в Україні: банкіри готові пом'якшувати умови

03.05.2018

Банки очікують пожвавлення кредитування як бізнесу, так і населення; найоптимістичніше банкіри дивляться на кредити для корпоративного сегмента

За результатами 2017 року ринок споживчого кредитування зріс на 40%. 2018 рік також очікується успішним. Найближчого року українські банки в цілому очікують зростання. Наприклад, на збільшення портфелів корпоративних кредитів розраховують 76% великих банкірів. Про це свідчать результати опитування, проведеного Національним банком України (НБУ).

У роздрібному сегменті пожвавлення кредитування прогнозують 69% опитаних Нацбанком банкірів. При цьому більшість банків сподівається на поліпшення якості кредитного портфеля і фізосіб, і бізнесу.

Зберігаються очікування подальшого припливу депозитів: на зростання вкладів населення розраховують 52% респондентів, коштів бізнесу – 65%.

У II кв. 2018-го банки очікують зростання попиту на кредити для бізнесу і приватних осіб. Найбільше – на споживчі кредити – 56%, гривневі – 62% і кредити малим і середнім підприємствам (МСП) – 62%.

Респонденти вказали на високу закредитованість бізнесу в цілому. Частка банків, які назвали високим боргове навантаження великих підприємств, збільшилася на 7 в.п., до 45%. Боргове навантаження на МСП розцінюється як невисоке. Кілька великих банків повідомили про значну, за їхніми оцінками, закредитованість домогосподарств.

Кредити для фізосіб

У I кв. стандарти споживчого та іпотечного кредитування майже не змінилися – про це повідомили близько 75% банків. Деякі великі гравці дещо підвищили стандарти кредитування населення через збільшення вартості ресурсів і балансових обмежень. Водночас чверть респондентів, переважно малі банки, продовжили пом'якшувати внутрішні нормативи і критерії відбору позичальників в споживчому кредитуванні.

На пом'якшення стандартів схвалення кредитів населенню найбільше вплинули посилення конкуренції як з банками, так і з небанківськими установами, економічне зростання і зниження інфляційних очікувань. Великі банки підвищили стандарти, пояснюючи це зростанням ризиків застави і погіршенням очікувань платоспроможності споживачів.

У I кв. рівень схвалення заявок на споживчі кредити збільшився, а на іпотеку – залишився незмінним. У споживчому сегменті пом'якшення кредитної політики великих банків сприяли зниження відсоткових ставок і збільшення термінів та розміру кредитів. Основними драйверами споживчого кредитування були зростання заощаджень домогосподарств, витрат на товари тривалого користування і поліпшення споживчих настроїв.

Банки очікують приросту попиту на споживчі та іпотечні кредити і в II кв. Крім того, в II кв. банки очікують пом'якшення умов кредитування в споживчому кредитуванні і незмінність – в іпотечному.

Як повідомлялося, українські банки пропонують рефінансування кредитів. Для погашення позики готові дати нову, на вигідніших умовах.

Кредити для бізнесу

У I кв. три чверті банків не змінювали стандарти кредитування в корпоративному сегменті. Деякі великі банки пом'якшили стандарти для МСП, короткострокових і гривневих кредитів. Основними факторами пом'якшення внутрішніх нормативів і критеріїв кредитної політики в корпоративному сегменті респонденти назвали конкуренцію з іншими банками, підвищення власної ліквідності і капіталізації (тобто грошей вільних у банків багато). Водночас негативні курсові очікування утримували їх від вагомішого пом'якшення стандартів.

У I кв. частка схвалених кредитних заявок МСП зросла у 22% респондентів. У сегменті кредитів великим підприємствам рівень схвалення заявок не змінився. На динаміку кредитування МСП в I кв. позитивно вплинули зниження банками відсоткових ставок і подовження термінів кредиту. Водночас банки підвищили вимоги до застав, а великі банки посилили обмеження в кредитних угодах, особливо для великих підприємств.

https://ukr.segodnya.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
11.07.2025
Підстави та наслідки припинення громадянства України
Громадянство України може припинятися лише за визначеними законодавством підставами. Примусове набуття громадянами України, які проживають на ТОТ, громадянства росії, не визнається Україною та не є підставою для втрати українського громадянства. Громадянство України може припинятися лише за визначен...
11.07.2025
Перехід на чотириденний робочий тиждень можливий у мирні часи – Державна служба зайнятості
Поки що чотириденний робочий тиждень в Україні можливий у форматі локальних домовленостей. Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці – або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки, ухвалено спеціальний Зак...
10.07.2025
Мінагрополітики запускає проєкт HONOR: агрокооперація малих виробників
Взято курс на інтеграцію з європейським простором і Спільною аграрною політикою ЄС. Кооперативи – одна з перевірених європейських практик сталого розвитку сільських територій, яку ми прагнемо адаптувати до українських реалій. Більше за темою: Створення та реєстрація сільськогосподарськог...
Кращі матеріали