Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Кредити в Україні: банкіри готові пом'якшувати умови

Редакція

03.05.2018 166 0 0

Банки очікують пожвавлення кредитування як бізнесу, так і населення; найоптимістичніше банкіри дивляться на кредити для корпоративного сегмента

За результатами 2017 року ринок споживчого кредитування зріс на 40%. 2018 рік також очікується успішним. Найближчого року українські банки в цілому очікують зростання. Наприклад, на збільшення портфелів корпоративних кредитів розраховують 76% великих банкірів. Про це свідчать результати опитування, проведеного Національним банком України (НБУ).

У роздрібному сегменті пожвавлення кредитування прогнозують 69% опитаних Нацбанком банкірів. При цьому більшість банків сподівається на поліпшення якості кредитного портфеля і фізосіб, і бізнесу.

Зберігаються очікування подальшого припливу депозитів: на зростання вкладів населення розраховують 52% респондентів, коштів бізнесу – 65%.

У II кв. 2018-го банки очікують зростання попиту на кредити для бізнесу і приватних осіб. Найбільше – на споживчі кредити – 56%, гривневі – 62% і кредити малим і середнім підприємствам (МСП) – 62%.

Респонденти вказали на високу закредитованість бізнесу в цілому. Частка банків, які назвали високим боргове навантаження великих підприємств, збільшилася на 7 в.п., до 45%. Боргове навантаження на МСП розцінюється як невисоке. Кілька великих банків повідомили про значну, за їхніми оцінками, закредитованість домогосподарств.

Кредити для фізосіб

У I кв. стандарти споживчого та іпотечного кредитування майже не змінилися – про це повідомили близько 75% банків. Деякі великі гравці дещо підвищили стандарти кредитування населення через збільшення вартості ресурсів і балансових обмежень. Водночас чверть респондентів, переважно малі банки, продовжили пом'якшувати внутрішні нормативи і критерії відбору позичальників в споживчому кредитуванні.

На пом'якшення стандартів схвалення кредитів населенню найбільше вплинули посилення конкуренції як з банками, так і з небанківськими установами, економічне зростання і зниження інфляційних очікувань. Великі банки підвищили стандарти, пояснюючи це зростанням ризиків застави і погіршенням очікувань платоспроможності споживачів.

У I кв. рівень схвалення заявок на споживчі кредити збільшився, а на іпотеку – залишився незмінним. У споживчому сегменті пом'якшення кредитної політики великих банків сприяли зниження відсоткових ставок і збільшення термінів та розміру кредитів. Основними драйверами споживчого кредитування були зростання заощаджень домогосподарств, витрат на товари тривалого користування і поліпшення споживчих настроїв.

Банки очікують приросту попиту на споживчі та іпотечні кредити і в II кв. Крім того, в II кв. банки очікують пом'якшення умов кредитування в споживчому кредитуванні і незмінність – в іпотечному.

Як повідомлялося, українські банки пропонують рефінансування кредитів. Для погашення позики готові дати нову, на вигідніших умовах.

Кредити для бізнесу

У I кв. три чверті банків не змінювали стандарти кредитування в корпоративному сегменті. Деякі великі банки пом'якшили стандарти для МСП, короткострокових і гривневих кредитів. Основними факторами пом'якшення внутрішніх нормативів і критеріїв кредитної політики в корпоративному сегменті респонденти назвали конкуренцію з іншими банками, підвищення власної ліквідності і капіталізації (тобто грошей вільних у банків багато). Водночас негативні курсові очікування утримували їх від вагомішого пом'якшення стандартів.

У I кв. частка схвалених кредитних заявок МСП зросла у 22% респондентів. У сегменті кредитів великим підприємствам рівень схвалення заявок не змінився. На динаміку кредитування МСП в I кв. позитивно вплинули зниження банками відсоткових ставок і подовження термінів кредиту. Водночас банки підвищили вимоги до застав, а великі банки посилили обмеження в кредитних угодах, особливо для великих підприємств.

https://ukr.segodnya.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали