Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Кредитні ноти: що потрібно знати про такий фінансовий інструмент

29.11.2023 86 0 1

На початку червня Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку зареєструвала перший випуск кредитних нот. Непересічна подія, особливо під час війни, викликала великий інтерес з боку учасників ринків. Кому і в яких випадках може підійти цей фінансовий інструмент, які він має особливості та переваги, а також що робити, компаніям, які хочуть використовувати його у своїй діяльності? Про це розповів Голова Комісії Руслан Магомедов.

Кредитні ноти: що потрібно знати?

За своєю природою кредитні ноти представляють симбіоз двох фінансових інструментів: інструменту боргу та інструменту хеджування кредитного ризику. Власник має право на отримання виплат за борговим інструментом та викуп таких цінних паперів, якщо реалізується кредитний ризик. Якщо коротко, то кредитні ноти – це емісійний деривативний цінний папір.

Попри те, що в правовому полі кредитні ноти зʼявилися кілька років тому (01.07.2021 з набуттям чинності нової редакції Закону від 23.02.2006 № 3480-IV «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки»), реєстрація першого пробного випуску відбулася нещодавно. Логічним постає питання: чому так?

По-перше, має бути ініціатива безпосередньо самого емітента, який визначив цей інструмент цікавим для своєї діяльності. В травні до НКЦПФР звернулося ТОВ «МАРКЕТ КОНСАЛТ ПЛЮС» (емітент) з проханням розглянути можливість проведення пілотного проєкту з реєстрації випуску кредитних нот. Оскільки Комісія завжди підтримує розвиток та популяризацію нових фінансових інструментів, ми реалізували такий проєкт. Зареєстровано випуск кредитних нот серії А, до якого входить 334 тис. іменних відсоткових звичайних кредитних нот на загальну суму 334 млн грн, номінальною вартістю однієї кредитної ноти 1 тис грн. Відсоткова ставка передбачена у розмірі 5 % річних, термін обігу – 5 років.

По-друге, поява зараз на ринку нового інструменту має продемонструвати всім учасникам, що випускати нові інструменти можна та потрібно. Пріоритетом для нас є залучення в економіку України коштів іноземних інвесторів, а для них подібні інструменти є досить звичними. Наприклад, кредитні ноти досить часто використовуються в процесі проведення синтетичної сек’юритизації. Тож ми маємо запропонувати своєму інвестору широкий спектр інструментарію, який його зацікавить прийти на наш ринок та буде зрозумілим на всіх етапах взаємодії.

Природа кредитних нот та переваги

Кредитні ноти, дійсно, за своєю природою є цікавим та перспективним фінансовим інструментом. Особливої уваги вони заслуговують в умовах, коли є невизначеність або існування певних ризиків, повʼязаних з третьою стороною.

Перевагою кредитних нот, як і для будь-якого фінансового інструменту, є його відповідність очікуванням осіб, серед яких планується його використання. Якщо такі особи потребують хеджування кредитного ризику, то такий механізм для них буде дієвим та корисним.

Саме наявність у кредитних нот складової хеджування є головною особливістю цього інструменту. Спільним для всіх деривативів є те, що законом на сьогодні визначено загальний периметр для їх використання, який потім Комісія має висвітлити у своїх документах з урахуванням особливостей поточного стану розвитку ринків капіталу.

Оскільки такі інструменти з’явилися у процесі фінансового інжинірингу різноманітних моделей, існує безліч конфігурацій їх використання.

Що далі

Пілотний проєкт з реєстрації кредитних нот став першим важливим кроком, щоб напрацювати практичний досвід. За результатами його проведення ми виконаємо внутрішній аналіз, який включатиме наступне:

  • повторна оцінка всіх питань, що виникали всередині регулятора;
  • викладення типології моделей застосування даного інструменту з урахуванням специфіки потенційних емітентів.

Після цього ми плануємо розробити універсальний документ щодо процедури випуску, обігу та погашення таких цінних паперів.

Разом з тим ми вже сьогодні пропонує всім потенційним емітентам звертатися до Комісії, оскільки таким чином ми отримаємо зворотній зв’язок від ринку. А також зможемо допомогти їм, на початковому етапі структурування моделей, краще оцінити доцільність використання саме цього інструменту для їх діяльності.

До того ж, звертаю увагу, що є й інші інструменти, які передбаченні законом, але ще жодного разу поки не випускалися. Сподіваюсь, що в недалекому майбутню всі зможуть теж про них почути.

Інші інструменти та проєкти, що на часі

Комісія постійно працює над розвитком релевантних часу фінансових інструментів. Якщо ми говоримо про інструменти залучення коштів, які також можуть бути цікавими учасникам ринків, то це сек’юритизація. Це механізм рефінансування компаній через випуск цінних паперів різних класів, виплати за якими проводяться за рахунок наперед визначених активів.

Найчастіше цей механізм використовують банки для рефінансування іпотечних портфелів, що є дуже актуальним для нашої країни зараз у контексті нарощення обсягів іпотечного кредитування.

Крім того, Руслан Магомедов зазначив, що Комісія активно працює над такими проєктами як:

  • запровадження інвестиційних рахунків, що забезпечить залучення в економіку довгих грошей;
  • побудова ринку віртуальних активів на європейських нормах MiCA;
  • пенсійна реформа – велика соціальна реформа для громадян України, яка надасть ліквідність на ринках капіталу;
  • краудфандинг – механізм залучення коштів для МСБ в Україні замість залучення традиційних джерел фінансування,
  • фінансові інструменти (аграрні розписки, деривативні контракти, IPO, муніципальні облігації);
  • інфраструктура – побудова сучасної біржової торгівлі та клірингу на ринках капіталу за участі основних стейкхолдерів та міжнародник партнерів України;
  • фонди спільного інвестування – розширення потенціалу інстрменту прямих інвестицій в економіку України;
  • товарний ринок – розвиток організованого товарного ринку задля прозорого ціноутворення на українську продукцію (деревина, газ, нафта, зерно тощо),
  • євроінтеграція (UСITS та AIF, проєкти ESG, IORP) – є пріоритетом та орієнтиром у розвитку ринків капіталу.

НКЦПФР

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали