Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Корупція в Україні – 2024: результати опитування

27.01.2025

Українці вважають судову систему і митницю найбільш корумпованими сферами в Україні. Водночас масштаби політичної корупції, на їх думку, навіть вищі за повсякденну побутову. Втім, громадяни не дуже обізнані з тим, які функції і навіщо виконують НАБУ і ДБР, хоча і вважають, що завдяки цифровізації і переводу державних послуг онлайн корупційні прояви вдається зменшувати.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, коментуючи результати соціологічного дослідження «Корупція в Україні – 2024: розуміння, сприйняття, поширеність», презентованого 24 січня.

Українці вважають, що корупція посідає друге місце у топ-5 основних проблем України – у цьому переконані 80 % опитаних громадян і 76 % опитаних представників бізнесу. На думку опитаних, йдеться, здебільшого про політичну корупцію на найвищому рівні уряду і парламенту, корупцію у бізнесі у частині взаємовідносин з чиновниками, а також повсякденну побутову корупцію. Наприклад, при отриманні державних послуг у школах, лікарнях тощо.

«Водночас найбільш серйозною українці вважають саме політичну корупцію – про це заявили 80 % опитаного населення і 76 % опитаних представників бізнесу. На другому місці корупція у взаємовідносинах з чиновниками. Про це заявили 48 % опитаного населення і 61% опитаних представників бізнесу. А от корупція на побутовому рівні на останньому місці. Хоча про неї говорить 47 % опитаного населення і 19 % опитаних представників бізнесу», – зауважила Шуляк.

Вона додала, що, згідно з результатами дослідження, топ-5 сфер, де корупція є найбільш поширеною населення вважає судову систему, митницю, прикордонний контроль, переміщення з підконтрольних Україні територій на ТОТ і назад, а також гуманітарну допомогу.

Відтак, найбільш пріоритетним для населення залишається очищення від корупції судової системи. Зокрема, у тому, що стосується виконання судових рішень. Причому на необхідності цього зараз наголошують навіть більше українців, ніж у 2021 році. Тоді це було 42 %, зараз – 47 %. У свою чергу для підприємців, наголосила Шуляк, пріоритетним є очищення від корупційних проявів митниці. У 2021 році на цьому наголошували 55 % опитаних представників бізнесу, а зараз – 60 %.

При цьому парламентарка зауважила – за результатами дев’ятого муніципального опитування IRI «Рейтинги міст України», у топі міст з найвищим рівнем корупції на сьогодні Одеса, Дніпро і Чернівці. Натомість в кінці антирейтингу Чернігів, Суми і Луцьк. Найбільш корупційними сферами залишаються медичні і освітні заклади. Щоправда, саме у цих сферах протягом останні 5 років відбулися позитивні зрушення. Сфери, де за цей період часу покращення не відбулося – міська влада, суди і прокуратура.

Як свідчать результати презентованого 24 січня дослідження, головним антикорупційним органом переважна більшість вважає Національну поліцію України. Водночас, наголосила Шуляк, тільки 8 % населення знає про те, що в Україні працює Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Державне бюро розслідувань (ДБР) і обізнане у тому, що вони роблять. У середньому, зауважила Шуляк, 40 % українців не мають чіткого уявлення, що роблять ці органи, водночас, серед опитаних у сфері бізнесу ступінь такого незнання дещо нижчий – у межах 16 %.

«Втім, у населення суттєво зростає обізнаність щодо електронних сервісів з надання державних послуг онлайн. Їх впровадження як і загалом, цифровізація сфери державних послуг – потужний антикорупційний інструмент, оскільки мінімізує участь у прийнятті рішень чиновників. Як свідчать презентовані сьогодні результати, середній рівень обізнаності населення складає більше ніж 36 %. Тоді як рік тому це було 29 %». Зокрема, все більше українців звертаються до можливостей державної програми «єВідновлення», яка максимально цифровізована і прозора», – повідомила Шуляк.

Вона також додала, що обізнаність бізнесу щодо електронних сервісів з надання державних послуг онлайн є навіть вищою за населення. Показник «достатньої обізнаності» сьогодні становить 59,9 %, при тому що у  2023 році він становив 57,2 %.

«Дуже показовий приклад цього – Єдина гержавна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Коли вона запускалась чотири роки назад, отримання дозволів, витягів тощо у електронному вигляді – без паперової тяганини і участі чиновників у прийнятті рішень, здавалося ринку чимось взагалі неможливим. Водночас зараз користування ЄДЕССБ – звична річ, бізнес максимально пристосувався і навіть не уявляє, як можна по іншому. Відтак, і рівень корупційних проявів завдяки ній суттєво знизився», – підкреслила Шуляк.

Вона також зауважила, що у певних сферах у боротьбі з корупцією за останні 5 років відбулися позитивні зрушення. Так, у сфері медичних послуг у 2019 році стикалися з корупційними проявами 31 % опитаних. Натомість у 2024 році – 19 %. У сфері освіти – 17% у 2019 році і 8 % у поточному. У діяльності поліції – 8 % у 2019 році та 6 % у поточному.

«Треба розуміти, що  у деяких сферах, якщо дивитись на результати дослідження, рівень корупції допоки, на жаль, не змінився. Так у діяльності реєстраційних і дозвільних інституціях він і 5 років назад і зараз складає 3 %. Такі ж цифри для корупційних проявів з боку міської влади, податкових і митних органів, а також прокуратури і судів», – резюмувала нардепка.

«Слуга Народу»


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
25.07.2025
НБУ залишив облікову ставку на рівні 15,5 %
Правління НБУ ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 15,5 %. Це підтримає стійкість валютного ринку та контрольованість інфляційних очікувань, що сприятиме подальшому послабленню цінового тиску. НБУ зберігатиме достатньо жорсткі монетарні умови стільки, скільки буде потрібно, щоб забезпе...
25.07.2025
Нові підходи до праці жінок та зарахування їх стажу в умовах війни
Внаслідок оновлення законодавства та зміни підходів у сфері праці, спричинених повномасштабною війною, в Україні зростає кількість жінок, які подаються на вакансії в галузях, де традиційно переважали чоловіки. Йдеться, зокрема, про важку промисловість, логістику, будівництво та технічні спеціальност...
24.07.2025
Банки очікують зростання кредитного портфелю: результати опитування
Банки зберегли оптимізм стосовно зростання кредитних портфелів бізнесу та населення і вперше за рік очікують поліпшення якості позик. Про це свідчать результати щоквартального опитування про умови банківського кредитування. Більше за темою: Позика за кредитною лінією та дисконтування Доступні кред...
Кращі матеріали