Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Якими в Україні будуть портові збори

31.10.2017

Міністерство інфраструктури (МІУ) 26 жовтня в Одесі презентувало нову методику розрахунку портових зборів в Україні.

Що пропонує нова методика?

Основне нововведення представленої методики - формульний підхід до встановлення ставок портових зборів.

Згідно з пропозицією міністерства, ставка повинна формуватися з урахуванням операційних витрат на обслуговування суден (OPEX). А також включати суму капітальних інвестицій в портову інфраструктуру (CAPEX) з урахуванням коефіцієнта прибутку.

Також розмір ставки буде залежати від суднообігу в кожному конкретному порту в розрахунку на валову місткість суден (GT). Таким чином, збільшення вантажопотоку, а значить - GT, буде призводити до зниження ставок портових зборів.

МІУ пропонує затверджувати ставки на 5 років з щорічним переглядом. Поки що анонсовано зниження ставок портових зборів з 2018 року до 20%. Однак ніяких проектів рішень, в яких прописана ця норма, поки немає.

Зараз ставки портових зборів встановлюються МІУ на основі розрахунків держпідприємства ДП "Науково-дослідний проектно-конструкторський інститут морського флоту України" (УкрНДІМФ).

Сьогодні діють ставки зборів, встановлені наказом МІУ №316 від травня 2013 року зі змінами.

У світі практикується кілька підходів до встановлення ставок портових зборів:

    1. Підхід "Витрати плюс", коли ставки встановлюється на основі середніх, змінних або граничних витрат.

    2. Комерційний підхід, коли ставки встановлюються на основі аналізу ставок в портах-конкурентах, щоб переманити до себе вантажопотоки.

    3. Адвалорний підхід - ставка встановлюється у відсотках від вартості вантажу.

МІУ пішло по шляху найбільш вживаною в світі методики - підходу "Витрати плюс". Ставки зборів в українських портах повинні складатися з операційних та інвестиційних витрат з урахуванням обсягу перевалки.

Яка вартість заходу судна в українських портах?

Витрати на захід судна в порт називають дісбурсмент. В Україні дісбурсмент є одним з найвищих в світі.

По-перше, це робить неконкурентоспроможними українські порти. Чим вище вартість заходу судна, тим менше обсяг перевалки вантажів. А значить - менше грошей зароблять українські порти, портові оператори, залізничні та автомобільні перевозчкі.

Але головне, що висока вартість обслуговування судна віддає перевагу конкурентам українських виробників з інших країн.

Для прикладу, за даними International Seaborne Market, захід судна в Миколаївський порт судна вантажопідйомністю 27,5 тис. Тонн обійдеться в $ 100-120 тис. А вартість обслуговування судна такий же вантажопідйомності в порту Роттердама (Голландія) обійдеться $ 35-36 тис., Або в три рази дешевше.

Портові витрати можна поділити на дві частини.

Перша - вартість обробки вантажу. Кошти за ці послуги стягуються стівідорними компаніями - компаніями, які займаються перевалкою вантажів. Ціна на ці послуги є відносно ринкової, так як значна частина стивідорних компаній в Україні - приватні.

Друга складова - портові збори, встановлені державним регулятором. В даному випадку - МІУ. Залежно від порту, виду вантажу і тоннажу судна, вони становлять від 20 до 50 відсотків вартості суднозаходу в українські порти.

В Україні діють сім основних портових збору: корабельний, маяковий, причальний, канальний, якірний, санітарний і адміністративний.

Маяковий збір сплачується держпідприємству "Держгідрографія", адміністративний - в державний бюджет. Всі інші стягуються на користь держпідприємства "Адміністрація морських портів України" (АМПУ).

Детальніше: https://biz.censor.net.ua/resonance/3...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
17.07.2025
Чи потрібно реєструвати в Держреєстрі право власності на майно, набутого до 2013 року
З 1 січня 2013 року в Україні запрацював Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (ДРРП). Він замінив собою попередні реєстри прав на нерухомість (Реєстр прав власності на нерухоме майно та паперові реєстрові книги та реєстраційні справи БТІ). Щоб повноцінно користуватися державними електронн...
16.07.2025
Бізнес і представники Уряду підписали Хартію стійкості людського капіталу
Підписано Хартію стійкості людського капіталу (HCR) – це флагманська ініціатива, покликана об’єднати бізнес, уряд, громадянське суспільство та міжнародних партнерів навколо відновлення й підтримки людського капіталу в Україні. Під час Ukraine Recovery Conference 2025 у Римі Мінекономіки ...
15.07.2025
Судова процедура ліквідації банкрута
Розглянемо, що таке банкрутство, як боржник визнається банкрутом, як відкривається ліквідаційна процедура тощо. Визнання боржника банкрутом – це не лише правовий статус, а й старт складного процесу ліквідації. Ключову роль у цьому процесі відіграє ліквідатор, обраний з числа арбітражних керуюч...
Кращі матеріали