Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як вижити українському бізнесу без «1С»

Редакція

05.05.2017 214 0 0

Бухгалтерів попереджають експерти, що альтернативи є, однак перехід може бути повільним і дуже складним.

Після заяви СБУ про те, що РНБО внесла програмні продукти «1С» в санкційний список, а компанія «Єврософтпром» (український правовласник софта «1С: Підприємство») публічно спростувала цю інформацію, бухгалтери і керівники українських підприємств стали жваво обговорювати можливі варіанти дій на випадок, якщо це все-таки станеться. Адже зазначені програми використовуються здебільшого українських підприємств, особливо малих і середніх. Експерти розповіли про можливі альтернативи.

У вересні 2015 року президентським указом (№549) був затверджений перелік юридичних і фізичних осіб РФ, проти яких Україна ввела санкції. У тому ж переліку перелічено, в числі іншого, програмні продукти російського виробництва (наприклад, антивірус Лабораторії Касперського), і серед них немає програм «1С». Останнє оновлення переліку відбулося 30 листопада минулого року.

Труднощі переходу

За даними ДП «Єврософтпром«, в Україні програмними продуктами «1С: Підприємство» користується близько 300 тис. компаній. Це система класу ERP (Enterprise Resource Planning — управління ресурсами підприємства), тобто корпоративна інформаційна система для автоматизації планування, обліку, контролю і аналізу всіх основних бізнес-процесів і вирішення бізнес-завдань підприємства в цілому. Вона складається з різних модулів, наприклад, бухгалтерський і податковий облік, управління складом, транспортом і т. п.

Впровадження будь ERP-системи займає як мінімум кілька місяців, а в разі автоматизації великих підприємств — до 1 року.

Відповідно, процес міграції також потребує часу. Адже не можна разом зупинити оформлення сотень документів (актів, рахунків, накладних тощо), які видаються щодня.

Тому навіть якщо щось заборонять, це не станеться відразу. Перехід на нову систему буде тривалим і якийсь час системи (стара і нова) будуть працювати паралельно.

До того ж, як розповіли в Бухгалтерському бюро «Стандарт», просування програми «1С» відбулося на державному рівні і її зникнення потягне за собою в першу чергу збій у роботі ГФС.

Конкурентною перевагою програм 1С є їх заточенность під ще радянські стандарти бухобліку, які за великим рахунком, мало змінилися в багатьох країнах СНД. Тому велика частина необхідних оновлень ПО пов'язана не стільки з програмним продуктом, скільки з оновленням законодавства.

Практично 80% малого бізнесу використовує 1С. Є аналогічні українські розробки, але вони програють в масштабі застосування. Зате у великому українському бізнесі взагалі немає програм 1С. Тут використовуються закордонні рішення від SAP, Oracle або Microsoft, IBM або тієї ж Charisma від TotalSoft.

Наприклад, компанії Укроборонпрому, використовують імпортний софт SAP вартістю від 1 млн доларів. Таке надійно захищене і містить в собі передовий досвід іноземного менеджменту підприємством.

Хоч великі компанії і впроваджують SAP, але стикаються з тим, що там немає модулів, які враховують особливості українського бухобліку. «І за фактом, спробувавши ці іноземні модулі доопрацювати, замовники стали використовувати паралельно систему 1С для бухобліку та складання податкової звітності. А сама система SAP використовується для подачі міжнародної звітності та управління підприємством», — пояснив фахівець.

Однак експерт закликає пам'ятати, що це комерційний софт з закритим кодом, тому при серйозній поломці або необхідність суттєвого оновлення можуть бути проблеми, якщо не виявиться зв'язку і техпідтримки з боку офіційного розробника програми.

Експерти кажуть, що саме відносна стабільність бухобліку призвела до того, що багато підприємств звикли користуватися 1С. Але існує велика кількість альтернативних варіантів софту. І перехід на нього не так складний, як може здатися на перший погляд.

На що міняти

Фактично, як розповів Кифяк, є три переваги програм 1С. Перше — вартість. Вона стартує від кількох тисяч гривень (коробкова версія, яка потребує додаткового налаштування фахівцями, що коштує великих грошей) і може коливатися до декількох десятків, а то й сотень тисяч гривень (все залежить від масштабу компанії).

Друге — швидкі оновлення. Швидко оновлюється, так як готувати оновлення продукту починають паралельно з прийняттям змін в українське законодавство. Для цього є штат юристів і бухгалтерів. У інших компаній підготовка оновлень займає приблизно тиждень після прийняття чергового нормативу.

Третє — мову. Інтерфейс може бути українською або російською мовою, але часто спілкування з розробниками програми доводиться вести англійською, що не всім зручно.

ПО повинне бути готове до можливих галузевим змін. І компанія, яка має намір відмовитися від 1С, витратить не один місяць тільки для того, щоб вибрати найбільш підходящий варіант.

Стратегічні підприємства будуть переходити, швидше за все, на продукти SAP, Oracle або їм подібних. Адже сучасний софт допомагає структурувати роботу підприємства, що позначається на ефективності виробництва. І чим краще софт, тим краще результат.

Але заплатити 1 млн доларів за SAP або 50-80 тис. євро (мінімальний пакет Charisma від TotalSoft) може тільки великий чи середній бізнес. Для вітчизняного МСБ дорогою може виявитися і українська розробка IT-Enterprise, яка стоїть на рівні імпортних аналогів, оскільки розрахована на середній і великий бізнес.

 Для малого бізнесу можна порадити турецького розробника Logo, який орієнтується на малий бізнес. Функціонал там обмежений, але для МСБ багато і не треба. Така програма буде коштувати менше 50 тис. євро. Існують більш дешеві варіанти програм, але, судячи за відгуками бухгалтерів, вони не можуть стати гідною альтернативою.

Джерело: http://hyser.com.ua/business_and_fina...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали