Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як виконувати новий валютний закон і не отримувати пеню

11.02.2019 476 0 0



Українському бізнесу суттєво спростили проведення розрахунків за зовнішньоекономічними розрахунками новим валютним законом, який набрав чинності 7 лютого. Терміни розрахунків продовжили з 180 до 365 днів. Правила стосуються не тільки товарів і послуг, але і прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав, призначених для продажу.

1. Коли починається відлік встановлених термінів за здійснення розрахунків за експортовані товари та послуги?

Відповідно до частини 2 статті 13 закону, термін виплати заборгованості по експортних операцій обчислюється з дня:

  • митного оформлення продукції, що експортується;
  • оформлення в письмовій формі (в паперовому або електронному вигляді) акта, рахунки (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує надання робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та/або інших немайнових прав.

Суб'єктам господарювання варто звернути увагу і враховувати, що обчислення строків розрахунків з експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та/або інших немайнових прав за новим законом буде здійснюватися не тільки на підставі акта або іншого документа, що посвідчує їх надання, а й на підставі виставленого рахунки (інвойсу).

2. Чи передбачені законодавством фінансові санкції за порушення граничних строків розрахунків за здійснення експортно-імпортних операцій з товарами і послугами?

За інформацією, наданою на сайті ДФС, фінансові санкції за порушення резидентами граничних термінів розрахунків залишаються незмінними. Частина 5 статті 13 закону передбачає, що дане порушення тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неотриманих коштів за договором. Однак, санкції у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення строків розрахунків скасовуються.

Зокрема, загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неотриманих коштів за контрактом.

Однак, не виключається ризик нарахування ДФС штрафної санкції для юридичних осіб в розмірі до 100% операції, проведеної з порушенням валютного законодавства, встановленої статтею 14 закону, в разі порушення термінів розрахунків. З цього приводу слід очікувати додаткових офіційних роз'яснень.

3. Яким чином розраховується пеня за умови здійснення експорту товарів і послуг до дати введення в силу нового валютного законодавства?

У разі не настання 180-денного строку розрахунків за операціями з експорту товарів, страхових і транспортних послуг (відповідно до старого валютним законодавством) до 7 лютого, в таких операціях застосовуються граничні строки, визначені законом, тобто, 365 днів.

Наприклад, якщо компанія здійснює операції з експорту транспортних послуг та оформлення акту відбулося 1 вересня 2018, то граничний термін розрахунків буде встановлюватися не 1 березня 2019, а рівно через рік - 31 серпня 2019 року.

У той же час, дія закону не має ретроспективної дії, таким чином, якщо граничні терміни розрахунків за операціями з експорту товарів, страхових і транспортних послуг були порушені до 7 лютого, терміни і відповідальність до такого порушення застосовується відповідно до вимог, передбачених старим законодавством (для таких операцій зберігається 180-денний термін).

Більш того, нове обмеження строків розрахунків стосується операцій з експорту послуг, відмінних від страхових і транспортних, а також операцій з експорту прав інтелектуальної власності та/або інших немайнових прав, якщо акт, інвойс або інший документ, що засвідчує здійснення даної операції, було оформлено з дати вступу в силу закону, тобто з/після 7 лютого 2019 року.

Наприклад, якщо інвойс за надання консультаційних послуг нерезиденту був виставлений 6 лютого 2019, або раніше, передбачені законом обмеження щодо термінів розрахунків не будуть поширюватися на таку операцію.

http://ubr.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали