Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як уберегти гроші підприємства в умовах «банкопаду»

В Україні триває «банкопад». За період з початку 2014 року Національний банк України ліквідував 71 банк, в 7 введена тимчасова адміністрація, і, на жаль, ця тенденція продовжуватиметься. На сьогоднішній день на фінансовому ринку України залишилося працювати трохи більше 100 банків.

При цьому, якщо для фізичних осіб відшкодування від втрати коштів через банкрутство, ліквідацію банків в нашій країні гарантується Фондом гарантування вкладів (далі - Фонд) в межах 200 тис. гривень на одного вкладника, то втрачені кошти юридичних осіб і коштів підприємців вам, як правило, вже ніхто не компенсує.

Якщо банк, в якому знаходилися ваші гроші, «лопнув», то су'єкт господарювання може або судиться з банком, або написати заяву на ім'я уповноваженої особи Фонду про повернення його грошей і чекати. Порядок і процедура подачі вимог кредиторів, в тому числі юридичних осіб та підприємців розписаний в Законі України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 р № 4452-VI.

Але скажемо відверто – це навряд чи вже допоможе повернути гроші підприємства, тому що в першу чергу компенсуються вклади фізичних осіб, а кошти юридичних осіб і підприємців - лише після продажу майна ліквідованого банку (якщо таке залишилося).

Що ж робити підприємству і підприємцю - фізособі, щоб убезпечити свої гроші у випадку банкрутства банку? - Прочитайте наші рекомендації. Вони вам допоможуть мінімізувати ризики втрати коштів від «банкопаду».

Зауважимо, що основна частина наших рекомендацій дійсна тільки до моменту введення в «хворий» банк тимчасової адміністрації Фонду.

Отже, поради від фахівців Uteka – як уберегти гроші підприємства в умовах «банкопаду»:

1 порада. Тримайте гроші в різних банках

Актуальною в даному випадку є народне прислів'я про те, що яйця найкраще тримати e різних кошиках. Тобто, відкрити кілька поточних рахунків в різних банках. Кількість поточних рахунків підприємств на даний момент не обмежена жодними нормативними документами. Це дозволить у разі погіршення ситуації з одним банком відносно безболісно перевести свої грошові потоки на інший банк.

2 порада. Використовуйте корпоративні платіжні картки

Є сенс в одному банку відкрити звичайний поточний рахунок і поточний рахунок з використанням корпоративних платіжних карток. Як правило, банкрутство банку настає не відразу, а йому передує «хвороба» банку: затримка платежів і надходжень на ваші рахунки, лімітування ваших платежів, несвоєчасне повернення депозитів, затримка виплати відсотків за депозитами тощо. У цьому випадку під час фінансових проблем банку у вас буде можливість зняття коштів з корпоративної платіжної картки через торгову мережу, POS-термінали, банкомати. Крім того, можна перевести свої гроші зі звичайного поточного рахунку на поточний рахунок з використанням корпоративної картки і знімати кошти вже з «карткового» рахунку. Кожна платіжна картка має добовий ліміт на зняття коштів.

Корисно також знати, до чого прив'язаний цей ліміт: до поточного рахунку або до картки. Наприклад, якщо до картки – то за наявності декількох карток (основної та додаткових), прив'язаних до одного поточного рахунку з встановленим добовим лімітом на зняття коштів, ваші шанси на успішне зняття коштів зростають в рази.

3 порада. Максимально використовуйте свої грошові потоки

Не варто зберігати значні суми грошей в одному банку на одному поточному рахунку. Успішні підприємства намагаються працювати з надходження коштів на поточний рахунок. Тобто, ви знаєте, що сьогодні вам на рахунок повинна надійти певна сума грошей – намагайтеся максимально цю суму до кінця операційного часу в банку використати (на зарплату, сплатити податки, оплатити послуги, матеріали, роботи і т. ін.) з таким розрахунком, щоб на кінець дня ваш залишок був наближений до 0.

4 порада. В умовах кризи державні банки надійніше приватних.

Якщо у вас накопичується певна сума грошей, яка в короткостроковій перспективі вам не потрібна, розміщуйте її на терміновому депозиті в державному банку. Такими в Україні є «Укрексімбанк», «Укргазбанк», «Ощадбанк». В даному випадку гарантом ваших коштівбудуть держава і, крім того, ви ще будете отримувати процентні доходи від розміщених коштів.

5 порада. Страхуйте свої кошти від банкрутства банку

Також значущим інструментом є добровільне страхування залишків своїх коштів від банкрутства, ліквідації банків і інших форс-мажорних випадків. Цим методом в нашій країні користуються одиниці, проте він дуже поширений на Заході. В Україні безліч страхових компаній, які пропонують цей вид страхування. Так що страхуйтеся - і спіть спокійно.

6 порада. Намагайтеся завжди тримати руку на «пульсі»

Пам'ятайте, що порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. Тому намагайтеся завжди тримати руку на «пульсі» банку: вивчіть історію банку; оцініть, чи зможуть акціонери підтримати банк у разі проблем; намагайтеся не рідше одного-двох разів на місяць особисто відвідувати фінансову установу, читайте відгуки про нього, стежте за тим – чи своєчасно «йдуть» гроші з ваших рахунків і надходять на них, чи немає обмежень за платежами, які відсоткові ставки за депозитами, чи повертають їх своєчасно, чи вчасно платять відсотки за депозитами. І якщо вас щось починає бентежити – це сигнал, що у банку можуть бути проблеми і вам пора діяти.

1 из 1

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали