Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як протидіяти рейдерським атакам на бізнес: дієві поради

18.09.2019 459 0 0


Щоб не стати потенційною жертвою рейдерських посягань, слід подбати про профілактику захоплення, тобто максимальне запобігання можливим ризикам. Зокрема, низку доволі простих, але справді ефективних запобіжних заходів проти захоплення підприємства можуть реалізувати органи управління підприємством, зокрема акціонери та учасники, що входять до органів управління. Тож, що потрібно робити, аби не допустити рейдерства?

Кроки на випередження

Варто заздалегідь вдатися до кількох важливих кроків на випередження. Хоча вони й не гарантують захисту на 100%, але можуть істотно ускладнити плани потенційних рейдерів чи осіб, які перебувають з ними у змові. Нерідко такі заходи, коли про них стає відомо загарбникам, відбивають у них бажання розпочинати рейдерську атаку. А отже, ймовірність збереження законних прав на підприємство і його активи значно підвищується.

Усунення слабких місць

Підприємство повинно заздалегідь визначити свої найуразливіші сторони. Залежно від організаційно-правової форми це може бути розпорошеність пакета акцій, протиріччя між топменеджерами і власниками (ключовими акціонерами), внутрішні конфлікти тощо. На користь рейдерам може піти й наявність компромату на керівників або власників підприємства, некерована кредиторська заборгованість, неефективне використання і доступність належних підприємству земельних ділянок та інших нерухомих об’єктів, незареєстрований товарний знак тощо.

Створення системи захисту корпоративних документів та інформації

Необхідно оптимізувати основні документи підприємства. Це дасть можливість мінімізувати інструменти рейдерів щодо перехоплення корпоративного контролю. Оригінали установчих, фінансових та інших важливих документів мають зберігатися у важкодоступних для рейдерів місцях, що унеможливить заволодіння ними та підроблення. Керівники підприємства та його власники за жодних обставин не повинні підписувати порожні аркуші, не прочитані тексти договорів та будь-які інші документи, зміст яких є незрозумілим або неоднозначним, інакше є ризик добровільного позбавлення права власності на підприємство чи його активи.

Створення дублікатів статутних та інших важливих документів підприємства

Не зайвим буде і створення так званого тривожного пакета, що має бути підготовлений завчасно на випадок виникнення загрози захоплення й зберігатися в надійному місці. Тривожний пакет формується з мінімуму документів, що їх необхідно буде пред’явити в державні та правоохоронні органи у випадку раптового нападу й захоплення підприємства. Такий пакет потрібно постійно оновлювати в разі відповідних змін. Це дасть змогу в разі рейдерського захоплення підприємства зберегти його дієздатність та вжити необхідних правових заходів протидії й мінімізувати втрати.

Робота з контрагентами та партнерами

Хоч би якими давніми чи дружніми були відносини з партнерами чи контрагентами, абсолютно довіряти їм не варто. А от періодично переглядати й аналізувати відносини з ними – дуже корисно. Хапкі на руку партнери можуть штучно створити борги, а далі все буде розвиватися за загальновідомими рейдерським схемами. Грамотне супроводження угод, контроль боргового навантаження й кредиторської заборгованості дадуть можливість уникнути більшості проблем.

Моніторинг зовнішніх загроз

Для профілактики рейдерського захоплення корисно проводити постійний моніторинг зовнішнього інформаційного поля. Сюди входить аналіз місця підприємства на ринку, поточних тенденцій щодо злиття і поглинання підприємств у конкретній галузі, виявлення потенційних рейдерів. Крім того, обов’язково слід доручити відповідальним працівникам підприємства постійний моніторинг інформації в реєстрі прав власності.

Юридичний супровід підприємства

Під час рейдерського захоплення без допомоги кваліфікованого юриста не обійтися, особливо якщо недружнє поглинання супроводжується діями силовиків (обшуки й вилучення документів). З позиції законодавства підприємець від подібних сценаріїв майже не захищений. Компетентний фахівець допоможе оперативно вибудувати тактику дій і протистояти як рейдерам, так і їхнім помічникам у погонах. Також варто звернути увагу на систему фізичної й технічної охорони підприємства та його важливих об’єктів, за можливості вживати заходи захисту й економічної розвідки в межах законодавства, щоб бути обізнаним щодо справ партнерів, контрагентів і конкурентів.

Ведення прозорої діяльності

Господарська діяльність підприємства має провадитися за законами і правилами ділового обігу, тоді протистояти рейдерам буде набагато легше. Підприємство повинно бути максимально публічним. Це зазвичай значно ускладнює його рейдерське захоплення.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали