Як приватизувати земельні ділянки з одним цільовим призначенням
12.12.2016 4462 0 0
Українці віддавна керувалися принципом – що більше землі, то краще. Можуть обробити її, не можуть – а мати бодай кілька гектарів «зобов`язаний» кожен. Втім, якщо ще кілька років тому багато землі просто чорніло, адже її ніхто не обробляв, то нині таких наділів на Буковині дедалі меншає. Ба більше – у деяких селах і не залишилося неприватизованих ділянок. Хоча приватизувати власну земельну ділянку вдається не всім.
За кожним видом використання ділянку можна приватизувати лише один раз. Тобто якщо людина приватизувала її для ведення ОСГ, вона не може повторно приватизувати інший наділ для цієї ж мети.
У межах населеного пункту землями, в тому числі і сільськогосподарського призначення, розпоряджається сільська рада. Відповідно, вона і надає дозвіл на приватизацію. За межами населеного пункту, але в межах адмінодиниці територіальної громади, землями розпоряджається Держгеокадастр. І приватизація ділянки за межами населеного пункту – більш тривала процедура.
Орган місцевого самоврядування повинен дати позицію на те, що дана земельна ділянка перебуває за межами населеного пункту і може бути передана у власність певної особи.
Крім того, приватизована земельна ділянка не може бути більшого розміру, аніж це передбачено Кодексом, проте може бути меншого розміру. Це поширена практика. Площа конкретної земельної ділянки, що приватизується, залежатиме від наявності вільних земель, призначених для передачі у власність громадянам України, та інших факторів. Якщо людина приватизувала ділянку для ведення ОСГ площею 1 гектар, то вважають, що вона використала своє право приватизації, хоча й максимальний розмір ділянки для ОСГ – 2 гектари.
За кожним видом використання особа може приватизувати земельну ділянку лише один раз
Вихід – змінити цільове призначення однієї із ділянок
Ситуація з приватизацією двох ділянок із одним призначенням не безнадійна. Вихід є, і не один.
По-перше, людина може приватизувати одну із них, а іншу або взяти в оренду, - каже О. Редько. – По-друге, проблемну ділянку може приватизувати інший член сім’ї. І по-третє, можна змінити цільове призначення однієї з ділянок і приватизувати її.
Що стосується земель за межами населеного пункту, то змінити цільове призначення ділянки сільгосппризначення можна за умови, якщо є розроблена містобудівна документація. Якщо її немає, то змінювати цільове призначення ділянки не дозволять. Спочатку потрібно розробити містобудівну документацію, тобто з`ясувати, що і де буде розміщено, затвердити, змінити межі населеного пункту.
Це тривала процедура. Якщо сільська рада хоче і має гроші, то може замовити її у приватних архітекторів. Напевно можна сказати, що ділянку за межами населеного пункту не дозволять використовувати під будівництво житла. Хоча все потрібно погоджувати з відділом архітектури району.
Можна вчинити інакше – приватизувати ділянку для ведення ОСГ за межами населеного пункту, а змінити цільове призначення ділянки у межах населеного пункту і приватизувати її. Якщо є генплан населеного пункту, то буде простіше.
Наприклад, якщо ділянка в межах населеного пункту має 50 соток, то можна змінити цільове призначення землі з ОСГ під будівництво житлового будинку – це максимум 25 соток. Тоді людина приватизує тільки 25 соток, а через деякий час зможе «доприватизувати» і решту ділянки на себе. Містобудівна документація теж повинна цьому відповідати. Бо якщо ділянка там, де немає будинків, змінити її цільове призначення під будівництво ніхто не дозволить. Варто пам’ятати, що мова йде про зміну цільового призначення земель для ведення особистого селянського господарства. Якщо говорити про паї, то їхнє цільове призначення змінити не можна.
Джерело: https://pogliad.ua/
Коментарі до матеріалу