Як скасування 367 регуляторних норм позначиться на бізнесі
29.11.2016 150 0 0
Як на український бізнес вплине скасування сотень застарілих норм, а також чи обіцяють економічну вигоду озвучені Міністерством економіки ініціативи.
Подарунок аграріям
Серед дійсно важливих рішень в Офісі ефективного регулювання виділяють, зокрема, пропозицію уряду дозволити змішування зерна різних класів, підкреслюючи, що це дозволить агрокомпаніям економити на логістиці близько 15%. Згідно діючим стандартам, компанії повинні дотримуватися норму щодо приймання, зберігання та відвантаження зерна різних класів в окремих ємностях, а при відправці на експорт зерно вже має відповідати іншим категоріям.
Кабмін, у свою чергу, підтримав ініціативу зернового бізнесу дозволити компаніям за бажанням формувати експортні партії, змішуючи різні класи зерна. "Важливо розуміти, що змішування зерна не стане обов'язковою вимогою, а буде застосовуватися лише за наявності вільних місткостей для зберігання і технічної можливості елеваторів. Обговорюваний проект змін передбачає змішування зерна на припортових терміналах і при відвантаженні з лінійних елеваторів безпосередньо за кордон (наприклад, ж/д транспортом на DAF)", — підкреслює Ірина Душник, експерт комітету зернових та олійних культур Європейської бізнес асоціації.
Ще один аргумент за перегляд цього застарілого акта — українські стандарти не відповідають міжнародній класифікації зерна. А Україні, як важливого гравця на міжнародній зерновій арені, необхідно орієнтуватися на покупця. По-перше, із-за заборони на змішування зерна ємності для його зберігання та перевезення всередині країни використовуються неефективно і простоюють напівпорожніми. По-друге, навіть зараз для будь-якого експортного контракту не обійтися без поліпшених показників якості, які можна отримати шляхом змішування.
Телеком-дерегуляція
Ще одне рішення, яке, на думку в тому числі Мінекономіки, буде відчутним позитивним сигналом для бізнесу, — це прийняті зміни для телеком-операторів. Раніше встановлення телекомунікаційних вишок, які розміщуються на дахах або трубах і які можна легко монтувати і демонтувати, вимагала оформлення такого ж пакету документів, як і для повноцінного будівництва. "Для нас це означало оформлення декларації про початок будівельних робіт та декларації про їх завершення. Це займало близько місяця додаткового часу при установці кожного об'єкта зв'язку. У місті таких вишок може бути від декількох десятків до декількох сотень, і по кожній потрібен був весь пакет документів для будівництва", — розповідають у Vodafone Україна, підкреслюючи, що зміни особливо актуальні в період активного розвитку мережі 3G в Україні.
Такі зміни навряд чи вплинуть на вартість мобільного зв'язку, але її якість повинна покращуватися. Крім того, тривале оформлення документів для встановлення телекомунікаційної вишки несло також корупційні ризики.
При цьому важливо, щоб зазначені зміни були відображені і в інших нормативних актах. Наприклад, як зазначають у Vodafone, декларація про введення в експлуатацію входить в пакет документів, без яких районна електромережа не видасть дозволу на підключення електроживлення.
Що ж стосується перегляду ставок оренди для розміщення таких вишок на дахах державних будівель, Vodafone кажуть, що раніше не розглядали такий варіант з-за високої вартості, а шукали більш дешеві майданчики. Істотне зниження оренди (а в Мінекономіки розраховують, що вартість може впасти з 40% до 18% від оцінки переданого в оренду майна) змістить пріоритети при виборі майданчика для розміщення обладнання.
Вартість землі
Зміни, ухвалені Кабміном, дозволять розпочати роботу щодо забезпечення автоматизації розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Це дозволить уникнути заниження чиновниками вручну грошової оцінки земельних ділянок. А оскільки нормативна грошова оцінка використовується для розрахунку земельного податку та орендної плати, місцеві бюджети раніше недоотримували дохід, якщо заниження вартості земельних ділянок для своїх мало місце. Підприємства, які користувалися корупційною схемою, щоб отримати землю за меншою вартістю, втратять таку конкурентну перевагу.
Автоматизований розрахунок дозволить отримувати оцінку земельної ділянки не протягом трьох днів, а в лічені хвилини. Крім того, інформацію про нормативну грошову оцінку землі планують зробити відкритою.
Нотаріальний мінімум
Найбільше критики викликало пропозицію Міністерства економіки скасувати мінімальну вартість послуг нотаріусів у розмірі 1% від суми угоди. Передбачувано, що бізнес і юристи таке рішення підтримують, а ось нотаріуси відчайдушно критикують. Вони не тільки запідозрили уряд в тому, що воно не консультувалося з компетентними людьми в цьому питанні, але і припустили, що таке рішення може зруйнувати нотаріат в цілому юриспруденцію".
Пожежні ліцензії
Крім того, уряд прийняв постанову, згідно з якою кількість робіт і послуг протипожежного призначення, для виконання яких потрібна ліцензія, скоротиться з 17 до 7.
Більше не будуть вимагати ліцензії роботи по проектуванню систем вогнегасіння, систем пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, систем протидимного захисту, вогнезахисної обробки, з проектування, монтажу та перевірки пристроїв захисту від блискавок. Крім того, більше не знадобляться ліцензії для монтажу воріт, вікон, люків, клапанів з нормованою приділом вогнестійкості, мурування, ремонту, очищення і перевірки камінів, печей для опалення та димоходів, для проведення випробувань речовин на пожежну небезпеку, проведення випробувань будівельних конструкцій, виробів та обладнання на відповідність вимогам пожежної безпеки, а також для випробувань пожежної техніки та продукції протипожежного призначення на відповідність вимогам.
В залишку
Відбулася зачистка засміченого регуляторного поля — це "перемога". Тим не менш, скасування 367 нормативних актів переваг для бізнесу не дасть. Але от інші прийняті рішення, зокрема для телеком-компаній, за нормативною оцінкою землі, ліцензування, в довгостроковій перспективі позначаться на бізнесі позитивно, впевнені експерти. При цьому надмірних очікувань, мовляв з початку наступного тижня експортерам невідкладно дозволять змішувати зерно, а ціну землі почнуть вважати оптимально, дотримуватися не варто. Це тільки старт, кажуть в Мінекономрозвитку, пообіцявши в найближчому майбутньому піднести цілий дерегулятивный пиріг.
Детальніше дивись за посиланням: http://delo.ua/
Коментарі до матеріалу