Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як дорого обходяться клієнтам помилки нотаріуса

Редакція

13.12.2016 3446 0 0

Від технічних помилок нотаріус, як і будь-яка інша людина, не застрахований. Між тим, його банальна технічна помилка може дорого обійтися клієнтові. Як бути, якщо вона все ж була допущена? Які є способи виправлення таких помилок?

Відразу зазначимо, що у своїй діяльності нотаріус користується багатьма нормативними актами, але передусім його дії регулюють «Правила ведення нотаріального діловодства» (далі — Правила), затверджені наказом Міністерства юстиції України №3253/5 від 22.12.2010 року. Цей документ можна віднести до розряду «настільних» для нотаріусів України, але проблему помилок в ньому приділено не так багато уваги.

Тексти нотаріально посвідчених правочинів, засвідчуваних копій (фотокопій) документів і виписок з них, перекладів та заяв повинні бути написані ясно і чітко. Це не просто вимога — це законодавча вимога, прописане в зазначених вище Правил. Там же сказано, що дати, що стосуються змісту засвідчуваних угод, хоча б один раз повинні бути позначені словами, а найменування юридичних осіб — без скорочень і з зазначенням їх місцезнаходження та код платника податків за ЄДРПОУ або податкового номера. У необхідних випадках зазначаються номери рахунків юридичних осіб у банках.

Однак, практика показує, що є випадки, що входять в так звану «групу ризику». Насамперед, це люди з рідкісними іменами і прізвищами. Небезпека підстерігає також громадян, чиї імена пишуться незвично, наприклад, в перекладі на українську мову. В даному випадку поради юриста однозначні: перед тим, як підписувати документ, а краще перед посвідченням нотаріуса, прочитайте його уважно. Пам'ятайте, що різночитання між паспортом і нотаріальним документом неприпустимі.

Законодавство зазначає, що у разі допущення помилки у тексті нотаріально оформлюваного документа, який не потребує підпису особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії (свідоцтва, виданого нотаріусом, копії або дубліката документа тощо), внесення дописок чи виправлень до тексту документа здійснюється за заявою цієї особи, яке, до речі, зареєстровано в журналі реєстрації вхідних документів. Виправлення такої помилки застерігається нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису, із зазначенням дати та проставленням свого підпису і печатки на такому застереженні. При цьому всі виправлення мають бути зроблені таким чином, щоб можна було прочитати як виправлене, так і помилково написане, а потім закреслене.

Посвідчувальний напис повинен бути написаний ясно, чітко, грамотно, без підчисток. Дописки чи виправлення, зроблені у тексті посвідчувального напису, застерігаються нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису і скріплюються його підписом і печаткою із зазначенням дати.

Хочеться відзначити, що у всіх випадках, коли помилка сталася з вини нотаріуса, виправлення вносяться безкоштовно для клієнта.

Детальніше дивись за посиланням: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали