Державні установи закуповуватимуть енергосервісні послуги через ProZorro
24.10.2017 158 0 0
У системі ProZorro з’явився новий тип процедури - відкриті торги з закупівлі енергосервісу. Це означає, що державні заклади тепер зможуть закуповувати послуги компаній, які займаються підвищенням енергоефективності будівель, онлайн. Термомодернізація шкіл, дитсадків, лікарень та інших закладів призведе до суттєвого покращення умов перебування в них і дозволить зекономити енергоресурси.
Загальна кількість будівель бюджетної сфери в Україні — близько 90 тис. Щоб провести термомодернізацію у всіх них потрібно реалізувати десятирічну програму вартістю 200 млрд грн. Таких ресурсів держава не має, тому найкращий вихід - використання державно-приватного партнерства у вигляді енергосервісних контрактів.
Як відомо, енергосервісний контракт - це угода з енергосервісною компанією (ЕСКО), яка дозволяє споживачу значно скоротити витрати на енергоресурси та модернізувати енергообладнання без інвестицій зі свого боку. У нашому випадку цим споживачем виступають державні установи (школи, лікарні, університети). ЕСКО втілює проекти з підвищення енергофективності (наприклад, оновлює системи опалення, освітлення, утеплення будівель) за власні кошти “під ключ” (тобто в залежності від потреб конкретного споживача). Таким чином, термомодернізація допомагає зменшити плату за енергоносії, комунальні послуги. Зекономлені кошти розподіляються між державним бюджетом та інвестором. Таким чином, енергосервісна компанія з часом повертає свої гроші та заробляє певний відсоток. При цьому держава отримує теплі енергоефективні приміщення, не витративши жодної копійки.
Механізмами укладання ЕСКО-контрактів вже більше 20 років користуються у ЄС, однак Україна пішла ще на крок далі - запроваджуємо їх укладання через систему ProZorro.
Укладання ЕСКО-контрактів через електронну систему - інноваційний досвід України. Аналогів у світі немає. За методологією це буде найскладніший аукціон, що був реалізований у ProZorro, адже головним критерієм для вибору переможця буде не ціна, а приведена вартість - тобто показник ефективності інвестиційних проектів, які будуть пропонувати ЕСКО. Вона вираховується за стандартною формулою по кожному ЕСКО-контракту окремо, адже термомодернізація будівель - річ доволі індивідуальна.
Ринок утеплення бюджетних установ України сягає 8 млрд євро. Водночас, впровадження енергоефективних заходів у цій сфері дозволить зменшити споживання газу на 600-700 млн м3 щорічно. Проведення аукціонів через ProZorro стимулюватиме розвиток цього ринку і чесної конкуренції між енергосервісними компаніями. Самі ЕСКО - це всі ті, що можуть надати послуги з підвищення енергоефективності у бюджетних закладах. Багато компаній з ринку будівництва також можуть легко перекваліфікуватися на енергосервісні і задовольнити попит, який існує на ринку.
Приклад, як працюють ЕСКО-контракти: Уявімо, що якась школа витрачає 1 млн грн щороку на опалення. Вона укладає ЕСКО-контракт, і термомодернізація будівлі зменшує рахунок за опалення до 600 тис. грн. Тобто завдяки контракту було зекономлено 400 тис. 10% від цієї суми (40 тис. грн) іде в місцевий бюджет, решта виплачується інвестору, поки не буде погашена вкладена ним сума з відсотками. Завдяки ProZorro, процедура відбору найкращих пропозицій енергосервіних послуг буде відкритою для громадськості.
Технічне запровадження закупівель енергосервісних послуг через систему ProZorro було здійснено за рахунок фінансової підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку.
Переглянути запис прес-конференції можна тут: http://bit.ly/2l8fHch.
Джерело: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publ...
Коментарі до матеріалу