Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Газовий монополізм піде у безвість

Урядовий план реорганізації «Нафтогазу України» передбачає розмежування функцій транзиту, розподілу й зберігання блакитного  палива   

Яку модель обере Україна для запровадження конкурентного ринку газу? Дискусія на цю тему наприкінці минулого тижня відбулася  в Українському кризовому медіа-центрі між представниками Міненерговугілля, НАК «Нафтогаз України» та незалежними експертами. Її учасники по-різному бачать сценарії реформування газового ринку: останню крапку над «і» потрібно поставити до кінця січня 2016 року.

З 1 жовтня набув чинності Закон «Про ринок природного газу», ухвалено підзаконні акти для започаткування нової моделі конкурентного  ефективного ринку. Тобто закладено основу для трансформації нинішньої непрозорої та вкрай корумпованої моделі у прозорий європейський ринок. Реформування  відносин між ключовими суб’єктами має здійснюватися відповідно до норм Третього енергетичного пакета ЄС. Зокрема затверджений урядом план щодо реорганізації НАК «Нафтогаз України» передбачає розмежування функцій транзиту, розподілу і зберігання газу.  

Щоб запрацювали механізми, закладені в  цей закон, потрібно прискорити виконання вимог Плану заходів щодо реформування газового сектору, затвердженого розпорядженням КМ від 25 березня 2015 року №375-р.

«У цьому документі чітко зафіксовано, що модель ринку потрібно розробити й узгодити з Енергетичним співтовариством та затвердити в уряді  до 1 лютого 2016 року. Кабмін повинен визначитися з моделлю й ухвалити відповідний план для її реалізації», — повідомив Михайло Бно-Айріян, начальник управління європейської інтеграції Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Міністерство прагне демонополізувати цей сегмент і вже наступного року створити такі умови, щоб жоден його учасник не зловживав своїм монопольним становищем.  На думку пана Бно-Айріяна, для виконання вимог Третього енергетичного пакета необхідно відокремити функцію транспортування від видобування та постачання. За його даними, наступного року міністерство працюватиме над реструктуризацією ринку газу і створенням відповідної нормативно-правової бази.  

Нині НАК «Нафтогаз України» — це гігант, який поєднує весь газовий сектор держави в одній компанії. Зокрема контролює 75% видобутку українського газу, одноосібно закуповує 100% газу в РФ, володіє акціями 40 регіональних газорозподільчих компаній України  і є найбільшим трейдером — постачає газ майже для 74% українських споживачів.

З реорганізацією «Нафтогазу» погоджуються й інші учасники дискусії, але намагання  Міненерговугілля залишити під власним контролем газотранспортну систему  викликала спротив більшості присутніх. Михайло Бно-Айріян уперше оприлюднив позицію свого відомства: бажання контролювати транспортування та зберігання природного газу. Більшість категорично проти можливості запровадження такої моделі реформування газового ринку України. 

Варто нагадати, що на початку грудня Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк запропонував вивести держкомпанії з підпорядкування міністерств і створити на їхній базі сім державних холдингів. «Міністр не повинен управляти власністю. Міністр повинен визначати державну політику», — сказав Прем’єр на одному із засідань уряду.

Такої самої позиції дотримується й  НАК «Нафтогаз України». У компанії категорично проти, щоб ПАТ «Укртрансгаз» і надалі залишалося оператором ГТС, адже ця структура не вписується у прозорий європейський ринок газу. Юрисконсульт «Нафтогазу України» Єлизавета Богданова  зазначила, що у згаданому урядовому розпорядженні чітко написано: створити на базі Укртрансгазу самостійну компанію «Магістральні газопроводи України» (МГС). «Ми вважаємо, що компанія  МГС повинна перебувати під управлінням Фонду державного майна», — додала вона.

За її словами, питання корпоративного управління і відокремлення ГТС потрібно вирішувати якомога швидше, адже його ще слід узгодити із секретаріатом Енергетичного співтовариства. Закон про ринок газу зобов’язує провести прозоре відокремлення діяльності ГТС до 1 червня 2016 року, бо саме з цієї дати починають діяти санкції — 10%  загального обороту вертикально інтегрованої організації. 

Закон про ринок газу не вимагає, щоб газові сховища були разом з ГТС. Проведені дослідження компанії McKenzie свідчать, що вигідніше їх розділяти, адже це сприятиме ефективнішому залученню інвесторів. За словами Єлизавети Богданової, газосховища повинні бути приватизовані, адже це надто дорогий бізнес для держави — вони розраховані на зберігання 31 мільярда кубометрів газу, тоді як цього року в нас буде загальний обсяг споживання 36 мільярдів.

 

Джерело: http://ukurier.gov.ua/uk/articles/gaz...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
Гранти для бізнес-women: що пропонують в Україні
Україна може приєднатися до міжнародної ініціативи Women Entrepreneurs Finance Code, яка допомагає жінкам-підприємицям отримувати фінансування. Більше за темою: За умовами гранту підприємець має працевлаштувати працівників: як це відобразити у податковому розрахунку з ПДФО та ЄСВ? Бюджетні гранти:...
01.07.2025
За що передбачено компенсацію при облаштуванні робочих місць для осіб з інвалідністю
Компенсація здійснюється за вже придбані допоміжні засоби для облаштування робочого місця особи з інвалідністю. Більше за темою: Військово-обліковий документ: чи потрібний для встановлення інвалідності Компенсація витрат на облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю: облік у роботодавця Де...
01.07.2025
Кількість ризикових платників ПДВ за травень 2025 року: аналітика ДПС
Більше за темою: Коди податкової інформації для включення до складу ризикових платників ПДВ: що змінилось з 05.03.2025? Бібліотека Баланс № 12 «Резерви: формування, облік, оптимізація та податкові ризики» У травні кількість платників ПДВ в Україні збільшилась на 118 і станом на 01.06.2...
Кращі матеріали