Експерти розповіли, чи безпечно вкладати гроші в банки
26.09.2016 157 0 0
Українська економіка поступово виходить із затяжної кризи, а це значить, що у деяких українців знову з'являється можливість відкладати гроші. Однак постає питання: де їх зберігати?
НЕ БІЙТЕСЯ: МАЙЖЕ ВСІ, ХТО МІГ впасти, - уже впав!
Все коли-небудь закінчується. Ось і банкопад в Україні, схоже, сповільнився. Чи не бути йому таким же рясним і шумним, як ще зовсім недавно, ну а якщо щось ще і буде обсипатися з дерева української нашої фінансової системи, то окремі убогі листочки. Принаймні, саме так стверджують експерти.
ОБТРУСІЛІ. Впали, як і належить в дикій природі, в основному особини слабкі і до виживання непристосовані. На початок 2014 року в Україні діяло 180 банків. Станом на 1 серпня поточного року даний показник склав 101 фінустанова. Скорочення відбулося як під впливом кризи, так і в результаті проведеної НБУ роботи з очищення банківської системи. Зокрема, були чітко озвучені зрозумілі всім правила роботи, узгоджені плани щодо докапіталізації установ, і ті, хто не захотів або не зміг їх виконувати, покинули ринок. Безумовно, для вкладника це означає збільшення надійності вкладення коштів по банківських депозитах, так як неплатоспроможні банки були виведені з ринку, а установи що залишилися знаходяться під великим наглядом і контролем з боку регулятора. Неплатоспроможні, що не готові виконувати необхідні регуляторні вимоги, високоризикові банки в більшості своїй більше не обслуговують українців. Відповідно, ризик стати жертвою чергового проблемного фінустанови зараз знижений в рази в порівнянні з 2014 і 2015 роками.
МІЦНЕНЬКИЙ. Якщо ж банк витримав і атаки кризи, і батьківську турботу НБУ, то це, швидше за все, міцний листочок на дереві нашої фінансової системи. На сьогоднішній день на фінансовому ринку країни залишилися в основному надійні і міцні банки. Це фінустанови, які пережили випробування кризою минулих років і виконують стали жорсткішими вимоги Нацбанку, мають чіткі й узгоджені з регулятором подальші плани капіталізації, достатній рівень ліквідності і здатні завжди в повній мірі виконувати свої зобов'язання перед клієнтами.
Процес очищення банківської системи практично завершено. Стрес-тестування НБУ пройшли 20 найбільших банків країни, які об'єднають 88,6% ринку. Вони вже підписали програми рекапіталізації. Тому можна розраховувати, що нових відчутних потрясінь в банківській сфері чекати не варто, робить висновок експерт. Більш того: триразове зниження збитків банків в першому півріччі 2016 роки (збиток 9,6 млрд грн проти 33,1 млрд грн за перше півріччя 2015 року) говорить про те, що банківська система почала відновлюватися. Про це ж свідчить плавне зниження депозитних ставок. Тобто банки більше не потребують гостро в грошових ресурсах і не готові залучати їх у населення навіть за дуже великі відсотки ». Загалом, послухати експертів - так лякає широкий загал банкопаду в результаті виявився навіть цілком корисним заходом.
БУДУТЬ НЕСТИ. Народ, то чи нутром чуючи все те, що розповіли тут фахівці, то чи просто позбавлений вибору, куди ще з толком вкласти гроші, трохи активніше поніс свої заощадження в банки. Динаміка українського депозитного ринку продовжує демонструвати досить позитивні тенденції. Офіційні дані НБУ підтверджують ці слова. Так, в липні (за серпень поки остаточної офіційної інформації не було) загальний розмір гривневого депозитного портфеля фізичних осіб (крім підприємців - тобто просто населення) збільшився на 1,8%. З початку року цей показник виріс на 7%. Зрозуміло, що зростання поки не дуже який, але все одно приємно.
ЩО ГАРАНТУЄТЬСЯ
Якщо ж все-таки з банком не пощастило - не впадайте в паніку! Все, що гарантовано, буде відшкодовано без винятків. А якщо хтось чогось і не отримав у вигляді компенсації, то питання з цього приводу треба ставити собі коханому. Наприклад, у випадку з банком «Михайлівський» (був визнаний неплатоспроможним в травні цього року), то клієнти довіряли свої кошти не банку, а фінансовим компаніям. Тому такі кошти не можуть відшкодовуватися. Так, підписання договорів і прийом грошей відбувалися у відділеннях банку і за участю його співробітників, та й фірми були, очевидно, не з боку, так що все ніби як і зрозуміло, але ... Але відшкодування втрат відбувається не «по понятіям», а по закону - так що, як не шкода обдурених вкладників, але ж коли комусь віддаєш свої чималі кровні, треба дивитися, що і з ким підписуєш, і думати не тільки про те, які великі відсотки обіцяють. На щастя, як нас запевнили в Фонді, банк «Михайлівський» був єдиним і неповторним у своєму роді - по крайней мере, поки що бажаючих взяти з нього приклад серед банків, що залишилися не спостерігається.
Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://hyser.com.ua/
Коментарі до матеріалу