Створення наглядових рад для особливо важливих для економіки підприємств – це частина реформи корпоративного управління у державному секторі, яка дозволить перейти від прямого управління державними підприємствами до впровадження інструментів корпоративного управління, поширених у країнах OECD.
Зокрема, зазначене вище:
Законодавчі передумови для формування наглядових рад для державних підприємств були створені у 2016 році, коли Верховна Рада прийняла відповідний Закон. За цим Законом наглядовим радам делеговано такі функції:
на підставі політики власності розробляти і затверджувати довгострокову стратегію підприємства;
Утворений Урядом Комітет з призначень керівників та членів наглядових рад для особливо важливих для економіки підприємств України формує такі професійні наглядові ради шляхом прозорого конкурсного відбору. Більшість у цих наглядових радах мають незалежні члени, меншість – представники держави.
Після зміни на початку 2018 року механізму конкурсного відбору, наглядові ради були сформовані для трьох великих державних підприємств – «Укрзалізниці», «Укренерго», «Укрпошти». Наразі триває відбір у наглядові ради «Адміністрації морських портів України» та «Міжнародного аеропорту «Бориспіль». Сформовані наглядові ради вже демонструють свою ефективність.
Важливою частиною реформи корпоративного управління в державному секторі є також те, що Уряд прийняв Основні засади державної політики власності, на основі яких будуть розроблені політики власності щодо тих підприємств, які поки залишаються у власності держави. У цих політиках повинна бути зафіксована чітка відповідь на питання – з якою метою держава володіє цим підприємством і які KPI (Ключові показники ефективності) вона ставить його менеджменту.
http://finpost.com.ua